Konut Kredisi Faizlerinde Yeni Gelişme! Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseliyor mu?

Bankaların konut kredisi faiz oranları yaklaşık dört aylık indirim döneminin ardından yeniden yükselişe mi geçiyor? Ekonomi kulislerinde şimdilerde en çok bu soruya yanıt aranıyor. Başta kamu bankaları olmak üzere, bankacılık sektörünün ipotekli konut kredileri faizlerini büyük ölçüde düşürdüğü Eylül ayında kredi konut satışları, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 410.2 yükseldi. Buna rağmen konut kredilerinin yükselişe geçmesini bekleyen ekonomist öngörüleri var. İşte merak edilen sorunun yanıtı..

EKONOMİ 16.10.2019, 12:07 16.10.2019, 12:25
Konut Kredisi Faizlerinde Yeni Gelişme! Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseliyor mu?

Konut Kredi faizleri tekrar artış trendine mi girecek?  Bankaların konut kredisi faiz oranları Haziran ayı itibariyle düşüş yönünde hareket sergilemeye başladı. Yaklaşık dört aydır devam eden indirimler Merkez Bankası’nın politika faizlerinde uyguladığı indirimlerle hızlandı. Bu dönemde yaklaşık 13 ayın ardından en düşük seviyeye inen konut kredisi faizleri %1’in altında yer alıyor.   

Türkiye'nin Suriye’nin kuzeyine başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrasında ABD’nin yaptırım ihtimalleri ve hafta başında uyguladığı yaptırımlar sonucu dolar kuru 5.90’lı seviyelere kadar yükselirken Türk Lirası Ekim ayında önde gelen dövizler içinde en çok değer kaybeden para birimi oldu. Hafta içinde gün kapanışlarında BİST 100 %5’e, BİST 30 ise %8’e kadar değer kaybetti.

Türk Lirası dün ve bugün gün başında toparlanma göstermiş olsa da ilk konut kredisi faiz artışı haberi geldi.   

Dün itibariyle Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) kampanyalı konut kredisi faiz oranlarında faiz arttırımı uyguladı. Bankanın konut için kampanyalı faiz oranları %1.15’den %1.22 seviyesine yükseldi.

Faizlerdeki bu artış haberi tüketiciyi tedirgin etti.

Diğer bankaların faiz oranlarında artışa gidip gitmeyeceği merak konusu oldu. 

Konut Kredisi Faizleri Yükselir Mi?   

Şimdilerde en çok sorulan soru bu. Bankaların kredi faiz oranları döviz kuruna karşı oldukça hassas yapı izliyor. 2018’in yaz aylarında kurda yaşanan yükseliş sonrası konut kredisi oranları hızla tepki vererek %3’lü seviyelere kadar çıkmıştı. Kurda geçen sene görülen ölçekte bir dalgalanma yaşanmamasına rağmen konut kredisi faiz oranlarındaki dört aylık salt düşüş ivmesi bozuldu.   

Konut kredisi faizlerinin seyrini eilerleyen günlerde döviz kuru ve TCMB’nin haftalık repo faiz kararı belirleyecek. Merkez Bankası’nın politika faizlerinde indirime ya da artışa gitmesi bankaların likidite maliyetlerini doğrudan etkiliyor.   

Uzmanların görüşleri farklılık gösterse de faizlerindeki durum 24 Ekim’de TCMB Para Politikası Toplantısı sonrasında daha belirgin hale gelecektir.   

Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum   

Bankaların tabela konut kredisi faiz oranları ortalaması güncel olarak %1.47 düzeyinde. Ziraat Bankası, VakıfBank ve HalkBank konut kredisi kampanyası dahilinde %0.99 faiz oranı sunuyor. Özel bankalarda ise en düşük konut kredisi seviyesi %1.11 seviyesinde. 

Yorumlar (0)