Korku endeksinden yüzde 400 kâr bekliyor

Milyarder fon yöneticisi Jeffery Gundlach da VIX`in tersine dönmesini bekleyenlere katıldı.

EKONOMİ 09.08.2017, 12:24
Korku endeksinden yüzde 400 kâr bekliyor

Gizemli bir traderın korku endeksinin ikiye katlanacağı spekülasyonuyla aldığı dev pozisyon Wall Street koridorlarında efsaneye dönüşürken milyarder fon yöneticisi Jeffery Gundlach da yükseliş bekleyenlere katıldı.

DoubleLine CEO'su Jeffery Gundlach, S&P 500'de düşüş yaşanacağı beklentisi ile aldığı pozisyonlardan yüzde 400 kar bekliyor.

Gundlach, CNBC'ye yaptığı açıklamada, "VIX satım opsiyonlarından yüzde 400 kar elde edemezsem hayal kırıklığına uğrarım. Bu beklentimin gerçekleşmesi için piyasada büyük bir düşüş olması da gerekmiyor" dedi.

"S&P500 YÜZDE 3 DÜŞSE YETER"

Gundlach'ın projeksiyonalrına göre S&P 500 yıl sonuna kadar en az yüzde 3 gerileyecek, korku endeksi olarak bilinen VIX ise ikiye katlanarak 20 seviyelerine çıkacak.

VIX halen Aralık 1993'ten bu yana en düşük seviyelerde. Haziran 2016'da İngiltere referandumundan Brexit kararı çıktığı sırada piyasada yaşanan korku sırasında 25'i görmüştü.

KİM KORKAR KORKU ENDEKSİNDEN?

VIX, S&P500 hisse opsiyon fiyatları üzerinden hesaplanıyor ve piyasadaki korkuyu ölçüyor.

Gundlach bir kenara, gizemli bir traderın Chicago Board Options Exchange’s Volatility Index'te gözlenen üç bacaklı 1 milyon opsiyonluk pozisyonunun VIX'in üç ay içerisinde ikiye katlanması halinde 265 milyon dolar kar edeceğini hesaplıyor.


BusinessHT

Yorumlar (0)