02 Eylül 2015 Çarşamba 12:23
EBSO Afrika ile İlişkilerin Köprüsü
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir’in Afrika ülkeleriyle ekonomik ilişkilerinin güçlendirilmesi için köprü oldu. İzmir’den Afrika’ya yapılacak ihracat için sektörel ilişkilerin güçlendirilmesine çalışan EBSO, hem İzmir’de kurduğu organize sanayi bölgeleriyle bu ülkelerdeki sanayinin gelişmesine örnek olacak hem de İzmirli sanayicilerin teknoloji ve bilgi birikiminin kara kıtadaki ülkelere aktarılmasında öncü rol üstlenecek. Böylelikle Türkiye’nin Afrika ülkelerine ihracatındaki azalma telafi edilirken, İzmir’in aldığı payın artırılması sağlanmaya çalışılacak.

AYNI GÜN BEŞ HEYET

84. İzmir Enternasyonal Fuarının katılımcı ülkelerinden Zimbabwe, Gambiya, Demokratik Kongo, Gana ve Fildişi Sahili üst düzey yöneticilerinden oluşan heyetler, Ege Bölgesi Sanayi Odasını ziyaret etti. Heyetlere ev sahipliği yapan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdoğan Çiçekçi, hem odayı tanıttı hem de İzmir’in yatırım imkanları, sektörel çeşitliliğin sağladığı avantajlarla lojistik üstünlüğüne dikkat çekti.

Karşılıklı ziyaretlerle birlikte halen ilişkide bulunulan sektörlere yenilerinin eklenmesi gerektiğini savunan Çiçekçi, şöyle konuştu:

“Zimbabwe’ye direkt uçak seferlerinin başlaması bu ülkeyle olan ticaret ve yatırım ilişkilerimizin güçlendirilmesine katkı sağlayacaktır. Gıda başta olmak üzere sektörlere önemli bir hammadde sağlayıcı özelliğiyle öne çıkan Gana’dan ABD’ye gümrüksüz ve kotasız ihracat imkanı olan ürünlerle Türkiye’de pazar bulan ürünlerin hangileri olduğunun paylaşılmasıyla gerçekleştirilecek koordinasyon, bütün taraflara kazanç sağlayacaktır. İzmirli sanayicilerin yeni pazarlara açılması çerçevesinde Demokratik Kongo, Gana ve Fildişi Sahili ile de ekonomik ilişkilerimizi bugünkünden daha üst seviyeye taşımalıyız. Zenginliğe klasik yöntemle değil yenilik ve teknolojiyi yakalayarak ulaşırız. EBSO olarak biz de ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin güçlenmesi, doğru insanları aynı masa etrafında bir araya getirerek sektörel ilişkilerin yeni işbirliklerine ve ortak yatırımlarla taçlandırılması için imkanlarımız ölçüsünde her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

İZMİR ÖRNEK OLACAK

Zimbabwe’nin 1980 yılında İngiltere’den bağımsızlığını kazanmasının ardından geçen 35 yılda bürokraside en yüksek mevkiye gelen ilk kadın olan Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı İris Mabuwa, Türkiye ile dış ticarette ilk sıraları tütün ve deri ürünlerin aldığını belirtti. Mabuwa, THY’nin ülkesine uçak seferleri başlatması konusundaki görüşmelerin de olumlu bir havada yürütüldüğünü anlattı. Ekonomide tekrar yükselme dönemi yaşadıklarını söyleyen Mabuwa, “İlk olarak tekstil ve deri ile tıp elektroniği başta olmak üzere teknolojide serbest bölge kurma yolundayız. Bundan sonra yatırım teşvikleri üzerinde yoğunlaşacağız. Menemen’deki serbest bölgeden çok etkilendik. Hızlı büyüme konusunda İzmir’den örnek alacağımız çok şey var” dedi.

HAMMADDE GANA’DAN TEKNOLOJİ TÜRKİYE’DEN

Gana’dan gelen 15 kişilik heyete başkanlık eden Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bünyesindeki İhracatı Geliştirme Merkezi Başkanı Gideon Quarcoo, “Gana hammadde üretiyor ama sizin gibi gelişmiş ülke olmak, bunun yolunu öğrenmek istiyoruz” dedi.

84. İzmir Enternasyonal Fuarı’na ülkesindeki önemli sektörlerin temsilcileriyle katıldıklarını vurgulayan Quarcoo, şunları söyledi: “Özel ürünlerimizi tanıtıp onlara katma değer kazandıracak teknolojiye ulaşmak için buradayız. Bu nedenle sanayi odalarını önemli partnerlerimiz olarak görüyoruz. Sadece sanayi ve teknoloji değil, sağlık turizminde de işbirliği yapabiliriz. Bitki özlerini çıkarma ve insanların hizmetine sunma konusunda uzmanlarımız var. Bu ziyaret dostane olduğu kadar başta tarım ve tarıma dayalı sanayi ürünleri olmak üzere eczacılıkta kullanılan müstahzarlar ile turizm alanındaki ilişkilerimizi güçlendirmek için de iyi bir fırsat.”

