Garanti Bankası faizleri düşürdü|2019 Konut faiz oranları

Milyonlarca vatandaş ev sahibi olmak için doğru zamanı bekleyip konut kredisi faiz oranları hakkında bilgi sahibi olmak için araştırmalar yapıyor. Son günlerde yatırım yapmak ya da ev sahibi olmak isteyenleri sevindirecek haberler gelmeye devam ediyor. Konut kredisi faiz oranları düşüyor.İşte bankaların konut kredisi faiz oranları...

EKONOMİ 15.02.2019, 11:33 16.02.2019, 00:05
Garanti Bankası faizleri düşürdü|2019 Konut faiz oranları

En düşük yüzde 2, en yüksek ise yüzde 3.10 seviyesini gören faiz oranları alım gücünü düşürüyor. Konutta yeni kampanyanın detayları belli oldu.

Yüksek ev fiyatlarının cep yakacağı düşünülse de artık konut kredileri birçok kişinin bu konudaki kurtarıcısı haline geldi. Faiz oranları nedeniyle kredi almaktan çekinen kişilerin izlediği ilk yol, ödeme planları ve konut kredisi faiz oranları hakkında detaylı bir araştırma yapmaktan geçiyor.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞÜYOR

Konut kredisi faiz oranları düşmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta itibariyle altı banka daha konut kredisi faizinde indirime gitti. Bankaların konut kredisi faiz oranlarında yaklaşık dört aydır yaşanan düşüş trendi Ocak ayında hızlandı. Banklar ard arda faiz indirimi uygularken faiz oranlarında yaşanan aşağı yönlü inişte ciddi şekilde belli olur hale geldi.

İkinci el konut almak isteyen vatandaş ise bankaların kampanya haricindeki konut kredisi faiz oranlarına mahkum kaldı. Anlaşmalı konut projeleri haricinde bankaların konut kredisi faiz oranları alt seviyesi %1.89’dan başlıyor. Güncel olarak en yüksek konut kredisi faiz oranı ise %2.8 seviyesinde.

%1.89 faiz oranlı, 100 bin TL tutarlı, 60 ay vadeli konut kredisi için hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin toplam geri ödeme miktarı 168.000 TL ye, aylık ödemeleri ise 2.800 TL’ye karşılık geliyor.

KONUT SEKTÖRÜNE YENİ KAMPANYA GELİYOR

Kamu bankalarının Temmuz ayında son bulan konut kredisi faiz indiriminden beri konut kredisi faiz oranlarında indirim bekleyen vatandaşın yine umutları yıkıldı. Yeni kampanya vatandaşa değil konut sektörüne geliyor. Konut sektöründeki stok sorunun çözülmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir sistem üzerinde çalışıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile beraber piyasadaki konut stokunu eritmek için yeni kampanya düzenleniyor. Hükümetin hamlesine karşılık bankalardan da konut kredisi faiz güncellemesi haberi geldi.

Kampanya dahilinde öncelik maddi sorunlar yaşayan gayrimenkul firmalarının satılmayan konut stoklarının Emlak Konut’ a devredilerek satılmasını kapsıyor. Emlak Konut firmalardan devraldığı konutları havuzunda satışa çıkaracak. Satıştan elde elden kazancın %70’i firmaların bankalara olan borçlarında %30’u da firmaların kendi işlerinde harcanmak koşulu ile devredilecek.

Konutta yeni kampanyanın detayları belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile beraber piyasadaki konut stokunu eritmek için yeni kampanya düzenleniyor.

Kasım ayı içerisinde devreye girmesi beklenen kampanya kapsamında yeni bir gelişme olmazsa konut sektörünü rahatlatacak proje kapsamında konut almak isteyen vatandaş için cazip bir fırsat sunulmuyor.

-Kuveyt Türk 

Kuveyt Türk Katılım Bankası 60 ay vadeye kadar %1.79, 61-120 ay arası vadelerde ise %1.84 kar payı oranı ile konut finansmanı kullandırıyor. 

-QNB Finansbank 

QNB Finansbank 120 ay vadeye kadar %2.04 faiz oranı ile konut kredisi sunuyor. 

-Vakıfbank

Vakıfbank standart konut kredisi ürünü dahilinde %2.09 faiz oranı sunarken, kampanyalı Sarı Panjur Konut Kredisi ürünü kapsamında 120 ay vadeye kadar %1.77 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor. 

-Türkiye Finans 

Türkiye Finans Katılım Bankası ise 60 ay vadeye dek %2.14, 120 ay vadeye kadar ise %2.24 konut finansmanı kar payı oranı sunuyor. 


-DenizBank 

DenizBank 60 ay vadeli konut kredisi için %1.99 faiz oranı kullandırıyor. 61 aydan 180 ay vadeye kadar ise %2.29 faiz oranı ile konut kredisi sağlıyor. 

-Şekerbank 

Şekerbank 36 ay vadeye kadar konut kredilerinde %1.99 faiz oranı uyguluyor. 37-120 ay vade aralığında ise %2.29 faiz oranı ile konut kredisi sağlıyor. 

-Anadolubank 

Anadolubank bu hafta gerçekleştirdiği faiz indiriminin ardından 60 ay vadeye kadar %2.3, 120 aya kadar ise %2.5 faiz oranlı konut kredisi kullandırıyor.

-ICBC Bank

ICBC Bank standart konut kredisi kapsamında %2.4 faiz oranı uyguluyor. Kampanyalı Yeni Evim Konut Kredisi ürünü kapsamında ise 120 ay vadeye dek %1.69 faiz oranı ile konut kredisi sağlıyor. 

-İş Bankası 

İş Bankası standart konut kredisi dahilinde %2.5 faiz oranı kullandırırken kampanyalı Sonbahar Konut Kredisi kapsamında %1.88 faiz oranı ile 120 ay vadeye kadar konut kredisi kullandırıyor. 

-TEB

TEB 3 ile 180 ay arası vadelerde %2.58 faiz oranı ile konut kredisi sunuyor. 

-HSBC

HSBC Bank 120 ay vadeye kadar %2.6 konut kredisi faiz oranı sunuyor. 

Garanti Bankası 60 ve 120 ay konut kredisi vade seçeneklerinin her ikisinde de aylık faiz oranını 1.75 olarak uygularken Denizbank 60 ay vade seçeneğinde faiz oranını 1.99, 120 ay vade seçeneğinde ise 2.29 olarak uyguluyor.

Yorumlar (0)
29°
açık