08 Ağustos 2014 Cuma 16:23
Ebso Başkanı Ender Yorgancılar:

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Yüzde 9 düzeyindeki enflasyon ile küresel güç olmak mümkün değil” dedi.
Yorgancılar, enflasyonda yaz aylarında beklenen gerilemenin yaşanmadığını, bu yönde beklentileri açıklayan Merkez Bankası'nın da kredibilite sorunu yaşadığını dile getirdi. Yorgancılar, enflasyonun en büyük mağdurunun enflasyon-kur makasının iki tarafının da kestiği sanayici olduğuna dikkat çekti. Yorgancılar, yılın ilk 7 ayında girdilerin fiyatları artarken dolar ve eurodan oluşan döviz sepetinin nominal olarak yüzde 1,5, reel olarak da yüzde 7 oranında gerilemesinin ihracatçıyı olumsuz etkilediğine vurgu yaptı.

Merkez Bankası’nın 2001’de bağımsız hale geldiğini, 2006 yılından itibaren açık enflasyon hedeflemesine geçilmesi ile Merkez Bankası’na fiyat istikrarını sağlamak ve korumanın temel görev olarak verildiğini hatırlatan Başkan Yorgancılar, şöyle konuştu: “Bugüne kadar enflasyonda istenen başarı bir türlü sağlanamamıştır. Türkiye enflasyon oranlarını kalıcı olarak gelişmiş ülkeler düzeyine yani yüzde 2-3 aralığına çekmek zorundadır. Aksi halde ne kur ne faiz oranları ne de işsizlikte makul oranları yakalamak mümkün olamayacak, dış girdi ve kaynak bağımlılığı daha da derinleşecektir.”
Kredi faizlerinde düşüşün, enflasyonun geldiği düzey nedeniyle mevduat faizleri düşürülerek sağlanamayacağını kaydeden Yorgancılar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu düzeydeki bir enflasyon ile kredi faizlerinde düşüş ancak mevduat üzerindeki yüklerin azaltılması ve de bankacılık sisteminin etkinliğini artırarak maliyetlerini aşağıda çekmesi ile mümkün olabilecektir. Bu nedenle ilk etapta mevduat üzerindeki kamu yüklerinin azaltılmasını hükümetimiz gündeme almalıdır. Kuşkusuz orta ve uzun vadede enflasyonun gerilemesi faizlerdeki düşüşün en önemli ve öncelikli yolu olacaktır.”
Yorgancılar, diğer taraftan ekonomi politikalarının artık en önemli işlevinin tedavi değil koruyucu önlemler içermesi gerektiğini dile getirdi. Yorgancılar, ekonomi politikalarının en önemli işlevi ekonomi yara aldıktan sonra yarayı iyileştirmek değil, koruma yani yaralanmayı engellemek olmak durumunda olduğunu anlattı. Bu bağlamda ekonomik birimlerin beklentilerinin yönlendirilmesinin son derece önem taşıdığını anlatan Yorgancılar, sözlerine şöyle devam etti: "Beklentilerin yönlendirilmesi ise başta Merkez Bankası olmak üzere ekonomi politikası karar birimlerinin güvenilirliğini zorunlu kılmaktadır. Merkez Bankası gerek öngörüleri gerek aldığı sonuçlar gerekse Hükümet ile ilişkilerinin zemini nedeniyle itibar erozyonuna uğramış görünmektedir. Bu itibarın geri kazanılmasının en belirgin yolu enflasyonun kalıcı olarak yüzde 2-3 düzeylerine çekilmesidir. Böylesi zorlu bir ortamda genel seçimlerin gündeme girmeye başlaması ile birlikte ne yazık ki ekonominin yeniden ikinci plana atılması olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle enflasyonla mücadele başta olmak üzere, ekonomi yeniden gündemin en önemli maddesi olmalıdır."

Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.