Dolarda büyük düşüş! 3 Kasım Dolar ve Euro kurları | 1 Dolar kaç TL? Dolar 4 TL olur mu?

Dolar/TL uluslararası piyasalarda güne 5.17 TL seviyesinden başladı. Tüketici Fiyatları Endeksi'nin kasım ayında beklentilerin üzerinde düşüş göstermesiyle birlikte kur 5.14'e kadar geriledi. Peki dolarda ki bu düşüş devam edecek mi? Euro da aynı şekilde düşüş devam edecek mi? Dolar kuru ile ilgili tüm detaylar haberimizde...

Dolarda büyük düşüş! 3 Kasım Dolar ve Euro kurları | 1 Dolar kaç TL? Dolar 4 TL olur mu?

Tüketici fiyatları Kasım'da beklenenden daha fazla düştü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre  Kasım ayında  TÜFE yüzde 1.44 düştü. Beklenti düşüşün yüzde 0.6 olacağı yönündeydi. Verinin ardından dolar 5.1473 TL'e kadar geriledi. Dolar/TL yeni haftanın ilk iş gününe 5.1764 lira seviyesinde başlamıştı.

Kur Ağustos ortasında test ettiği 7.24 TL'den 5.13'e kadar gerilemiş, Kasım ayını 4 ay önceki seviyelerden tamamlamıştı. Dolar/TL geçen hafta ABD Merkez Bankası Başkanı ( FED) Jerome  Powell'ın açıklamalarıyla kur 5.1350 seviyesine kadar inmişti. Powell'ın açıklamaları sonrasında Fed'in faiz artırımlarında hız keseceği ve 2019'da bir kez faiz artıracağı beklentisi öne çıkmış, bu durum  gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine olumlu yansımıştı.

TİCARET SAVAŞINA 3 AY ARA

Hafta sonunda Arjantin'de yapılan G-20 zirvesinde  ABD-Çin ticaret savaşına 3 ay ara verilmesi de kurları olumlu etkileyen bir diğer gelişme. ABD ve Çin, 90 gün boyunca yeni gümrük vergisi getirmemek için anlaştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2018, 19:51
YORUM EKLE