banner123

Dolar neden yükseliyor? Dolara Rahip Brunson'un etkisi var mı? Dolar ne kadar oldu?

Son dakika dolar ne kadar oldu?, euro ne kadar* Son günlerde en çok konuşulan konulardan biri döviz kurları. Uzun zamandır yükselen dolar ve euro bugünlerde rekor seviyeleri görüyor. Özellikle ABD ile olan kritik görüşmeler sonunda doların daha da artmış olması önümüzdeki günler için merak uyandırıyor. Peki dolar neden yükseliyor. Dolara Rahip Brunson'un etkisi var mı? Dolar ne kadar oldu?

EKONOMİ 07.08.2018, 08:40 07.08.2018, 15:27
Dolar neden yükseliyor? Dolara Rahip Brunson'un etkisi var mı? Dolar ne kadar oldu?

Son dakika dolar ne kadar oldu?, euro ne kadar? Son günlerde en çok konuşulan konulardan biri döviz kurları. Uzun zamandır yükselen dolar ve euro bugünlerde rekor seviyeleri görüyor. Özellikle ABD ile olan kritik görüşmeler sonunda doların daha da artmış olması önümüzdeki günler için merak uyandırıyor.  Peki dolar neden yükseliyor. Dolara Rahip Brunson'un etkisi var mı?

Rahip Brunson krizinin etkileri devam ederken döviz fiyatları artmaya devam ediyor. Doların yönü üzerinde ABD ile yaşanan ''yaptırım'' krizi etkili oluyor. ABD'li Rahip Andrew Brunson'a ev hapsi verilmesinin ardından ABD'nin iki bakana getirdiği yaptırımlarla devam eden Türkiye-ABD gerginliğin baskısıyla sert yükselen dolar/TL geçtiğmiz hafta 5 seviyesini aşarak tarihi zirvesini gördü.

ABD, cumartesi günü bazı Türk ürünlerine uyguladığı gümrüksüz ticaret hakkını değerlendirmeye aldığını açıkladı.  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'de yargılanması süren ve geçtiğimiz günlerde ev hapsine alınan ABD'li rahip Andrew Brunson nedeniyle ABD yönetiminin Türkiye'ye yönelik yaptırım kararına aynı şekilde karşılık verileceğini ve ABD adalet ve içişleri bakanlarının Türkiye'de varsa mal varlıklarının dondurulması talimatı verdiğini açıkladı.

Cuma günü erken saatlerde 5.11 liranın üzerine çıkarak tarihi zirveyi gören, enflasyon verisi öncesinde ise 5.11 seviyesinde olan dolar/TL en düşük 5.0630 seviyesini gördükten sonra kapanışı 5.08 lira seviyelerinden gerçekleşti.

DOLAR NE KADAR OLDU? (7 AĞUSTOS)

 Dolar kuru, yeni güne TL karşısında 5,2880 lira seviyesinden işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro kuru ise TL karşısında 6,10 lira seviyesinden el değiştiriyor.

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya Özer, ABD ve Türkiye arasındaki gerilimin bitmesine yönelik net bir durumun olmadığını ve stresin tamamen dolar/TL üzerinde biriktiğini söyleyerek, "Kurda zaten bir hassasiyet vardı, hassas dengeler daha da ciddileşti. Dolar/TL'de 5 seviyesinin üzerine oturabilecek bir tablo var ancak ileride ABD ile ilgili net adımların atılması ve bu adımların yumuşamaya doğru evrilmesi kurda yumuşamayı da beraberinde getirecektir" dedi.

Tükiye'nin 5 yıllık CDS'inin uzun zamandır 300 baz puanın üzerinde olmasının kurda yukarı hareketi daha da desteklediğini, dolar endeksinin 95 seviyesinin üzerine yerleşmesinin de EM'lerde baskı yarattığını söyleyen Özer, "Dolar/TL 5'in üzerinde kalmaya devam ettikçe 5.15'e doğru yeni rekor seviyelere açık bulunuyoruz. Paritede net gevşemenin oluşması ve rahatlama görülmesi için 5 ve 4.98 altına inmesi gerek" dedi.

