İmar affı başvuruları başladı! 2018 İmar Barışı ödemeleri hesaplama

İmar Barışı başvuruları başlıyor. Peki İmar affı başvuruları nereden ve nasıl yapılacak? Yapı Kayıt Belgesi almak için başvuru yapacak olanlar haberimizden tüm detayları görebilirler. İmar Barışı ödemeleri nasıl hesaplanacak? İnternetten başvuru yapılır mı? Hangi yapıları kapsayacak? gibi merak edilen bir çok sorunun yanıtına haberimizden ulaşabilirsiniz. İşte imar barışı hakkındaki tüm detaylar.

İmar affı başvuruları başladı! 2018 İmar Barışı ödemeleri hesaplama

İmar Barışı başvuruları 8 Haziran cuma günü başlıyor. İmar barışı affının yürürlüğe girmesinin ardından Yapı Kayıt Belgesi için başvurular alınacak. Peki İmar Barışı başvuruları nereye ve nasıl yapılacak? İmar barışı hangi yapıları kapsayacak? İmar affı ödemeleri nasıl hesaplanacak? Yaklaşık 13 milyon yapıyı kapsayan İmar Barışı hakkında merak edilen bu soruların cepvalarına karar.com'dan sizlerle paylaşıyoruz. İşte İmar Barışı başvuru işlemleri ve tüm ayrıntılar.

İMAR BARIŞI BAŞVURULARI NEREYE VE NASIL YAPILIR?

İmar Barışı başvuruları, E-Devlet Kapısı üzerinden ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri'nden kolayca yapılabilecek. Yapı Kayıt Belgesi için İmar Barışı'na yapı maliklerinden herhangi birisi veya vekili tarafından başvurulabilecek. 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan, ruhsatsız ya da ruhsata aykırı ek inşaat alanları içeren tüm yapılar imar barışından faydalanacak.

BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

Başvurular 8 Haziran cuma günü saat 13:00’da alınmaya başlanacak, 31 Ekim 2018’e kadar sürecek. Yapı kayıt belgesi bedeli ise 31 Aralık tarihine kadar ödenecek. Bakanlar Kurulu süreyi isterse 1 yıl uzatabilecek.

KİMLER KAPSAM DIŞINDA?

Sadece Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi ile İstanbul Tarihi Yarımada’nın Sultanahmet ve Süleymaniye çevresi, Gelibolu tarihi alanda belirlenen yerler kapsam dışında tutulacak. Ayrıca başkasına ait taşınmazlar üzerinde yapılan yapılar ile hazineye ait olup sosyal alan için tahsisli alanda yapılan yapılar kapsam dışı tutulacak.

HAZİNE ARSASINDA EVİ OLANLAR NE YAPACAK?

Hazineye ait arsa üzerinde yapılan yapılar da barıştan faydalanacak. Bu arsa üzerinde evi olan vatandaş yapı kayıt belgesi aldıktan sonra arsayı da almak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuracak. Yıllardır kullandıkları arsayı rayiç bedel üzerinden alabilecek. Bu şekilde yapılacak satışlarda satış bedeli, en az yüzde 10’u peşin ödenmek üzere 5 yıla kadar taksitlendirilebilecek. Taksit tutarlarına ödeme tarihine kadar kanuni faiz oranının yarısı uygulanacak. Belediye özel mülkiyetine yapılan yapılar söz konusu ise bu defa belediye doğrudan satış yapabilecek.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ OLAN BELGELER

Yapı kayıt belgesi için e-devlet yoluyla başvuru yapacak vatandaşlardan şu belgeler istenecek:

1) E-devlet şifresi

2) Geçerli bir cep telefonu numarası

3) Geçerli bir e-posta adresi

4) Beyan edilecek yapının adresi

5) Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri

6) Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)

7) Yapıdaki konut ve işyeri sayısı

8) Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)

9) Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)

10) Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)

11) İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi

12) Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)

VATANDAŞ NE KADAR ÜCRET ÖDEYECEK

Başvuru yapıldı, ödenecek tutar nasıl belirlenecek?

Emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyeti toplanacak. Konutlarda bu bedelin yüzde 3’ü, ticari kullanımlarda yüzde 5’i ödenecek. Tapuda yapılacak her işlem için (Cins değişikliği, kat mülkiyeti kurulması gibi) ödenen bedel kadar bir bedel daha ödenecek. Taksit yapılmayacak.

