Manisa'ya gelecek olan Volkswagen'e 87 milyon tazminat davası

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'dan, Alman markası Volkswagen'in Türkiye'yi tercih ederek fabrikasının Manisa'da açılacağını duyurmuştu. Ünlü firmanın adı bugünlerde emisyon davasıyla anılıyor. Volkswagen Grubu, dizel emisyon skandalından etkilenen Avustralya'daki müşterilerine 87 milyon dolara kadar tazminat ödemeyi kabul etti.

EKONOMİ 18.09.2019, 15:22
Manisa'ya gelecek olan Volkswagen'e 87 milyon tazminat davası

Alman üretici Volkswagen, emisyon değerlerini olduğundan az göstermişti. Olayla ilgili son gelişme  Avusturalya 'da yaşandı.Ülke sınırları içerisinde bulunan kullanıcıların Volkswagen’e açtığı dava sonuçlandı. Alman otomobil devi, mağdurlara bir uzlaşma teklif ederek bu davadan kurtulmak istiyor. Mağdur araç sahiplerinin avukatı Julian Schimmel, Sydney’de görülen mahkemede bazı açıklamalar yaptı. Schimmel, Volkswagen’nin mahkeme masrafları dahil 87 milyon dolar tazminat ödemeye hazır olduğunu söyledi. Davacı Alister Dalton, üretici ile bir anlaşmaya vardığını söyleyerek;  “Bence herkes dava sürecinden ve sonuçlarından memnun olmalı.” yorumunu yaptı. Bir diğer emisyon mağduru Robyn Richardson ise “Uzun ve dolambaçlı bir süreçti, rahatladım.”  şeklinde konuştu.

Volkswagen emisyon skandalı nedir?

Volkswagen'in hile için özel bir mühendislik çalışması yaptığı durum. Şöyle ki, Amerikan test ekipmanları takıldığında emisyonları normal gösterecek şekilde araçlar çalışıyor, sonra ise olmaması gereken haline geri dönüyor. Volkswagen kaynaklı olarak baş gösteren ve ilerleyen süreçte grubunun diğer üyelerine de sıçrayan emisyon skandalında cezalar kelimenin tam anlamıyla havada uçuşuyor.

Daha önce neler yaşanmıştı?

Marka egzozdan çıkan zehirli gazların değerlerini değiştirmişti. Bu sayede zararlı gazların salınımı ile ilgili kurallara uymamasına rağmen testlerden geçmişti. Şirket çaresiz kalıp suçlamaları kabul etmişti. Alman hükümetinden 1 milyar euro gibi astronomik bir ceza alan Volkswagen, tükecilerde de büyük tepki görmüştü. Yine Almanya merkezli olarak yürütülen soruşturma kapsamında, “emisyon kurallarını delmek” suçlaması üzerinden alınan karar sonucunda Audi’ye de 800 milyon euro verilmişti. Görebileceğiniz gibi yıllardır süren davaların hepsi henüz sonuçlanmadı bile.

Alman otomobil devi Volkswagen (VW), mazotlu araçlardaki emisyon hataları yüzünden 401 bin araç sahibi tarafından mahkemeye verildi. Mahkemeye başvuracakların sayısında artış bekleniyor.Volkswagen'ın mazotlu araçlardaki emisyon değerlerinde kasti oynamalar yaptığı tespit edilmiş, firma bu nedenle ağır para cezalarına ve yaptırımlara maruz kalmıştı. Yaklaşık 401 bin araç sahibi, şirketi mahkemeye vererek zararlarının karşılanmasını talep etti.

Tüketiciler adına davayı takip eden Alman Tüketici Avukatlar Birliği (VZBV), hedeflerinin egzoz skandalından etkilenen mazotlu araç sürücülerinin uğradıkları maddi zararın telafi edilmesini sağlamak olduğunu açıkladı. Alman Tüketici Avukatlar Birliği Başkanı Klaus Müller, davaya katılmak isteyenler için ücretsiz olarak davayı takip ettiklerini belirterek, zarara uğrayan VW araç sahiplerinin davaya müdahil olmalarını istedi.

2015 yılında ABD çevre ajansları tarafından mazotlu araçlarda emisyon manipülasyonu yapıldığının belirlenmesinin ardından başlatılan araştırmalar neticesinde Almanya'da 2.5 milyon VW aracında emisyon hilesi yapıldığı ortaya çıkmıştı. 2017'de Volkswagen, çevre yasalarını ihlal ettiği suçlamalarını kabul etmişti.

Yorumlar (0)