Emekli maaşları yattı mı? Emekli aylığı ne zaman yatacak? Bağkur Emekli maaşları neden yatmadı?

Bağkur emekli maaşları neden yatmadı? Milyonlarca emekli bayram öncesi bayram ikramiyesi ve emekli maaşlarının yatması bekleniyordu. Emekli maaşları ve bayram ikramiyelerinin Bağ-Kur ve SSK'lı emeklilerini ilgilendiren kısmı 16 Ağustos'ta, Emekli Sandığı emeklilerini ilgilendiren kısmı 17 Ağustos tarihi itibari ile ödendi. denilmişti ancak özelikle Bağ-Kur emekli aylıkları olmak üzere bir çok emeklinin aylığı henüz hesaplara yatmadı. CHP’den ’emekli aylığı’ açıklaması geldi. Peki emekli maaşları hesaplara ne zaman yatacak? İşte emekli maaşlarının hesaplara yatacağı tarihler...

EKONOMİ 25.08.2018, 00:20 25.08.2018, 00:25
Emekli maaşları yattı mı? Emekli aylığı ne zaman yatacak? Bağkur Emekli maaşları neden yatmadı?

Milyonlarca emekli, emekli maaşı ile ilgili son dakika haberlerini takip ediyor. Emekliye müjde niteliğinde olan haber, emeklinin yüzünü güldürecek cinsten. Emekliye büyük önem veren hükümet, emekli aylıklarının ödenme tarihini öne çekti ve ödemelere başladı. Emekli maaşı dün, yani 18 Ağustos tarihi itibari ile bazı emekliler bankamatiklerden çekilmeye başlandı. Peki, Bayram ikramiyelerinin ödenmeye başlamasının ardından emeklilerin büyük bir heyecan ve merak içerisinde bekleyişe koyulduğu emekli maaşları en zaman ödenecek?.

Emekli maaşlarının ne zaman ödeneceği ile ilgili yapılan açıklamada, "Ödeme günleri Kurban Bayramı tatiline rastlayan, emekli ve hak sahiplerinin gelir ve aylıkları, 18 Ağustos 2018 gününden itibaren bankamatiklerden, 20 Ağustos 2018 tarihinde bankalardan ödenecektir"ifadesine yer verildi. Böylece ödeme tarihleri de netleşmiş oldu..

Erken ödemeyi müjdeleyen SGK'nın aynı açıklamada açık bir şekilde 26 Ağustos, 27 Ağustos ve 28 Ağustos'ta aylık alan emeklilere bayram öncesinde maaş ödenmeyeceğini bildirmeyince kafası karışan milyonlarca emekli, bütün emekli aylıklarının bayramdan önce ödeneceğini düşünüp arife günü bankalara gitti. Ancak bankalar, aylıklarını her ayın 26'sında alan SSK emeklileriyle, yine aylıklarını her ayın 26, 27 ve 28'inci günlerinde alan Bağ-Kur emeklilerine SGK tarafından maaşların yatırılmadığı bildirildi.

SGK'DAN YATMAYAN EMEKLİ MAAŞLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ:

SGK'nın yaptığı açıklamaya göre SSK ve Bağ-Kur emekli ve hak sahiplerinden ödeme günü 26 Ağustos olanlara 27 Ağustos, 27-28 Ağustos olanlara ise 27-28 Ağustos'ta ödeme yapılacaktır." bilgisi verildi. Emekli aylıklarının ödemeleri cumartesi gününe rastlayanların maaşlarının cuma gün, pazar gününe rastlayanların ise maaşlarının pazartesi günü yatırılacağı bilgisi verildi. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının yaptığı açıklama şöyle:

''Kurban Bayramı'nın 21, 22, 23 ve 24 Ağustos 2018 tarihlerine rastlaması nedeniyle SSK ve Bağ-Kur emekli ve hak sahiplerinden ödeme günü 17-18 Ağustos olanlara 17 Ağustos, 19-25 Ağustos olanlara 20 Ağustos tarihinde 7 milyon 652 bin 321 emekliye ödeme yapıldı.  SSK ve Bağ-Kur emekli ve hak sahiplerinden ödeme günü 26 Ağustos olanlara 27 Ağustos, 27-28 Ağustos olanlara ise 27-28 Ağustos tarihlerinde 2 milyon 581 bin 53 emekliye ödeme yapılacaktır.  Bununla birlikte 16-17 Ağustos 2018 tarihlerinde Kurban Bayramı için toplam 11 milyon 767 bin 550 emekli ve hak sahibine bayram ikramiyesi ödendi."

