Kıdem tazminatı arttı! |2019 kıdem tazminatı ne kadar oldu? |Son dakika kıdem tazminatı

Döviz kuru ve ekonomide yaşanan sıkıntılar nedeniyle işverenler personelde eksiltmeye giderken vatandaşlar son dakika kıdem tazminatı haberlerini merakla araştırıyor. Yeni yılla birlikte kıdem tazminatı da arttı. Kıdem tazminatı tavan... Kıdem tazminatı ne kadar oldu? 2019 kıdem tazminatı

EKONOMİ 03.01.2019, 11:22
Kıdem tazminatı arttı! |2019 kıdem tazminatı ne kadar oldu? |Son dakika kıdem tazminatı

Döviz kuru ve ekonomide yaşanan sıkıntılar nedeniyle işverenler personelde eksiltmeye giderken vatandaşlar son dakika kıdem tazminatı haberlerini merakla araştırıyor. Yeni yılla birlikte kıdem tazminatı da arttı. Kıdem tazminatı tavan... Kıdem tazminatı ne kadar oldu? 2019 kıdem tazminatı...

4857 sayılı yeni İş Kanunu’nun 6. maddesinde ise işyerinin devrinde, mevcut iş sözleşmelerinin bütün hak ve borçları ile birlikte devralana geçeceği öngörülüyor. Maddeye göre, devirden önce doğmuş olan ve devir tarihinde ödenmesi gereken borçlardan devreden ve devralan işveren birlikte sorumlu. Ancak, devreden işverenin bu yükümlülüklerden sorumluluğu devir tarihinden itibaren iki yıl ile sınırlı.

Çalışanların güvencesi niteliğindeki kıdem ve ihbar tazminatı yeni yılda asgari ücrete paralel artacak. Artış yüzde 26 olacak ve 1 yıl çalışması olan net 2538 lira kıdem, 2011 lira da ihbar tazminatı alacak.

Kıdem tazminatı, sigortalı (SSK’lı) çalışan yaklaşık 20 milyon işçinin güvencesi niteliğinde. Kıdeme hak kazanmak için bir işyerinde kesintisiz en az bir yıl çalışmak gerekiyor. Tazminat her bir yıl için 1 aylık brüt ücret kadar oluyor. Alt limiti asgari ücretle belirlenen kıdem tazminatının üst limitini ise memur maaşlarına yapılan zam belirliyor.

1 OCAK İTİBARIYLA 2 BİN 258 LİRA

Posta'dan Bilal Emin Turan'ın haberine göre 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla taban kıdem tazminatı 2029 liralık asgari ücretin brüt tutarına göre hesaplanırken, her bir yıl için geçerli olan tavan tutar da 1 Temmuz itibarıyla 5434 liraya çıkmıştı. Maaşınız 10 bin lira da olsa tazminat hesabında her bir yıl için 5434 lira baz alınıyor. 3 Ocak’ta enflasyon rakamları açıklanınca bu tavan tutar da artacak. Artış beklentisi yüzde 9-11 arasında.

Yeni yıldan itibaren asgari ücretin yüzde 26.05 artışla 1603 liradan 2020 liraya çıkarılacak olması kıdem tazminatında baz alınan taban tutarın da değişmesi anlamına geliyor. Kıdem tazminatının hesabında son brüt maaş dikkate alınıyor. 2018 boyunca 2029 lira olarak uygulanan asgari ücretin brüt tutarı 1 Ocak itibarıyla da 2558 liraya çıkacak. Yani tazminat da bu oranda zamlanmış olacak.

Toptan ödeme almak amacıyla işten ayrılan işçi kıdem tazminatına hak kazanır. Çünkü 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14'ncü maddesi uyarınca toptan ödeme almak amacıyla işten ayrılma kıdem tazminatına hak kazanılan hallerdendir.

İşçinin yaşlılık, malulluk aylığı ya da toptan ödeme almak amacıyla sözleşmeyi feshettiği takdirde kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için; aylık veya toptan ödemeye hak kazanmış bulunduğunu ve kendisine aylık bağlanması veya toptan ödeme yapılması için yaşlılık sigortası bakımından bağlı bulunduğu kuruma veya sandığa müracaat etmiş olduğunu belgelemesi şarttır.

Yargıtay da;

1- İşçinin yaşlılık aylığı için tahsis talebinde bulunup bulunmadığı, bulunmuşsa yaşlılık aylığı bağlandığına dair Sosyal Güvenlik Kurumu dosyası ile kayıtlarının;

2- Emeklilik nedeniyle iş akdini feshettiğine dair işverene bildirim yapıp yapmadığı, yapmış ise yaptığı tarihe ilişkin belgelerin, ilgili kurum ve taraflardan istenerek,alınacak cevap ve belge eklendikten sonra inceleme yapılması gerektiği görüşündedir. 

Yorumlar (0)
24°
açık