Mahfi Eğilmez 2019 dolar kuru tahmini korkuttu! Dolar 10 TL olur mu? Euro ve dolar kaç TL olur

Ekonomist Mahfi Eğilmez katıldığı bir konferansta IMF'nin 2019 dolar tahminini açıkladı. Eğilmez'in yaptığı korkutan dolar tahmini açıklaması sosyal medyada paylaşılan rekor sayıya ulaştı. Peki Mahfi Eğilmez'in 2019 dolar tahmini ne kadar? Dolar 10 TL olur mu?, Euro ve dolar kaç TL olur?.. İşte tüm detaylar...

EKONOMİ 02.01.2019, 00:29
Mahfi Eğilmez 2019 dolar kuru tahmini korkuttu! Dolar 10 TL olur mu? Euro ve dolar kaç TL olur

Ekonomist Mahfi Eğilmez katıldığı bir konferansta 2018 yılındaki Türkiye ekonomisini değerlendirirken 2019 yılı dolar kuru tahmini de açıkladı. Eğilmez, IMF'nin 2019 beklentisinin 10.21 TL olduğunu söyledi.

Ekonomi konusunda Türkiye'de önemli bir isim olan Mahfi Eğilmez Altınbaş Üniversitesinde katıldığı bir konferansta 2018 yılında Türkiye ekonomisinde neler yaşandığını anlattı. Artan dolar kuru, enflasyon ve faizin kötü sonuçlarına değinen Mahfi Eğilmez 2019 yılı dolar kuru tahmnini de açıkladı.

2002 KRİZİ BENZETMESİ

Mahfi Eğilmez  Türk halkının 2002 krizinde yükselen enflasyonla birlikte mevcut parasının değerini korumak amacıyla dolara yöneldiğini, bu durumun son yaşanılan ekonomik sıkıntılar sebebiyle tekrar meydana geldiğini açıkladı.  

Türkiye’de dolarla hiç işi olmayan sokaktaki satıcının bile ekonomide yaşanan çalkantıyla birlikte  dolara olan merakının arttığını söyleyen Eğilmez, dolara olan talepte artış meydana gelince tüketici güven endeksinde yani Türk insanın ekonomiye duyduğu güvende de ciddi bir manada gerileme meydana geldiğini ifade etti.

"DOLAR'IN 7 TL'YE ÇIKMASI BÜYÜK TEHLİKE"

Eğilmez, Dolar kurunun 3.70 TL’lerden yavaş yavaş 4.20 TL’lere çıkması çok büyük tehlike değil ama birden bire 7’li rakamlara çıkması çok büyük tehlike dedi. Böyle bir ortamda ithalatçı çok büyük sıkıntı yaşıyor dolar kuru 7 TL’lerden 5.20 lere düştüğünde ise bu sefer de ihracatçı ciddi manada sıkıntıya giriyor dedi.

"MERKEZ BANKASI VATANDAŞI YANILTIYOR"

Ekonomist Mahfi Eğilmez  Merkez Bankası’yla ilgili de dikkat çekici ifadeler kullandı.  Merkez Bankası’nın hedeflerinin vatandaşı hep yanılttığını söyleyen Eğilmez yılın ilk aylarında TÜFE için yüzde 5 hedefimiz var diyen Merkez Bankası yılın ikinci ayında TÜFE için beklentisini yüzde 12’ye çıkarıyor. Bu durumda da Merkez Bankası'na güven kayboluyor dedi. Eğilmez oluşan bu güven kaybının yatırımcıyıda etkilediğini ve ülkeye yatırımlar sayesinde girecek dövizin de ciddi manada etkilediğini sözlerine ekledi.

IMF: "DOLAR KURU 10 TL OLACAK"

Konferansta 2019 yılı için İMF’nin ve kendisinin dolar kuru, enflasyon, işsizlik, büyüme gibi beklentilerini de açıklayan Eğilmez, Dolar kurunun 2019’da 7.5 TL olacağını söyledi. Eğilmez bu dönemde kesin bir tahmin belirtmenin zor olacağını da sözlerine ekledi.

Eğilmez, IMF'nin 2019’da dolar kurunun 10.21 TL  beklentisi olduğunu da aynı tabloda gösterdi.

Yorumlar (0)