Kira artışlarında Tüfe oranı geçerli olacak

Kira artışları artık tüfe oranına göre yapılacak. Kira artışları kura bağlı olarak artan üretici fiyat endeksi yerine tüketici fiyat artışına göre belirlenecek.

EKONOMİ 23.09.2018, 01:13
Kira artışlarında Tüfe oranı geçerli olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı ile 28 milyon emlak mükellefini ilgilendiren yeni tedbirler devreye girerken, kira artışı ve taşınmaz değerlenmesinde yeni dönem başlıyor. Kira artışları kura bağlı olarak artan üretici fiyat endeksi yerine tüketici fiyat artışına göre belirlenecek.

Vatandaşın konutunu satış işlemlerinde gerçek değeri üzerinde göstermesi için düzenleme yapılacak. Emlakçılar yapılan bu düzenlemelerin piyasaları canlandıracağına dikkat çekerek, "hem vatandaş hem de devlet kazanacak" değerlendirmesi yapıyor.

İstanbul Umum Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa, bu yıl üretici fiyat endeksindeki yükseliş nedeniyle kira artışlarının yüzde 19'a yaklaştığını anımsatarak, yapılacak düzenlemenin vatandaş lehine olduğunu söyledi. Aşa, "Haziran ayında ÜFE ile TÜFE arasında yüzde 6'dan fazla fark var. Daha önceden ev sahipleri yüzde 10'dan fazla zam yapmıyordu kiracısını kaybetmemek için. Yaşanan sıkıntılar da bu sayede bitecek.

Yorumlar (4)
İlyas. Usta 13 ay önce
Nafaka artırımı da üfe ye göre artırılıyor o da tüfe ye göre artırılmalı aksi taktirde nafaka ödeyecek kişi mağdur olur
İlyas. Usta 13 ay önce
Nafaka artırımları da tüfe göre artırılmalı çünkü o da dolarla ilgili
İlyas. Usta 13 ay önce
Nafaka artırımları ne olacak
İlyas usta 13 ay önce
Nafaka artırımları da tüfe göre artırılmalı çünkü o da üfe ye göre artırılıyordu
16°
açık