Euro Dolar kaç TL oldu? Dolar nasıl düşer? Euro - Dolar 4 TL - 5 TL altına geri düşer mi? Dolar kuru düşer mi?

ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulayacağı mesajı 26 Temmuz’da gündeme düşmüştü. Dolar 4.7660 tl'den her gün yükselerek ve ardından yaptırımın başlamasıyla sıçrayan dolar 7 tl seviyesinin üstüne çıkmıştı, Euro 8 tl seviyesini görmüştü. Hemen ardından Türkiye'nin yaptığı önemli müdahaleler ile doların ateşi düşürülüp dolar kuru düşmeye başladı. 14 Ağustos akşamı dolar 6.33 seviyesine euro ise 7.19 seviyesine kadar düştü. Peki dolar nasıl düşer? Dolar düşermi Dolar eski seviyeye gelir mi? Döviz kuru Euro ve Dolar yeniden 5 liranın 4 liranın altına gerileyebilir mi?

Euro Dolar kaç TL oldu? Dolar nasıl düşer? Euro - Dolar 4 TL - 5 TL altına geri düşer mi? Dolar kuru düşer mi?

ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulayacağı mesajı 26 Temmuz’da gündeme düşmüştü. Dolar 4.7660 tl'den her gün yükselerek ve ardından yaptırımın başlamasıyla sıçrayan dolar 7 tl seviyesinin üstüne çıkmıştı, Euro 8 tl seviyesini görmüştü. Hemen ardından Türkiye'nin yaptığı önemli müdahaleler ile doların ateşi düşürülüp dolar kuru düşmeye başladı. 14 Ağustos akşamı dolar 6.33 seviyesine euro ise 7.19 seviyesine kadar düştü.  Peki dolar nasıl düşer? Dolar düşermi Dolar eski seviyeye gelir mi? Döviz kuru Euro ve Dolar yeniden 5 liranın 4 liranın altına gerileyebilir mi?

14 Ağustos sabahına da benzer seviyelerden başladıktan sonra önce Dolar kuru 6.80 tl, ardından da 6.70 TL ve 6.43 seviyesinin altını gördü. Euro ise 7.90 ile başladıktan sonra 7.36'lara kadar geriledi. Bakan Albayrak'ın yabancı yatırımcılarla perşembe günü bir araya geleceği haberinin ardından Euro 7.35 TL'nin altına indi. Kurda iniş trendinin başlamasının ardından piyasalarda ABD ile ilişkilerdeki normalleşme izleniyor ve dün Beyaz Saray'da gerçekleştirilen görüşme sonrası açık olan diplomasi kanallarının önemine dikkat çekiliyor.

14 TEMMUZ DOLAR KURU SAAT 20-15 : 6.33 TL

14 TEMMUZ EURO KURU SAAT 20-15 : 7.19 TL

Bakan Berat Albayrak'ın yabancı yatırımcılarla perşembe günü bir araya geleceği haberinin ardından dolar 6.50 TL'nin aldına indi.

Dolar'ın, TL karşısında kaybı şimdiden yüzde 7'i geçti

Bankacılık endeksi ise yüzde 12'nin üzerinde düşüş kaydetti.

Hatırlanacağı üzere Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Pazartesi sabahtan itibaren piyasaları rahatlatmak için kurumların gerekli aksiyonları alacağını ve bu konuda gerekli duyuruları piyasa ile paylaşacağını söylemişti.

Ardından BDDK'dan swap ve TCMB'den finansal istikrarın desteklenmesi ve etkin işleyişin sürmesi için TL ve döviz likidite yönetimine ilişkin tedbirler açıklandı.

TCMB ayrıca zorunlu karşılık değişiklikleri de yaparken, yaklaşık 10 milyar TL, 6 milyar dolar ve 3 milyar dolar karşılığı altın cinsinden likidite sağlanmış olacağını da açıkladı.

TCMB sonrasında haftalık repo ihalesi de açmayarak piyasayı likidite ihtiyaçları için faiz koridorunun üst bandı olan yüzde 19.25'e yönlendirdi.

Bankacılar TCMB'nin bugün politika faizinden fonlama yapılmamasının önemine dikkat çekerken, bugünkü fonlama kompozisyonunu TCMB'nin likidite adımlarıyla sıkılaştırmaya gidebileceğinin ilk sinyali olarak görüyorlar.

Piyasaların gözü Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerde. Uzmanlar, Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ile Rahip Brunson ve diğer konularda Beyaz Saray'da bir görüşme gerçekleştirmesinin diplomatik kanalların açık olduğunu göstermesi açısından olumlu olabileceğine vurgu yapıyor.

BORSA, GÜNE YÜKSELİŞLE BAŞLADI

Açılışta BIST 100 endeksi, 2.004,88 puan ve yüzde 2,16 yükselişle 94.689,43 puana çıktı. Bankacılık endeksi yüzde 4,99, holding endeksi de yüzde 1,15 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran bankacılık, tek gerileyen ise yüzde 2,55 ile inşaat oldu.

Dün, Avrupa borsalarındaki negatif seyir ve döviz kurlarındaki yükselişlerin etkisiyle 88.432,64 puana kadar gerileyen BIST 100 endeksi, bu seviyeden gelen tepki alımlarıyla kayıplarının bir kısmını telafi etti ve günü önceki kapanışa göre yüzde 2,38 değer kaybıyla 92.684,55 puandan tamamladı.

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin zayıf olduğunu, yurt dışında ise Avro Bölge'sinde sanayi üretimi ve büyüme başta olmak üzere açıklanacak verilerin takip edileceğini kaydetti.

ABD ile diplomatik ilişkilerin gündemi meşgul etmeye devam ettiğini bildiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 95.500 puanın direnç olarak öne çıktığını, 92.000 ve 88.500 seviyelerinin ise destek konumuna geldiğini dile getirdi.

