KDV'den Matrah Hesaplama

KDV'den Matrah Hesaplama

Öncelikle matrah nedir? Sorusunu yanıtlayalım. Matrah satış faturalarının KDV hesaba katılmadan bir aylık zaman içinde ki toplamına verilen addır. Kısaca matrah vergi için esas rakamdır. Özel tüketim ile ilgili olan konularda, ürünlerde, hizmetlerde hesaplanan ÖTV de KDV matrahına dahildir. Sanırım Matrah hakkında bu kadar bilgi yeter. KDV’den matrah hesaplama işlemine geçmekte fayda var. Bu sayede daha fazla bilgi sahibi olup, daha iyi fikirler yürütebilirsiniz.

KDV’den Matrah Nasıl Bulunur?
Kısa bir örnek vereceğim bu sayede konu hem aklınızda kalacak. Hem de kendiniz dilediğiniz zaman hızlı bir şekilde KDV matrahı hesaplayabileceksiniz. Hizmet ya da ürünün değerini 15 TL alalım. Bu ürüne uygulanan KDV ise %8 olsun. Hesaplama işlemeni geçebiliriz.
KDV Tutarı (15 TL) / KDV Yüzdesi (8) * 100 = KDV Matrahı (80 TL)
KDV Matrahı (80 TL) + KDV Tutarı (15 TL) = Genel Toplam (95 TL)
Bu sayede işlememizi tamamlamış oluyor ve kısa bir sürede hızlı bir şekilde KDV’den Matrah hesaplama işlemeni yerine getirmiş oluyoruz. Edindiğimiz bu bilgi sayesinde kolaylıkla KDV’yi hesaba katmadan bir aylık zaman içinde ki toplamı kolaylıkla çıkarabiliriz. Sizde kendiniz işlem yapmak istemiyorsanız sizin için geliştirmiş olduğumuz KDV matrah hesaplama programını kullanabilirsiniz bu sayede hızlı bir şekilde işlem yaparak. Zamandan tasarruf ederek diğer işlerinize daha çok vakit ayırabilirsiniz. Bu sayede kazancınızı artırabilirsiniz bu dünyada her şey geçip, gider para eksilir azalır fakat zaman asla geri gelmez. Bu yüzden yapmanız gereken tek şey olabildikçe zaman kazanıp, zamanınızı doğru şekilde kullanmaktır.

Bizde zamanın önemini bildiğimiz için sizlere KDV’den matrah hesaplama işlemi hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. HesaplamaSorgulama.com sitesine girip Muhasebe hesaplamaları kategorisini seçin ve ardından Kdv'den matrah bulma sayfasına tıklayın. Dilerseniz verdiğimiz formül yardımıyla, dilerseniz sitemizdeki aracı kullanarak zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Bu sayede diğer işlerinize vakit ayırabilir. Gününüzü KDV matrah hesaplarıyla geçirmek zorunda kalmazsınız. Bırakın teknoloji tüm işinizi hızlandırırken, siz asıl yapmanız gereken şeylere odaklanın. Bu sayede sadece tek bir şeye gömülü kalmayıp her alanda gelişiminizi sağlayın. KDV matrah hesaplama artık çok basit.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 02:45
YORUM EKLE