Doğal gaz faturasından tasarruf etmenin yolları nelerdir? İşte doğal gaz faturasından yüzde 35 tasarruf etmenin yolları

Doğal gaza yapılan zamların ardından vatandaşlar tarafından 'Doğal gaz faturasından tasarruf etmenin yolları' merakla araştırılıyor. Peki, doğal gaz faturasından yüzde 35 tasarruf etmenin yollar nelerdir?

EKONOMİ 04.11.2019, 18:21 04.11.2019, 19:07
Doğal gaz faturasından tasarruf etmenin yolları nelerdir? İşte doğal gaz faturasından yüzde 35 tasarruf etmenin yolları

Milyonlarca doğal gaz abonesi tarafından gelen zamların üzerine doğal gazdan tasarruf etmenin yolları araştırılıyor. 

Türkiye'de tüketilen enerjinin büyük bir kısmı konutlardaki doğal gaz gibi ısıtma harcamalarına gidiyor. Gelen zamlarla yüksek fatura ödemekten korkan tüketici nasıl tasarruf edebileceğini düşünüyor. Peki doğal gaz tasarrufu nasıl yapılır? İşte kışın daha iyi ısınıp tasarruf edebilmeniz için dikkat etmeniz gereken detaylar...

Aksa Doğal gaz, birçok enerji kaynağıyla karşılaştırıldığında doğal gazın önemli avantajlar sağladığını bildirdi. Şirketten yapılan açıklamada, ısınmada ithal kömüre göre önemli tasarruf sağlayan doğal gazın, mutfakta ve banyoda kullanılan tüpe göre 5 kat daha ucuz olduğu ifade edildi.

DOĞAL GAZDA TASARRUFU ARTTIRMANIN YOLLARI

Açıklamada, küçük önlemlerle doğal gaz tasarrufunu artırmanın yolları şöyle sıralandı:

"Termostatı 1 derece düşük sıcaklığa ayarlayarak yaklaşık yüzde 7 doğal gaz tasarrufu sağlanabilir. Çatı, dış duvar yalıtımı ve çift camlı pencere sistemleriyle yaklaşık yüzde 35 tasarruf edilebilir. İhtiyacınızdan daha büyük ya da daha küçük kapasiteli kombi almak doğal gazın verimli kullanılmasını engelleyebilir.

''EVDEN ÇIKARKEN KOMBİYİ KAPATMAK YERİNE...''

Yoğuşmalı kombiler, standart cihazlara göre yüzde 15 daha verimlidir. Her kış başında kombi bakımının düzenli olarak yaptırılması, mevcut problemlerin tespit edilmesi ve varsa onarılması, kombi arızalarından kaynaklı yüksek faturaları önlemenize yardımcı olur. Evden çıkarken kombiyi kapatmak yerine düşük sıcaklıkta çalıştırmak yakıt tüketiminin azaltılmasına yardımcı olur. Radyatörlerin üstünde ya da önünde perde, mobilya ya da mermer bulunması çamaşırları oda içerisinde kurutmak yakıt tüketimini artırır."

Yorumlar (0)