Doğalgaz fiyatlarına büyük zam geldi!

Doğalgaz fiyatlarına bir zam daha. Daha doğalgaz geçtiğimiz günlerde zam yapılmıltı. Henüz doğalgaz fiyatlarına yapılan zam tepkileri devam ederken bir zam daha yapıldı haberi geldi Alınan son dakika bilgiye göre BOTAŞ doğalgaz fiyatlarına yüzde 14,9 zam yaptı. 2019 yılı Eylül ayı zamlı doğalgaz fiyatları ilan içeriğinde belirtilmiştir.

EKONOMİ 30.08.2019, 23:57 31.08.2019, 00:00
Doğalgaz fiyatlarına büyük zam geldi!

BOTAŞ doğalgaz fiyatlarına yine bir zam yaptığı haberini verdi. Kendi resmi web sayfasında yayınlandığı zam haberine göre, doğalgaz fiyatlarına tam yüzde 14,9 oranında zam yaptı. 

BOTAŞ tarafından yapılan doğal gaz zammı ile ilgili yapılan açıklama şöyle;

2019 YILI EYLÜL AYI NİHAİ KULLANICI ORTALAMA DOĞAL GAZ SATIŞ FİYATLARI

Nihai Kullanıcı Ortalama Doğal Gaz Satış Fiyatı: Nihai Kullanıcılar (Son Kullanıcılar)  için KDV-ÖTV ve 72 lisanslı dağıtım bölgesinde geçerli olan Sistem Kullanım Bedellerinin ortalaması eklenerek hesaplanan fiyattır. 

Abone Nihai Kullanıcı Ortalama Doğal Gaz zSatış Fiyatı (KDV-ÖTV- ORT. SKB(2) Dâhil) yüzde 14,90 zamlanmıştır. 

(2)ORT. SKB: 72 adet lisanslı dağıtım şirketine ait Sistem Kullanım Bedellerinin ortalamasını ifade etmekte olup, Sistem Kullanım Bedeli her bir dağıtım bölgesi için farklılık göstermektedir.

ÖTV: Özel Tüketim Vergisi olup, 0,023 TL/Sm3 olarak dikkate alınmıştır.

KDV: Katma Değer Vergisi olup, %18 olarak dikkate alınmıştır.

Abone: Konut tüketicilerini (Evsel tüketicileri) ifade etmektedir.

(3)Kademe 1: Elektrik üretim amacı dışındaki her bir Ölçüm Sistemindeki yıllık doğal gaz tüketimi, 300.000 Sm3’ün altında olan tüketicileri ifade etmektedir.

(4)Kademe 2: Elektrik üretim amacı dışındaki her bir Ölçüm Sistemindeki yıllık doğal gaz tüketimi, 300.000 Sm3’ün üzerinde olan tüketicileri ifade etmektedir.

OSB: Organize Sanayi Bölgelerinin/Kullanıcı Birliklerinin elektrik üretim amacı dışındaki doğal gaz kullanımını ifade etmektedir.

CNG: Sıkıştırılmış Doğal Gaz (CNG) üretimi amaçlı doğal gaz kullanan tüketicileri ifade etmektedir.

OSB, CNG ve Kademe 2(4) tüketicileri için BOTAŞ’ın Doğal Gaz Toptan Satış Fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.  Yapılan doğalgaz zammı sadece perkakende satış için geçerlidir. 

Yorumlar (0)
25°
açık