Kredi çekenlere güzel haber

Bir bankadan çektiği tüketici kredisinden kesilen dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücretini almak için Ankara İl Tüketici Sorunları Heyeti'ne müracaat eden tüketici, bankadan parayı tahsil etmeyi başardı.

Kredi çekenlere güzel haber

Ankara'da özel bir şirkette görev yapan Erhan Furat, 2008 yılında bir bankadan 85 bin lira konut kredisi çekmişti. Banka, Furat'tan 'dosya masrafı' adı altında para tahsil etti. Faizlerin düşüş eğilimine girmesiyle 2009'da krediyi yeniden yapılandırmaya giden Erhan Furat'tan banka bu kez 'erken kapama ve yeniden yapılandırma' ücreti aldı. Tüketici sorunları hakem heyetinin yasal sınırının 1.191,52 TL olduğunu bilen Erhan Furat, kendisinden haksız bir şekilde tahsil edildiğini düşündüğü dosya masrafı ve yapılandırma ücreti adı altındaki parasını almak için farklı bir yol takip etti.

'Büyükşehir' statüsünde bulunan illerde faaliyet gösteren il hakem heyetlerinin uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına ilişkin alt parasal sınırın 01.01.2013'den başlayarak 3 bin 110,58 TL olduğunu öğrenen Erhan Furat, Ankara İl Hakem Heyeti'ne gitti. Furat, dosya masrafı, yeniden yapılandırma, sigorta ve ekspertiz ücretlerinin toplamı olan 5 bin 983 TL'yi geri almak için İl Hakem Heyeti'ne başvuruda bulundu.


İl Hakem Heyeti 29 Mayıs 2012'de oy birliği ile tüketicinin sigorta dışındaki haksız kesilen masraflara iade alabileceği yönünde karar verdi. Hakem heyetlerinin 1.192,52 TL'nin üzerindeki parasal kararların ilam hükmünde olmadığını belirten banka, karara karşı Ankara 1. Tüketici Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme davayı reddetti ancak Erhan Furat, elindeki il hakem heyeti kararını icraya koyamadı. Furat'ın Avukatı Mustafa Akıncı bu kez, yeniden yapılandırma masrafını ayrı bir icra dosyasından ilk masrafı da ayrı bir icra dosyasından takibe koyarak parayı tahsil etti.

Erhan Furat, "Banka, benden haksız yere para tahsil etti. Zaten sıkıştığım için bankanın kapısını çaldım. Bu durum, bankalarca farklı kullanılabiliyor. Hakem heyetine gittim, ama il hakem heyetleri kararları delil niteliğinde olduğu için parayı alamıyorduk. Mahkeme davayı rededince paramızı tahsil ettik" dedi. Erhan Furat, 1.032,89 TL 'erken ödeme ceza kesintisi' ile 1600 TL'lik 'kredi kullandırım komisyonu'nu ve 1.700'lik 'Konut kredisi kullanımı sırasında alınan komisyon ve masraf kesintisi' Ankara 3. İcra Müdürlüğü'nden geçtiğimiz 11 Kasım günü tahsil etti.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 23:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adınız soyadınız
Adınız soyadınız - 6 yıl Önce

Binlerce aynı dertten mağdur var.detaylı açıklama,yönlendirme.yapılsa?çok yerinde olur.

Feyyaz ASLAN
Feyyaz ASLAN - 6 yıl Önce

Binlerce mağdur var.aynı şekilde yönledirip,aydınlatılırsa?isabet olur.tşkür.

aykaranfil@homail.de
aykaranfil@homail.de - 6 yıl Önce

sizde destek cikacaginiza korkakcami davraniyorsunuz masallah size, hicmi Peygamberlerin haytini okumadiniz yada duymadiniz. Allah size güc ve kuvvet versin ki islamiyet icin savasin. insallah