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

TL'de yaşanan sert değer kayıplarının ardından Merkez Bankasından müdahale geldi. Merkez Bankası, rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkânı oranı üst sınırını yüzde 45'ten yüzde 40'a düşürdü.Söz konusu değişiklik ile yaklaşık 2,2 milyar dolar tutarında döviz bankaların kullanımına geçecek olmasına rağmen dolar 5,30 seviyesinin de üzerine çıktı.

Bu müdahalenin TL'ye etkisi sınırlı oldu. Ancak ABD'den gelen yeni haber, doları yeni bir rekora taşıdı. Donald Trump, İran'a yaptırımları yeniden düzenleyen bir kararname imzaladı. Bu karar Türkiye'yi de doğrudan ilgilendiriyor. Türkiye'nin İran ile 11 milyar dolarlık ticaret hacmi var. Bu gelişme sonrası dolar/TL dün 5,30 seviyelerini gördü. 

RAHİP BRUNSON DAVASI NEDİR?

İzmir'de terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla tutukluluğu ''sağlık sorunları'' gerekçe gösterilerek ev hapsine çevrilen ABD uyruklu din adamı Andrew Craig Brunson'ın ev hapsi ile yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması için mahkemeye yapılan itiraz reddedilmişti. 

ABD'li rahip Andrew Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt ise kararla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "İtirazımın reddedilmesi kabul edilebilir bir durum değil. Dosyadaki deliller değerlendirildiğinde tahliye karar verilebilirdi. Ancak mahkeme aksi kanaatte değerlendirerek reddetti. Bu kararlar kesin kararlardır, kararın reddine itiraz hakkımız bulunmuyor. Ancak mahkemeye kadar her ay itirazlarımıza devam edeceğiz. Dediğim gibi bizim için kabul edilebilir bir karar değil."

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Philip Kosnett, gazetecilere yaptığı açıklamada, Brunson ve Türkiye'de tutuklu bulunan diğer ABD'lilerin durumuyla yakından ilgilendiğini belirtti. Andrew Brunson’un suçlu olmadığını düşündüklerini belirterek, "Sonuçlardan dolayı hayal kırıklığına uğradım, 3 duruşmaya da katıldım. Papaz Brunson'ın terörist veya suçlu olduğuna dair hiçbir delil olduğuna inanmıyorum. Amerikan hükumeti Papaz Brunson’ın ve diğer OHAL kanunlarınca gözaltında bulunan diğer diplomatların vaziyetinden endişe duyuyor. Türkiye'nin geleneksel yasalarına ve Türk insanının vicdanına saygı duyuyoruz. Ancak bu davada geleneksel kanunların dışına çıkıldığına inanıyoruz. Türk halkının adalete olan bağlılığına inancımız tam. Davayı takip etmeye devam edeceğiz. Papaz Brunson’ın ailesine tekrar kavuşacağına inanıyoruz" demişti.

ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter'dan yaptığı açıklamada Türkiye'de ev hapsine alınan ABD'li rahip Andrew Brunson'un serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Trump paylaşımında, "ABD, Türkiye'ye büyük Hristiyan, aile adamı ve mükemmel bir insan olan Pastör Andrew Brunson'un uzun süreli tutukluluğu için büyük yaptırımlar uygulayacak. Bu masum inanç adamı derhal serbest bırakılmalı!" ifadelerini kullandı.

RAHİP BRUNSON KİMDİR?

Andrew Brunson 198 yılında doğmuştur. Trinity Evangelical Divinity School, Erskine Theological Seminary, Aberdeen Üniversitesi'nden mezun olan Brunson'un Jacqueline Furnari adında bir çocuğu vardır.

Yorumlar (0)