Trump ne demişti :

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye ile ilgili Twitter üzerinden açıklamada bulundu. ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Türk Lirası, çok güçlü dolar karşısında hızla düşüyor; buna uygun olarak çelik ve alüminyuma gümrük vergisini iki katına çıkarma yetkisi verdim" ifadesini kullandı.

Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım dolardaki gelişme ve beklentileri yorumladı.

5 puana varan faiz artırımıyla birlikte 23 Mayıs’ta 4.92 TL'ye varan dolar kurunu 24 Haziran seçim öncesinde 4.68'e kadar indirmiştik. 5 puanlık artış seçim öncesinde dolarda yüzde 5’lik gerileme yaratmıştı.

-Seçim sonucu piyasalar pozitif karşıladı ve dolar hükümetin kurulma anına kadar yüzde 3.7 daha gerileyerek 4.5060’a indi. 

-9 Temmuz’da kurulan yeni hükümete ve sisteme piyasalar negatif tepki verdi. Dolar üç gün içinde yüzde 10.3 artarak 4.9721’e çıktı. Hazine ve Maliye Bakanı’nın Bankalar Birliği'ni ziyareti ile başlayan ve G20 Toplantısı açıklamaları yatışma ve tansiyonun düşürme dönemiydi.

-Bu sükunet dönemini 24 Temmuz’da TCMB’nin faizleri sabit tutması ve piyasa beklentisine uygun davranmaması bozdu. Dolar 4.7345’ten aynı gün içinde 4.9403’e kadar çıktı ve sonrasında kendiliğinden yatışma eğilimine girdi.

5 TL ÜZERİNİN MALİYETİ YÜKSEK

-Temmuz ayındaki bu yüksek oynaklık ve kötüleşmenin son yıllarda pek örneği yok. Yine çok hareketli geçen 2013 ve 2015 yılı temmuz ayları da buna dahil. Eleyerek geriye doğru gidersek 2008 Temmuz’una kadar varırız.

-Finansal piyasalar bir ayı bulan yeni dönemi, hükümeti ve Hazine Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı benimsedi. Kredi de açmaya başladı. Bu çerçevede fırsat buldukça kur ve faizde aşağı gidişler de oldu, borsada yukarı hareketler de ama gündem ve haber akışının yoğunluğu pozitif hareketlerin trende dönüşmesine  izin vermedi.

-ABD ile yaşanan yaptırım krizi ile dolar kendini 5 TL’nin üzerine attı. Bu kritik bir eşik, çok önemli bir bariyerdi.

 DÜZELME YOLUNDA ZAMAN KAYBI

 -Çünkü doların 5 TL’nin üzerinde kalınan her gün ise kurun düzeyinin zihinlere yerleşmesi ve enflasyona ithalat yoluyla yansıması açısından son derece olumsuz etki yapıyor. Dolayısıyla ABD ile krizin aşılmasının veya yatıştırılmasının aciliyeti  burada ortaya çıkıyor. Küresel konjonktür oldukça müsaitken ve içeride yeni hükümet işbaşına gelmiş, siyasi belirsizlik aşılmışken, Türkiye düzelme yolunda zaman kaybediyor.

-Bu açıdan fırsat belki ağustos ayında da sürer. Ancak  yaz tatilinden dönüş ve eylül ayının gündem yoğunluğu ile birlikte küresel piyasalarda da durum değişebilir. Kasım ayı yaklaştıkça da ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları ve ABD’deki ara seçimler gündeme gelecek. Trump’ın seçimlerde topal ördeğe dönüşme ihtimali düşük. Uyguladığı popülist politikalar ve üzerine bindiği büyüme rüzgarıyla seçimi rahat alabilir.

BİR AN ÖNCE ÇÖZÜM

Türkiye’nin Trump ve ABD ile İran yaptırımları da dahil anlaşmaya varması, bunu da bir an önce yapması ekonomik gündeminin rahatlaması açısından belirleyici olacak. Geçen haftadan kalan haliyle kriz kısa bir sürede çözümlenebilir de ama uzayıp tırmanabilir de. Burada görüşmelerin nasıl yapıldığı da önemli. Toptancı bir yaklaşımla ele alınıyorsa çözüm kısa zamanda gelmez ama geldiğinde de en azından bir süre rahat ederiz. Eğer kriz olay bazında ele alınıyorsa çözüme varmak daha kolay ama yol boyu sorunlarla karşılaşmak ve yeni krizler yaşamak durumunda da kalabiliriz.

YASTIK ALTINDAN DÖVİZİ NE ÇIKARTIR

-Çözüm olursa döviz kurlarında sert düşüşler yaşanabilir. Kriz uzar ve yaptırımlar genişlerse kötüleşmenin devamı gelebilir. Bu da çözüm görüşmelerinde bizim tarafın elini zayıflatır. Kısa sürede çözüme ve bu nedenle ödün vermeye zorlar.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 100 günlük icraat planını açıklarken halka yastık altındaki döviz ve altınlarını çıkarmaları ve finansal sisteme sokmaları çağrısı da bu çerçevede anlam kazanıyor.

-Ancak bunun olabilmesi de, net bir enflasyonla kararlı bir mücadeleden  ve TL’ye istikrar veya değer kazandırmaktan geçiyor.

(Ege Haber - İzmir haber - İzmir / HaberTürk)

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2018, 22:01

M. Fatih DEMİR

YORUM EKLE
YORUMLAR
urfalı Fethi
urfalı Fethi - 4 ay Önce

Kalbimizi rahat tutsak kendimizi paniğe atmasak dolar Allahın izniyle düşer. ÖNEMLİ OLAN Birliğimiz ve beraberliğimiz.