Kredi kartı borcu nasıl yapılandırılır? Ziraat Bankası kredi kartı borç yapılandırma başvuruları

Kredi kartı borcu olanlara yapılandırma müjdesi geçtiğimiz haftalarda verilmişti. Vatandaşlar kredi kartı borcu nasıl yapılandırılır? sorusunun yanıtını merak ediyor. Ziraat Bankası kredi kartı borcu yapılandırma başvuruları nasıl yapılır? Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi ne kadar? Kredi kartı borcu taksit imkanı... Merak edilen soruların ve detayları haberimizde bulabilirsiniz...

EKONOMİ 15.02.2019, 14:20
Kredi kartı borcu nasıl yapılandırılır? Ziraat Bankası kredi kartı borç yapılandırma başvuruları

Kredi kartı borcu olanlara yapılandırma müjdesi geçtiğimiz haftalarda verilmişti. Vatandaşlar kredi kartı borcu nasıl yapılandırılır? sorusunun yanıtını merak ediyor. Ziraat Bankası kredi kartı borcu yapılandırma başvuruları nasıl yapılır? Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi ne kadar? Kredi kartı borcu taksit imkanı... Merak edilen soruların ve detayları haberimizde bulabilirsiniz...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklama ile kredi kartı borcu olan ve ödemeleri ile ilgili sıkıntı yaşayan vatandaşlara yönelik önemli bir adım attı ve kolaylık sağlayan bir gelişmeyi duyurdu. Buna göre kredi borcu bulunan vatandaşların borçlarını Ziraat Bankası ödeyecek, vatandaşın kredi borcu Ziraat Bankası tarafından yapılandırılacak. Bir kaç hafta önce de profesyonel futbol takımlarının borçlarının yapılandırılması için de Ziraat Bankası üzerinden bir çalışma yapılacağı duyurulmuştu.

Kredi kartının iptali iki gün sonra Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarına düşecek. İlgili bankanın müşterinin kredi kartlarının iptalini gerçekleştirdiği takip edilecek. Erdoğan, anlaşmalı bankalardan aylık maaşlarına uygun kredi çekip kredi kartı borçlarlarını ödeyebileceklerini söylemişti. Bugün Vakıfbank'tan kredi kartı borcu yapılandırması açıklaması geldi.

Kredi kartı borçlarıyla ilgili Ziraat Bankası'ndan son dakika açıklama geldi. Ziraat Bankası'nın açıklamasına göre 24 aya kadar aylık %1,10 ve 60 aya kadar aylık %1,20 faiz oranları uygulanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ziraat Bankası kredi kartı borçluları için vatandaşa kredi vereceğini açıklamasının ardından gözler Ziraat Bankası'na çevrilmişti. Banka'dan beklenen açıklama geldi.

ZİRAAT BANKASI KREDİ KARTI BORCU YAPILANDIRMA ŞARTLARI

Konu ile ilgili Ziraat Bankası'dan gelen açıklamaya göre 'özel faizli' ihtiyaç kredisini diğer bankalara borcu olanlar da alabilecek. Açıklamada verilen bilgiler şöyle: "Ziraat Bankası, kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanan müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte yeni bir uygulama başlatmıştır. Uygulama, Ziraat Bankası’na kredi kartı borcu bulunan müşterilerin yanı sıra diğer bankalara kredi kartı borcu bulunan ve ödeme güçlüğü çeken vatandaşlarımızı da kapsayacaktır.

KREDİ KARTI BORCU YAPILANDIRMA DETAYLARI

Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile bireysel müşterilerimize Bankamızdaki ve diğer bankalardaki kredi kartı borçlarını; gelirlerine uygun ödeme planı altında, uygun koşullarda birleştirme imkânı sunulmaktadır. Söz konusu ürün ile gerek Ziraat Bankası müşterilerinin, gerekse diğer banka müşterilerinin borçluluk düzeylerinin dengelenmesi, finansal yapılarının daha sağlıklı ve yönetilebilir hale getirilmesi amaçlanmaktadır.

Birleştiren İhtiyaç Kredisi; kredi kartlarına uygulanan aylık faiz oranlarından çok daha uygun şartlar ile 24 aya kadar aylık %1,10 ve 60 aya kadar aylık %1,20 faiz oranlarıyla müşterilerimize sunulmaktadır.

