Hükümetin 2020 - 2021 Memur Maaşlarına zam teklifine Memur Sen tepki gösterdi

Memurların 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını kapsayan 5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri kapsamında hükümet ve memur sendikaları tekrar bir araya geldi. Memur maaşına zam teklifini açıklayan Bakan Selçuk'un açıklaması sonrasında Memur - Sen Genel Başkanı Ali Yalçın teklifi reddetti. 2019 memur toplu sözleşme zammı ne kadar oldu? Memur- sen genel başkanı Ali Yalçın memur maaşı zam teklifini reddetti... İşte ayrıntılar...

EKONOMİ 16.08.2019, 17:48
Hükümetin 2020 - 2021 Memur Maaşlarına zam teklifine Memur Sen tepki gösterdi

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, hükumetin 2020-2021 yılları için memurlara zam teklifini açıkladı. Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, memurların toplu sözleşme görüşmelerinde, 2020-2021 yılları için hükümet teklifini açıklayarak, ''2020 yılının ilk 6 ayı için yüzde 3.5, ikinci 6 ayı için yüzde 3 öneriyoruz. 2021 yılının ilk 6 ayı için yüzde 3 önerirken, ikinci 6 ayı için yüzde 2.5 orantısal artış öneriyoruz'' dedi.

Toplu sözleşme görüşmelerinde Çalışma Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bir açıklama yaptı ve zam teklifini belirtti. Bakan Selçuk açıklamalarında "Enflasyonun üzerinde yapılan artış ile kamu personelinin alım gücünü arttırmış olduk. Bu başarı tablosunda herkesin payı var." ifadelerine yer verdi. 

Ayrıca her 6 ayın sonunda enflasyon farkının yansıtılması teklifinde de bulunuldu. 

Memur Sen tarafından bu teklif kabul edilmedi ve dışarda değerlendirme yapmayı istedi. 

HAKEM HEYETİ DEVREYE GİRECEK

Verilen zam teklifleri kapsamında pazarlık devam edecek. Bu pazarlık 20 Ağustos 2019 tarihine kadar devam edecek. Bu tarihte uzlaşma sağlanmadığı durumunda hakem heyeti devreye girecek. 

BAKAN SELÇUK'UN AÇIKLAMALARI

Konu ile ilgili olarak Bakan Selçuk'un açıklamaları şöyle oldu:

5. dönem toplu sözleşme görüşmeleriyle ilgili doğru noktaya geldik. 1 Ağustos'ta başlattığımız müzakerelerin 11. günündeyiz. Kamu görevlilerimizin tamamına ve 11 hizmet koluna ilişkin mali durumları kapsamakta. 800'ü aşkın talep iletildi. Komisyonumuz bu talepler üzerinde yoğun çalışmalar gerçekleştirdi. 

Bundan sonraki sözleşmelerde süreçler daha hızlı olacak. Dijital olarak gerçekleştireceğiz. 9 Ağustos'taki toplantımızda talepleri yetkili sendika başkanlarından dinledik. Dün 5 hizmet kolu ile ilgili yetkili sendikalarının başkanlarından taleplerini dinledik. 

Kamu personelinin bütçedeki artan payına rağmen kamu çalışanlarının yanında oldu. 

2002'de kamu personelinin maaşı 392 TL'ydi, şimdi ise 3 bin 700 TL'yi aştı. Yüzde 102 artış sağladık. 2002'de devlet memuru maaşları 580 TL'yken, şu anda 4460 TL'yi geçmiş durumda.  2002'de giderler yüzde 18'ken şu anda yüzde 30'u aştı.

Hükümetin zam teklifi 2020 yılı için  ilk 6 aylık dönemde yüzde 3,5, ikinci altı aylık dönem için yüzde 3 olurken, 2021 yılı için ilk 6 aylık dönemde yüzde 3, ikinci 6 aylık dönemde  yüzde 2,5 olarak belirlendi. 

Memur sendikaları ise taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı şeklinde olmuştu.

16 Ağustos 2019 tarihinde memur maaşına zam teklifini açıklayan Bakan Selçuk'un açıklaması sonrasında Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın teklifi reddetti.

2019 memur toplu sözleşme zammı ne kadar oldu? Memur- sen genel başkanı Ali Yalçın memur maaşı zam teklifini reddetti... İşte ayrıntılar...

BAKAN SELÇUK ZAM TEKLİFİNİ AÇIKLADI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk memur maaşına zam teklifi hakkında yaptığı açıklamasında;

"2020 yılının ilk 6 ayı için yüzde 3.5, ikinci 6 ayı için yüzde 3 öneriyoruz. 2021 yılının ilk 6 ayı için yüzde 3 önerirken, ikinci 6 ayı için yüzde 2.5 orantısal artış öneriyoruz." dedi.

Ayrıca hükümet memur ile memur emeklilerine 2020 yılında yüzde 3,5+3, 2021 yılında yüzde 3+2,5 zam ve enflasyon farkı teklif etti.

Bakan Selçuk açıklamalarına şu şekilde devam etti;

"Müzakerelerimiz kararlaştırdığımız çalışma takvimine uygun olarak ilerlemekte. Bu sene en fazla teklif gelen sözleşme yılı oldu.

Komisyon çalışmaları 8 Ağustos'ta tamamlandı ve bizlere ulaştı. Bu komisyon raporlarını büyük bir titizlikle değerlendirdik.

11 hizmet koluna ilişkin hazırlanan raporlarda var olan talepleri birkaç kategoride ayırdık. Değerlendirmelerimizi ivedilikle yapacağız. Gece gündüz demeden çalışacağız." dedi.

TEKLİF REDDEDİLDİ

Çalışma Bakanı Selçuk'un teklifini açıklaması sonrasında Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın zam teklifini reddetti ve;

"Makul değil, malul bir teklif. Teklifi dışarıda değerlendireceğiz." dedi ve heyeti dışarı çağırdı.

HAKEM HEYETİ DEVREYE GİRECEK Mİ?

Hükümetin zam teklifi sonrasında pazarlık yaşanacak. Ancak görüşmelerle 22 Ağustos'a kadar anlaşma sağlanamaz ise hakem heyeti belirlenecek ve zam oranı açıklanacak.

MEMUR-SEN'İN TEKLİFİ NE?

Toplu sözleşme öncesinde açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl 8+7, ikinci yıl ise 6+6 zam ve ilk yıl yüzde 3 ikinci yıl yüzde 2 refah payı talep ettiklerini söyledi.

Yalçın açıklamasında ise;

"Bu masaya dair kanaatimizin olumlu olduğunu her zaman ifade ettik. Memur-Sen teklifleri son derece gerçekçi.

Kamu işvereninin, bizim masaya getirdiğimiz teklifi dikkate alarak üzerinde konuşulabilir bir teklifle gelmesini temenni ediyorum" dedi.

Yorumlar (0)
16°
açık