MAAŞLARI YATMAYAN EMEKLİLER KİMLER

Eski SSK'lı olarak bilinen işçi emeklileri, tahsis numaralarına göre her ayın 17 ile 26'ıncı günleri arasındaki 10 ayrı günde aylıklarını bankalardan çekiyor. Ödeme günü 17 ve 18'ine denk gelen emekliler aylıklarını zaten 17'sinde aldılar. Ödeme günü 19 ve 20'sine denk gelen emeklilerin aylıkları arife günü ödendi. Ödeme günü 21, 22, 23 ve 24'üncü güne ve dolayısıyla bayrama denk gelenlerle 25 Ağustos Cumartesi günü ödenecek olanlar erken ödemeden yararlandırıldı, aylıkları 20 Ağustos arife günü ödendi. Ancak tahsis numarası sıfırla biten ve ödeme günü ayın 26'ncı gününe denk gelen emekliler ise erken ödemeden yararlandırılmadığı için bayrama aylıksız girdiler. Bu emekliler aylıklarını ancak 27 Ağustos pazartesi günü, yani bayramdan sonra alabilecekler.

EN BÜYÜK ŞOKU BAĞKUR EMEKLİLERİ YAŞADI

Eski Bağ-Kur emeklilerinde durum daha da vahim. Tahsis numarası 5,7 ve 9 rakamı ile biten ve aylık ödemeleri ayın 25'ine denk gelen Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları da bayram öncesi hesaba yattı. Ancak Bağ-Kur emeklilerinin asıl büyük kısmını oluşturan ve tahsis numaraları 0,1,2,3,4,6 ve 8 rakamlarıyla bitip ayın 26, 27 ve 28'inci gününde aylık alan milyonlarca emeklinin maaşı bayram öncesinde yatırılmadığı için ödemeler bayram sonrasına kaldı. 26 Ağustos Pazar gününe denk geldiği için bu emekliler aylıklarını 27 Ağustos ve 28 Ağustos tarihlerinde alabilecekler. Eski Emekli Sandığı emeklileri ise emekli aylıklarını ayın ilk 5 günü içinde aldıkları için yaşanan karmaşadan etkilenmediler.

EMEKLİ AYLIĞI ÖDEME TARİHLERİ:

EMEKLİYE BAYRAM İKRAMİYELERİ 16-17 AĞUSTOS'TA ÖDENECEĞİ SÖYLENMİŞTİ.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bayram ikramiyelerinin Bağ-Kur ve SSK emeklilerine 16 Ağustos, Emekli Sandığı emeklilerine ise 17 Ağustos'ta ödeneceğini bildirdi.

Bakan Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, Ramazan Bayramı'nda olduğu gibi Kurban Bayramı'nda da bayram ikramiyesi ödemeleriyle emeklilerin yanında olmaya devam ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Bağ-Kur ve SSK emeklilerine 16 Ağustos, Emekli Sandığı emeklilerine 17 Ağustos'ta bayram ikramiyesi ödeyeceğiz. Bayram ikramiyesi ödemeleri emeklilerimize hayırlı, uğurlu olsun."

CHP'DEN EMEKLİ AYLIĞI AÇIKLAMASI GELDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Geçmişte tatil döneminin tamamını kapsayacak şekilde yapılan erken ödemenin, bu sene sadece bayram günlerinde maaş alan emeklileri kapsayacak şekilde daraltılması emeklilerimiz için büyük bir hayal kırıklığı olmuştur" değerlendirmesinde bulundu.

Öztrak, yazılı açıklamasında, Kurban Bayramı öncesi emekli aylıklarını almak için bankalara gidenlerin önemli bir kısmının büyük bir hayal kırıklığıyla kapıdan döndüğünü belirtti.