31 Aralık 2018 tarihi itibariyle nakit avans kullanılması veya kredi kartı harcaması nedeniyle kart borcu ödeme güçlüğü yaşayan veya gecikmede olan vatandaşlarımızın üzerindeki anapara ve faiz yükü Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile azaltılarak uygun vade seçenekleri ile kredi kartı borçları ödenebilir hale getirilecektir. Birleştiren İhtiyaç Kredisi başvuruları Şubelerimiz aracılığı ile yapılabilecektir."

Kamu bankalarının kredi kartı borçlarının kapatılması için 60 ay vadeli tüketici kredisi vermesinin ardından şimdi de ihtiyaç kredileriyle ilgili önemli bir adım atıldı.Bankacılık Düzenleme Kurumu’nun (BDDK) Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemesiyle ihtiyaç kredisi borçlarına 60 aya kadar yeniden yapılandırma imkanı getirildi.

11 ŞUBAT İTİBARIYLA

Kredi yapılandırmasından kimler yararlanabilecek?

10 Şubat 2019’dan önce ihtiyaç kredisinin anapara ya da faiz ödemelerini geciktirenler yararlanacak. ? Başvuru ne zaman yapılacak? Başvurular 11 Şubat itibarıyla alınmaya başladı.

Başvuru nereye?

Kredi borcunu ödemekte zorlananlar, borçlu oldukları bankalara başvuracaklar.

Başvuru yapandan ücret alınacak mı?

Hayır. Başvuru ücreti ya da cezası yok.

Başvuru yapanın durumu nasıl değerlendiriliyor?

Yapılandırma başvurusu yapanların, gelir durumuna, daha önceki kredi ödeme alışkanlığına yani kredi risk raporuna bakılacak. Burada vatandaş lehine olabilecek durum göz önünde bulundurulacak. ancak her durumda değerlendirme yasal mevzuat çerçevesinde yapılacak.

KEFİL GEREKMİYOR

Hayat sigortası şart mı?

Hayat sigortası tüketici kredilerinde isteğe bağlı standart bir ürün.

Kefil şartı bulunuyor mu?

Hayır. Gelir durumunu beyan etmek yapılandırma için yeterli olacak.

Yapılandırmada borç sınırı var mı?

Risk, her vatandaş için farklı olduğu için böyle bir sınır yok. 300 bin liralık borç için de 10 bin liralık borç için de yapılandırma başvurusu yapılabilir.

TAKİBE GİRENLER

Kanuni takibe girenler bu haktan yararlanabilir mi?

Evet. kanuni takibe girenlerin kanuni takipteki kredilerini istediği vadeye kadar yapılandırma hakkı var.

Varlık yönetim şirketlerine devredilen krediler dahil mi?

Bankanın belli bir ücret karşılığında varlık yönetim şirketlerine devrettiği borçlar maalesef kapsam dışında. O borçlarla ilgili muhatap, varlık yönetim şirketleri olacak.

FAİZ ORANINA DİKKAT

Yapılandırma faizi ne?

Bu uygulamada kart borcunu kapatmak için verilen kredideki gibi yüzde 1.10’luk faiz geçerli değil. Her banka kendi faizini belirliyor. Bu da yüzde 2-2.20 civarında. Borcunu yapılandırmak isteyen vatandaşların, uygulanacak kredi faizlerine dikkat etmesi gerekiyor. Krediyi düşük faizle alan zorunda kalmadıkça daha yüksek faizle yapılandırmaya girmesin.

5 yıl vade herkes için geçerli mi?

60 aylık (5 yıl) yapılandırma süresi tavan. Bu sürenin altında da yapılandırma mümkün. Ödeyebileceğiniz planı siz belirleyeceksiniz. Ama unutmayın vade uzadıkça borç için daha fazla ödeme yapmak durumunda kalırsınız. Yani kısa ve ödenebilecek taksit makul.

Son başvuru tarihi nedir?

Kredi kartı borçlarının yapılandırılmasına yönelik kampanyada olduğu gibi, ihtiyaç kredisi için de başvuru için bir süre sınırı bulunmuyor. İkinci bir düzenleme olana kadar başvuru yapılabilir.

Yeni krediler kapsamda mı?

Düzenleme borç ödemede zorlananlara destek olmayı amaçladığından yeni alınan krediyi kapsamıyor. Yeni kredilerde vade 36 ayla sınırlı.

Yorumlar (0)