15 Ağustos 2015 Cumartesi 16:39
İzmir’den İran’a eğitim köprüsü

Geçtiğimiz ay İzmir’de tekstil sektörünün seçkin temsilcileri Moda, Tekstil ve Konfeksiyon Çarşısı, Buca Ege Giyim Organize Sanayi Bölgesi, Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu ile EGSD yöneticilerine bir dizi ziyarette bulunan ve fikir alışverişi yapan İranlı heyet, EGSD merkezinde düzenlenen törenle Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu ile eğitim protokolü imzaladı.

15 günlük eğitimler

EGSD koordinatörlüğünde Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu ile İranlı giyim sanayicileri arasında imzalanan Hazır Giyim İmalat Teknikleri Eğitimi protokolü bir yıllık süreyi kapsıyor. Protokole göre 15’er kişilik gruplar halinde İzmir’e gelecek olan İranlı öğrenciler tasarım, kalıp, dikim ve süsleme konularında üniversitenin sağladığı akademisyenlerden 15 gün boyunca eğitim görecek.EGSD Merkezinde düzenlenen törene, EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden, Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu Müdürü Arzu Marmaralı, İran Hazır Giyim İmalatçıları Merkezi Başkanı Majid Haj Mohammadi, Yardımcısı Shahnaz Manavi, Mali İşler Sorumlusu Hadi Manavi, İran Cumhurbaşkanlığı Sosyal ve Kültürel İşler Dairesi temsilcisi Majid Hallajzadeh ile eğitimciler katıldı.Sosyo-ekonomik ilişkiler başladı

Yapılan bu anlaşmayla birlikte Türkiye ile İran arasındaki sosyo-ekonomik ilişkilerin başlatıldığını ifade eden EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden, imzalanan eğitim projesinin ileriye yönelik oldukça iyi bir etki yapacağını düşündüklerini söyledi. Anlaşma imzaladıkları İranlılarla ilk olarak IF Wedding Gelinlik, Damatlık ve Abiye Fuarı sırasında tanıştıklarını ve ardından kendilerini İzmir’de birkaç defa ağırladıklarını belirten Özden, “EGSD olarak ticari ilişkileri geliştirmek için son 4 - 5 yıldır İranlı giyim sanayicileriyle görüşmeler halindeyiz.

Her görüşmemizde onlara hazır giyim potansiyelimizi tanıttık. İzmir’e son gelişlerinde ise eğitimle ilgili işbirliği yapılıp yapılamayacağı konuştuk. Konuyu, Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu taşıdık. Sonuç olarak koşullar olgunlaşarak İran’da giyim sanayisinde çalışan personele eğitim verebileceğimiz konusunda anlaştık. Eğitim giderlerinin tümü İranlılar tarafından karşılanacak” dedi.

Türkiye bilgi ihraç ediyor

Anlaşmanın Türk sanayicileri açısından hiçbir sıkıntı yaratmayacağının altını çizen Özden, “Türkiye artık tecrübe ve birikimini ihraç eden bir konuma geldi. Bizler de geçmişte tekstil alanında öğrencilerimizi yıllarca yurtdışına eğitime göndermiştik. Türkiye gelişmiş ve modern bir ülke. Biz kendi yolumuzda çok daha iyi noktalara gidiyoruz. Gerçekleştireceğimiz bu etkinlikle iki ülke arasındaki ilişkileri çok daha samimi ve derin noktalara taşıyabileceğiz. Ticarette ilişkiler her zaman her şeyin önündedir. Attığımız bu adımın her iki tarafın ticareti ve barışı için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu protokolün yeni projeleri de getireceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

İlişkileri sürdürmek istiyoruz

Başta gelinlik sektörü olmak üzere İzmirli giyim sanayicileri ile uzun yıllar çalışmayı istediklerini belirten İran Hazır Giyim İmalatçıları Merkezi Başkanı Majid Haj Mohammadi, “Gerçekleştireceğimiz bu organizasyonla birlikte İran’daki hazır giyim sektörüne bir çıkış yakalamak istiyoruz. Ülkemizdeki kalifiye eleman çıtasını yükseltmek için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Son Güncelleme: 15.08.2015 16:43