İşsizlik maaşı alabilmek için gerekli şartlar değişiyor!

İşsizlik maaşı alabilmek için gerekli şartlar değişiyor. Geçtiğimiz hafta meclise sunulan yasa tasarısı ile işsizlik maaşında 120 gün kesintisiz şartı kaldırıldı. İşsizlik maaşını kimler alabilir? İşsizlik maaşı şartları nelerdir? İşte düzenlemenin ardından detaylar...

İşsizlik maaşı alabilmek için gerekli şartlar değişiyor!

İşsizlik maaşı alabilmek için gerekli şartlar değişiyor. Geçtiğimiz hafta meclise sunulan yasa tasarısı ile işsizlik maaşında 120 gün kesintisiz şartı kaldırıldı. İşsizlik maaşını kimler alabilir? İşsizlik maaşı şartları nelerdir? İşte düzenlemenin ardından detaylar... 

Sabah'tan Faruk Erdem'in yazısına göre böylece hizmet sözleşmesi 120 gün devam eden herkes maaş alacak. Primi kesintili olarak yatırılsa da ya da devamsızlık yapsa da son 120 gün içinde sözleşmesi feshedilmeyen herkes işsizlik maaşı alabilecek.

İŞSİZLİK MAAŞINI KİMLER ALABİLİR?

4A'lı olarak çalışan sigortalılar haksız ve sebepsiz olarak işten çıkartıldıklarında işsizlik maaşı alabiliyorlar. Ancak prim şartlarını yerine getirmek gerek.

İstifa edenler işsizlik maaşına başvuramıyor. Ancak İş Kanunu'nda 'haklı fesih' tanımına giren durumlarda çalışanın işsizlik maaşı alma hakkı var. Haklı fesihle istifa edenler, haklılıklarını ispat ederse maaş alabilir.

İşsizlik maaşı alabilmek için son 3 yıl içinde farklı işyerlerinde de olsa en az 600 gün prim ödenmiş olması isteniyor. Buna ilaveten son 120 günde kesintisiz prim isteniyor. Ancak bu yeni yasa ile hizmet akdinin devamı şeklinde değiştiriliyor.

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR SÜRE ALINABİLİYOR?

Maaşın süresi yatırılan prime göre değişiyor. Buna göre son 3 yılda 600 gün primi olan çalışan 6 ay, 900 gün primi olan 8 ay ve 3 yılın tamamında, yani bin 80 gün primi olanlar 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabilir.

HERKESE AYNI MAAŞ MI ÖDENİYOR?

Rakam çalışanın maaşına göre değişiyor. Yüksek maaş alan çalışanların işsizlik ücreti de yükseliyor. Ancak burada bir sınır da var.

Maaş alanın sigortası devam eder mi? Genel Sağlık Sigortası primleri İŞKURtarafından ödeniyor. Kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları çocukları ve eşleri de sağlık hizmetinden yararlanıyor.

YORUM EKLE