BEN ÖDEDİM, KOMŞUM ÖDEMİYOR NE OLACAK?

Bir binanın tamamının ruhsatsız olması ile binalarda ilave inşaat olması farklı sonuçlar doğuracak. Söz gelimi 5 katlı bir binada bir ev sahibi çatıda biri balkonda izinsiz inşaat yaptı. Bu malikler ayrı ayrı müracaat edip belge alabilir. Ancak binanın tamamı ruhsatsız ise o zaman tüm maliklerin sürece dahil olması ve herkesin payına düşen bedeli ödemesi gerekiyor. Aksi takdirde bina yasallık kazanamıyor. Dilerse tek bir kişi çıkıp tüm bedeli ödeyip daha sonra diğer maliklerden de talep edebilir.

YAPI KAYIT BELGESİ NE ZAMANA KADAR GEÇERLİ? 

Yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olacak. Yapıların yenilenmesi durumunda ise yürürlükte olan imar mevzuatı hükümleri uygulanacak.

YAPI KAYIT BELGESİ BEDELİ NASIL BELİRLENECEK?

Yapı Kayıt Belgesi bedeli, yapının bulunduğu arsanın 29/7/1970 tarihli ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu'na göre belirlenen emlak vergi değeri ile binanın toplam yapı alanı dikkate alınarak hesaplanacak yapı yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, yapının konut veya ticaret olarak tek kullanımlı veya karma kullanımlı olup olmadığı da gözetilerek ve karma kullanımlı yapılarda konut ve ticari olarak kullanılan alanların arsa oranları ayrı ayrı dikkate alınarak konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 katsayısı ile çarpılması suretiyle belirlenecek.

BELGE NE KADAR SÜREDE ÇIKACAK?

Başvuru yapıldıktan sonra 24 saat içinde vatandaşa dönüş yapılacak. İlgili hesap numarası da bu bildirimde vatandaşa iletilecek. Vatandaş parayı yatırdıktan sonra, 24 saat içinde de Yapı Kayıt Belgesi çıkacak.

YAPININ ARSA DEĞERİ NASIL HESAPLANACAK?

Arsanın emlak vergi değeri, ilgili belediyesinden temin edilen arsa ve arazi asgari metrekare birim değerleri esas alınarak hesaplanacak.

Yapının yaklaşık maliyet bedeli belirlenirken birim maliyet bedeli;
a) Tarımsal amaçlı basit binalar için 200 TL/metrekare
b) 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için 600 TL/metrekare 
c) 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için 1.000 TL/ metrekare
d) 8 ve daha yüksek katlı binalar için 1.600 TL/metrekare 
e) Lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane, otel ve benzeri yapılar 2.000 TL/metrekare
f) Güneş Enerjisi Santralleri (GES) 100.000 TL/MW esas alınmak suretiyle hesap yapılacak.

200 METREKARE ÜZERİNDEKİ 4 KATLI KONUT

İstanbul Ümraniye İnkılap Mahallesi 29 Mayıs Caddesi'nde yer alan 200 metrekarelik arsa üzerinde 4 katlı ve tamamı konut olan toplam 300 metrekarelik bina için hesaplama şu şekilde yapılmıştır:
Rayiç değeri: 420 TL
Yapının yaklaşık maliyeti: 300x1000= 300.000 TL
Arsa için emlak vergisi değeri: 200x420.47= 84.094 TL
Toplam bedel: 300.000 84.094= 384.094 TL
Yapı Kayıt Belgesi için ödenecek tutar: 384.094x0.03= 11.523 TL

100 METREKARE ÜZERİNDEKİ 2 KATLI KONUT

Ankara Altındağ Atıfbey Mahallesi Bereket Sokak'ta yer alan 100 metrekare arsa üzerinde 2 katlı ve tamamı konut olan toplam 125 metrekare bina için hesaplama şu şekilde yapılmıştır:
Rayiç değeri: 320 TL
Yapının yaklaşık maliyeti: 125x600= 75.000 TL
Arsa için emlak vergisi değeri: 100x320= 32.000 TL
Toplam bedel: 75.000 32.000= 107.000
Yapı kayıt belgesi için ödenecek tutar: 107.000x0.03= 3.210 TL

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 02:25
YORUM EKLE