Pek çok emekli için torunlarına bayram harçlığı verme hevesinin, hayal kırıklığına dönüştüğünü aktaran Öztrak, “Bu uygulama eğer tasarruf gerekçesiyle yapıldıysa, sorumlular şunu bilmelidirler ki bu tedbirlerin ilk adresi zaten kısıtlı maaşlarıyla hayatını idame ettirmeye çalışan emeklilerimiz değil, lüks araç ve bina saltanatı içinde yaşayan devlet ricali olmalıdır.” ifadesini kullandı.

Öztrak, şunları kaydetti:

“SGK, 15 Ağustos 2018 tarihli açıklamasında, ödeme günleri Kurban Bayramı'na rastlayan emekli ve hak sahiplerinin gelir ve aylıklarının bayramdan önce ödeneceği açıklanmışsa da bugün maaşlarını almak için bankaya giden emeklilerimizin önemli bir kısmı maaşlarını alamamıştır. Geçmişte tatil döneminin tamamını kapsayacak şekilde yapılan erken ödemenin, bu sene sadece bayram günlerinde maaş alan emeklileri kapsayacak şekilde daraltılması emeklilerimiz için büyük bir hayal kırıklığı olmuştur. Devletin ekonomide alması gereken acil önlemlerin olduğu doğrudur ama bunun için gidilecek ilk adres zaten zor şartlar altındaki emeklilerin maaşı değil, itibar olarak görülen lüks harcamalar olmalıdır.”

BİRDEN FAZLA EMEKLİ MAAŞI ALANLAR DİKKAT!

Emeklilere yapılacak bayram ikramiyesi ödemesinin dosya başına 1.000 lira olacağını anımsatan Selçuk, şu bilgileri paylaştı:

"Birden fazla dosyadan aylık alan emeklilerimize hisse oranı yüksek olan dosyadan tek bir ikramiye ödenecektir. Ayrıca, vefat eden sigortalılarımızdan dolayı gelir ve/veya aylık almakta olan hak sahiplerine hisseleri oranında, iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara ise gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödemesi yapılacak."

Selçuk, Kurban Bayramı için 11 milyon 767 bin 550 emekli ve hak sahibine toplamda 10 milyar 417 milyon 886 bin 693 lira bayram ikramiyesi ödeneceğini bildirdi.

.

Yorumlar (16)
galip önen 1 yıl önce
bu sistemi uygulayanları tebrık ederim birde bayramdan önce maaslar yatacak deyıpte milleti kandırıyorlar bır daha bu partıye oy verırsem elim kırılsın partı kuruldugundan beri pendik ak partıye uyeydım ordanda bayramdan sonra ıstfamı ısteyecegım bu ne rezıllık yarısına ver yarısına bayram sonrası de barı milleti kandırmayın herkes gununde alsın bu cıfte standartlıktır ayıptır zaten cok maasımız varda bırde dalga gecılıyoruz
Mürtüz Yallı 13 ay önce
Tam bir SKANDAL.
Yalçın yılmaz 13 ay önce
Yazıklar olsun 3-5 günün hesabını yapmışlar. Her yere para var emekliyi salla....
Amasyali 1 yıl önce
Bagkur ayligi neden odenmedi aciklama bekliyoruz yakinda secim olmadigi icinmi
Bayramda emeklileri perisan ettiniz 1 yıl önce
Bayramda emeklileri perisan ettiniz emeklilerdemi siniflandirildi yaziklar olsun size yarin secim zamani oy istersiniz emeklilerden
Çoğu kişinin bayram ikramiyesi yatmamış 1 yıl önce
Çoğu kişinin bayram ikramiyesi yatmamış
kral adam 1 yıl önce
bu ne saçma bısey. bır adım ılerlemez Allahınızdan bulun ne olucak yatırsanız maasları binlerce ınsanı madur edıyorsunuz kendı paranızı cebınıze koyuyorsunuz mıllet umrunuzda degıl
Ottoman 13 ay önce
Bir yorum yapmak bu kadar mı zor? Aylıgını 25 inde alan amekli ayın 20 sinde maaşını çeksin 26-27 sindekiler bayramdan sonra alsın. Bu nasıl bir sistem , ilk defa bayramı parasız geçirdim yatacak sendiği için ona göre kurbanı aldım. Yazıklar olsun bundan bence rant sağlayanlar utansın. Yakışmadı hükümete yazık bayram seğil eziyet çektirdiler...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27°
açık