Halkbankası İş Bankası Vakıfbank Gibi Toplamda Yedi Bankanın BIST'te açığa hisse satışı yasaklandı

Borsa İstanbul, BIST-30 endeksinde yer alan Akbank, Garanti Bankası , Halkbank, İş Bankası, TSKB , Vakıfbank ve Yapı Kredi hisselerine bugünden geçerli olmak üzere açığa satış yasağı getirdi. Borsa İstanbul son günlerde yaşadığı kayıplar ile dikkat çekiyordu. Endeks 100 bin sınırından 95 bin seviyesine kadar gerilemişti. Açığa satış fiyatı düşmesi beklenen hisseler için uygulanan bir yöntem.

EKONOMİ 16.10.2019, 09:38
Halkbankası İş Bankası Vakıfbank Gibi Toplamda Yedi Bankanın BIST'te açığa hisse satışı yasaklandı

Borsa İstanbul, banka hisselerinde "açığa satışı" yasakladı. Borsa İstanbul AŞ, BIST 30 Endeksi dahilindeki banka hisselerinde bugünden itibaren geçici olarak açığa satışın yasaklandığını bildirdi.

Borsa İstanbul, banka hisselerinde "açığa satışı" yasakladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yayımlanan duyuruya göre, Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürlüğünce, BIST 30 Endeksi dahilinde olan Akbank (AKBNK.E),  Garanti Bankası (GARAN.E), Halkbank (HALKB.E), İş Bankası (C) (ISCTR.E), Türkiye  Sınai Kalkınma Bankası (TSKB.E), VakıfBank (VAKBN.E) ve Yapı Kredi (YKBNK.E)  paylarında bugünden itibaren geçici olarak açığa satış yasağı getirildi. Açığa satış, pay piyasalarında, hisse fiyatlarının yükselişi yerine  düşüşünden kazanç elde etmek isteyen yatırımcıların, sahip olmadıkları hisse  senedini ödünç almak kaydıyla satması anlamına geliyor.

KAP’a yapılan açıklamada yasağın geçici olduğu ifade edildi ancak ne kadar süreceği belirtilmedi.

KAP’a yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürlüğünce, BIST30 Endeksi dahilinde olan Akbank T.A.Ş. (AKBNK.E), Türkiye Garanti Bankası A.Ş. (GARAN.E), Türkiye Halk Bankası A.Ş. (HALKB.E), Türkiye İş Bankası A.Ş. C grubu (ISCTR.E), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB.E), Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (VAKBN.E), Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKBNK.E) paylarında 16/10/2019 tarihinden itibaren geçici olarak açığa satış yasağı getirilmiştir.

Borsa işlemlerinde açığa satış ne demektir?

Bir hisse senedini açığa satmak aslında sahip olmadığınız ama siz satış işlemini yaptıktan sonra fiyatının düşmesini beklediğiniz hisse senedini satmak anlamına gelir.

Yorumlar (0)