Gana Ticaret Ataşesi Dr. John Hawkins Asiedu da, “hiçbir bölgeye olmadığı kadar İzmir’e aşık olduklarını” dile getirdi. Gana’dan ihraç edilen ananas, hindistan cevizi, odun kömürü başta olmak üzere pekçok ürünün İzmir’de tüketildiğini görmekten mutluluk duyduklarını belirten Asiedu, şu bilgileri verdi:

“Geride 430 ürün daha var. Gana bir tarım ülkesi. Sanayimiz henüz başlangıç seviyesinde olduğu için hasat sonrası ürünlerimizi koruyamıyoruz, değerlendiremiyoruz, uluslararası standartlarda ambalajlayamıyoruz. Bu nedenle çoğunu ham olarak ihraç ediyoruz. Sizin tecrübelerinizden yararlanarak organize sanayi bölgeleri kurmak istiyoruz. Teknolojilerinizi, inovasyon konusundaki birikimlerinizi Ganalı sanayicilerle paylaşmanızı istiyoruz. ABD ile serbest ticaret anlaşmamız var. 6 bin ürünü kotasız, gümrüksüz ihraç edebiliriz. Ancak sanayimiz ve teknolojimiz yeterli olmadığı için bu imkanı değerlendiremiyoruz. EBSO’nun öncülüğünde İzmirli sanayicileri bazı ürünleri Gana’da üretip ABD’ye ihraç etmeleri için yatırıma bekliyoruz.”

Gana İhracatı Teşvik Merkezi Projeler Müdürü Emmanuel Quao ise, EBSO’ya yaptıkları ziyaretin işbirliği yapılabilecek pekçok alan olduğunu gösterdiğini söylerken, işbirliklerinin desteklenmesi ve çözüm konusunda her türlü gayreti göstereceklerini bildirdi.

GAMBİYA İLE ÖNE ÇIKAN SEKTÖRLER

Gambiya Maliye ve Ekonomik İşler Bakan Yardımcısı Yaya Drammeh, ülkesinde tarım, balıkçılık, turizm ve yenilenebilir enerji sektörlerinin öne çıktığını, turizme özel teşvikler verildiğini anlattı. Aralık ayında gerçekleştirilecek genel ticaret fuarına İzmirli sanayicilerin katılımını beklediklerini belirten Drammeh, “İzmir’de olduğu gibi karşılıklı iş görüşmeleri sayesinde ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi de bugünkü 21 milyon dolar değerinden daha yukarı seviyelere çıkabilecek” dedi.

Türkiye’den Gambiya’ya ihracatta ağırlıklı kalemleri demir çelik ile hububat, un, nişasta veya süt müstahzarları, pastacılık ürünleri oluşturuyor.

DEMOKRATİK KONGO’NUN İZMİR HAYRANLIĞI

Demokratik Kongo Ticaret Bakanlığı Genel Sekreteri Eugenie Salebongo Basoy, üyelerine Avrupa’daki odalarla aynı kalite ve standartlarda hizmet veren EBSO’nun çalışmalarından etkilendiğini belirtirken, “Bizim Oda sistemimiz için de çok iyi bir örnek olacak. Odalarımız mutlaka bir araya gelmeli” ifadesini kullandı. İzmir’in gelişmesine dikkat çeken Basoy, kendilerinin de benzer yolu izlemeye çalışacaklarını dile getirdi.

Türkiye’den Demokratik Kongo’ya et ve yenilebilir sakatat ürünleri ile hububat ihraç edilirken, 198 milyon dolarlık ithalatın tamamına yakınını bakır ve bakırdan eşya oluşturuyor. Toplam dış ticaret hacmi 240 milyon dolar civarında olan Türkiye ile Demokratik Kongo arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması müzakereleri devam ediyor.

FİLDİŞİ SAHİLİYLE İLİŞKİLER GELİŞECEK

Fildişi Sahili Ticaret Bakanlığı İhracat Teşvik Müdürü Kouya Mertin Gomun, pamuk başta olmak üzere tarımsal üretim, kakao, kaju fıstığı, tropikal meyveler ve naturel kauçukta söz sahibi ülkesinin Türkiye ile ekonomik ilişkilerini geliştirmeyi hedeflediğini bildirdi. Gomun, “2016 yılından itibaren siyasi ilişkilerimizde gözlenecek gelişme ekonomik ilişkilerimize de olumlu yansıyacak. Fildişi Sahili’ne yatırım yaparken etrafındaki 15 ülkenin potansiyelini değerlendirecek şekilde hareket edilmeli” diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.