Memur-Sen'de Skandal! Memura 4+4, kendine 50.4 yetmedi 800 bin liralık makam aracı

Hükümetle memur sendikaları arasındaki zam pazarlığında memurlar gelen zamdan hiç memnun kalmamış, gelen zammı yetersiz bulduklarını açıklamışlardı. Memurun, sendikaya maaş zammı tepkisi hala gündemdeyken  Memur-Sen’de maaş ve otomobil skandalı ortaya çıktı. İddiaya göre; Memur-Sen Başkan Vekili Semih Durmuş maaşına yüzde 50,4 zam yaptı. Bununla da yetinmeyip kendisine 800 bin liralık Audi A6 marka aracı satın aldı.

EKONOMİ 05.10.2019, 13:48 05.10.2019, 14:12
Memur-Sen'de Skandal! Memura 4+4, kendine 50.4 yetmedi 800 bin liralık makam aracı

Memurlarla yapılan toplu sözleşmede yüzde 4'lük zamma imza atarak tepki çeken Memur-Sen Başkanı Semih Durmuş kendisine %50.4 zam yaptı. Böylece ; 17 bin 340 lira olan maaşını yüzde 50.4 artışla 26 bin 94 liraya yükselten Memur-Sen Başkanvekili ve Sağlık Sendikası Genel Başkanı Semih Durmuş bu kadarla da yetinmedi.  800 bin liraya Audi A6 makam aracını da kendisi için aldığı ortaya çıktı.  Ayrıca sendika bütçesinden  6 yönetim kurulu üyesi için de tanesi 230 bin liraya 6 adet Passat marka araç satın alındı. Başkan Durmuş, kendisi ve yönetim kurulu üyeleri için tanesi 13 bin TL değerinde olan 7 adet iPhone X marka cep  telefon da aldı.

İddiaların sahibi Sözcü Gazetesinden Ali Ekber Ertürk. Ertürk'ün  haberine göre, genel kurulda alınan kararla Sağlık-Sen şube başkanlarının maaşı 7 bin 290 liradan 14 bin 037 liraya, yönetim kurulu üyelerinin maaşı da, 13 bin 946 liradan, 17 bin 338 liraya yükseltildi. Başkan ve yöneticilerin ne kadar maaş alacakları da, genel kurulda belirlenen tavan ücreti baz alınarak yönetim kurulu tarafından belirleniyor.

Başkan Semih Durmuş, konuya ilişkin soruları yanıtlamıyor, sessizliğini koruyor. Ancak makam aracına ilişkin soruya "eskimişti" yanıtını veriyor.

Durmuş, zaten makamda kullanılan bir Audi A6'ya sahipken neden sıfır model Audi A6 aldığına dair soruya  “Eskisi kullanışlı değildi” yanıtını vermekle yetindi. Durmuş, alınan yeni araca 700-800 bin lira vermediğini, bunun aracın bugünkü değeri olduğunu savunuyor. 

Sendika yetkilileri ise bu konudaki soruya, “Maaş artırım kararını biz değil genel kurul aldı. Artırılan maaş ise tavan ücretidir. Biz ve şube başkanlarımız o kadar almıyoruz. Ne kadar maaş alacağımız yönetim kurulunca belli bir limit gözetilerek belirleniyor ama kesinlikle genel kurulda belirlenen tavan ücreti değil” diye yanıt verdi.

Sağlık-Sen Genel Kurulu mart ayında yapıldı. Sendika lüks araçları da bu tarihten sonra satın aldı. Sendika yöneticilerinin maaşlarına ise temmuz ayında yapılan genel kuruldaki tüzük tadili sırasında zam yapılmıştı.

Yorumlar (0)