Güncel altın fiyatları! Küçük altın ne kadar?

Güncel altın fiyatları... Küçük altın ne kadar? ABD ile olan kritik gündem, döviz fiyatlarıyla birlikte altın fiyatlarının da yükselmesine neden oldu. Ekonomi gündeminin en önemli konularından biri de durmaksızın yükselen altın fiyatları... Küçük altın ne kadar oldu sorusunun ve altınla ilgili merak edilenlerin tamamı haberimizde...

EKONOMİ 07.08.2018, 10:18 04.01.2019, 01:46
Güncel altın fiyatları! Küçük altın ne kadar?

Güncel altın fiyatları... Küçük altın ne kadar?  ABD ile olan kritik gündem, döviz fiyatlarıyla birlikte altın fiyatlarının da yükselmesine neden oldu. Ekonomi gündeminin en önemli konularından biri de durmaksızın yükselen altın fiyatları... Küçük altın ne kadar oldu sorusunun ve altınla ilgili merak edilenlerin tamamı haberimizde...

Türkiye'de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

GRAM ALTIN FİYATI

Gram altın fiyatları küçük altından sonra en çok araştırılan ikinci altın türüdür. Bunun nedeni de çeyrek altın fiyatının artmasından sonra düğün ve törenlerde gram altın tercih edilmeye başladı. Gram altın bu sabah saatlerinde 203,37 TL'den alınırken 203,39 TL'den satılıyor.

KÜÇÜK ALTIN NE KADAR?

Çeyrek altın konusunda ülkemizde önemli bir hassasiyet vardır. Çeyrek altın fiyatları hemen hemen hergün araştırılan konular arasında ilk sırada yer alıyor. Düğünlerde, nişanlarda, sünnet törenlerinde çeyrek altın tercih ediliyor. Çeyrek altın bu sabah saatlerinde 321,57 TL'den alınırken 329,09 TL'den satılıyor.

YARIM ALTIN FİYATI

Yarım altın da tıpkı çeyrek altın gibi düğünlerde tercih edilen altın türleri arasında yer alıyor. Yarım altın fiyatları bu sabah saatlerinde şu şekilde; yarım altın bu sabah 641,13 TL'den alınırken 658,18 TL'den satılıyor.

Yorumlar (0)
24°
açık