Emeklilerin TOKİ başvuru süreci başladı! Son başvuru tarihi ne zaman? Gerekli evraklar neler?

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Türkiye genelinde yapılan 50 bin sosyal konut projesinde emeklilerin başvuruları alınmaya başlandı. Peki Son başvuru tarihi ne zaman? TOKİ için gerekli evraklar neler? Başvuru ücreti ne kadar? Kimler başvurabilir? Başvuru şartları neler? Detaylar haberimizde...

EKONOMİ 27.03.2019, 09:30
Emeklilerin TOKİ başvuru süreci başladı! Son başvuru tarihi ne zaman? Gerekli evraklar neler?

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Türkiye genelinde yapılan 50 bin sosyal konut projesinde emeklilerin başvuruları alınmaya başlandı. Peki Son başvuru tarihi ne zaman? TOKİ için gerekli evraklar neler? Başvuru ücreti ne kadar? Kimler başvurabilir? Başvuru şartları neler?

Son başvuru tarihi 5 nisan

TOKİ'nin 50 bin sosyal konut projesi kapsamında emekli başvuruları alınmaya başlandı. Konut projesine başvurmak isteyen emeklilerin 2+1 konutlar için bankaya 500 lira yatırması gerekiyor. Son başvuru tarihi ise 5 Nisan.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Türkiye'nin 67 ilinde 140 projeyle hayata geçirilecek 50 bin yeni sosyal konut için talep toplanmaya devam ediyor. Normal başvurular için talep toplama süreci tamamlanırken, dün emekli başvuruları alınmaya başlandı.

Evi olmayıp da fırsattan yararlanmak isteyen emekliler, başvurularla ilgili detayları araştırmaya başladı. Emeklilerin pek çok ildeki TOKİ konutları ve başvuru süreci ile ilgili merak ettiği sorular ve cevapları şöyle:

TOKİ başvurusu için gerekli belgeler neler?

Emekliler başvurularını Halk Bankası'na nüfus cüzdanı ile birlikte şahsen yapacak. Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alınan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren 'belgeyi' başvuru formu ile birlikte teslim edecek.

Emekller TOKİ için ne kadar başvuru ücreti ödeyecek?

Başvuru ile birlikte 2+1 konut seçenler 500 lira, 3+1 konut tercih edenler ise bankaya bin lira yatıracak.

Başvuru ücretleri iade edilecek mi?

Kura sonucunda ev sahibi olamayanlar, başvuru ücretlerini aynı banka şubesinden geri alabilecek.

Emekliler kaç proje kapsamından yararlanacak?

TOKİ'nin emeklilere ev projeleri, kurumun resmi internet sitesi üzerinden yayımlandı. 55 farklı proje için başvuru yapılabilecek.

Emekli yakınları TOKİ'ye başvurabilir mi?

Vefat eden emeklilerin eşleri de emekli olmasalar dahi bu başvuruları gerçekleştirebilecek. Vefat eden emeklinin aylık maaşını alan dul kızları ise bu kapsamda yer almayacak.

Hak sahipleri kura ile belli olacak

Emekliler inşa edilecek konut sayısının yüzde 25'i kadar kontenjana sahip olacak. Konut sayısından fazla başvuru olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecek. Başvuru sahipleri arasında TOKİ tarafından ilan edilecek tarihte 'Hak Sahibi Belirleme' kurası çekilecek.

Konut teslim tarihi ne zaman?

Hak sahipleri ile sözleşme imzalandıktan sonra konutlar 36 ay içerisinde teslim edilecek.

Yorumlar (0)
23°
açık