Emekliler de çalışmak zorunda!

Ağırlaşan yaşam koşulları altında ayakta kalmaya çalışan emekli ,Avrupalı akranları gibi ülke ülke gezemiyor.Ödenmesi gereken kira ve faturalar altında ezilen emekliler,iki işte birden çalışmak zorunda kalıyor.

EKONOMİ 22.11.2019, 16:16
Emekliler de çalışmak zorunda!

DİSK raporuna göre,AKP döneminde emekli aylıklarının milli gelir artışının yüzde 34 gerisinde kaldığı belirtilerek, “Emekliler milli gelir artışından pay alamıyor. Hak sahiplerinin emekli aylıkları 225 TL’ye kadar düşüyor. Emeklilikte yaşa takılanlar mağduriyet yaşıyor. Farklı dönemlerde ama aynı koşullarda emekli olanların aylıkları arasında büyük eşitsizlik var” tespitlerine yer verildi.

Sosyal güvenlik mevzuatında 2000’li yıllarda yapılan değişiklikler ve özellikle 2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun, çalışanların yanında emeklileri de oldukça olumsuz etkilediğine işaret edilen raporda, özetle şu değerlendirmeler yer aldı: “Emekliliğe erişim hakkı 2008 yılından sonra daha da zorlaştı, emeklilik yaşı yükseldi, emekli aylığı elde etme koşulları zorlaştı. Emekli aylıkları düşmeye başladı. Bunun sonucunda emekliler 2000’li yıllarda giderek daha fazla ekonomik sıkıntı çekmeye başladı.”

"Geçinemiyoruz"

Orman İşletmesi’nden emekli olduktan sonra çalışmak zorunda kalan Fadıl Gezen, şimdi bir avukatın yanında çalıştığını belirterek, “Emeklilik, Türkiye’de büyük bir çoğunluk için hayal, emekli olanlar için de geçim sıkıntısı anlamına geliyor” dedi.

Gezen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Resmi veriler gizlemeye çalışsa da enflasyon yüzde 25 civarında. Milyonlarca emekli gibi çalışmamın tek sebebi var, geçim sıkıntısı. Biz de Avrupa’daki emekliler gibi dünya turuna çıkmayı isterdik ama önceliğimiz kirayı yatırmak, faturaları ödemek, market- pazar alışverişi yapabilmek... 

Türkiye'de emekli maaşıyla geçinmek mümkün olmadığı için emeklilerin büyük çoğunluğu iki işte birden çalışmak zorunda  kalıyor.

Yorumlar (0)