11 Ağustos 2015 Salı 10:22
DAİB Başkanı Şengel: "İran pazarıyla ilgili fırsatı kaçırmamalıyız"
İran'ın enerji ve ulaşım ağları için stratejik konuma ve yüksek kalkınma potansiyeline sahip büyüyen bir pazar olduğuna dikkati çeken Şengel, "Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ının Türk kökenli Azeri ve  çok sayıda Türkçe konuşan olması bizim için önemli bir etken. İran pazarıyla ilgili ortaya çıkan fırsatı kaçırmamalıyız" dedi. 

Ak Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel, DAİB Genel Sekreteri Murat Karapınar, yönetim kurulu üyeleri, yerel yönetim temsilcileri ve bölgede faaliyet gösteren iş adamlarından oluşan heyet, geçen 27-30 Temmuz günleri İran'a gitti. Ticari ve resmi ziyaretlerde bulunan heyetin olumlu izlenimlerle döndüğüne işaret eden DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel, komşu ülkelerle bölgesel ticaretin özellikle gelişmiş ülkelerin ticaret hacimlerinde önemli bir yere sahip olduğunu bildirdi. Ticari anlamda 'nefes' alınacak, cazip bir pazar olan İran'a uzun yıllar uygulanan ambargo yüzünden ticari ilişki kurulamadığına işaret eden Cemal Şengel, izlenimleriyle ilgili olarak şunları söyledi: "İran enerji, ulaşım ağları için stratejik konuma ve yüksek kalkınma potansiyeline sahip büyüyen bir pazar. Türkiye ile bazı ortak değerlere ve kültürel benzerliklere sahip. İran ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ının Türk kökenli Azeri nüfustan oluşması ve çok sayıda Türkçe konuşan insanın bulunması bizim için önemli bir etken. Erzurum'un da içinde yer aldığı Doğu Anadolu Bölgesine İran'la ticari ve ekonomik ilişkiler geliştirmesi açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır. BM ile İran arasında ambargonun kaldırılmasına yönelik sağlanan anlaşma, iki ülke arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için gerekli uygun ortamı sağlayacak olup, bölge olarak bu süreci iyi yönetme ve değerlendirmek zorundayız. Bu doğrultuda, işbirliğinin, çok yönlü bir ticari ve iktisadi ortaklıklar zeminine çekilmesinin hem ülkemiz hem de Erzurum için son derece önemli olduğu düşüncesindeyiz. İran pazarıyla ilgili ortaya çıkan fırsatı kaçırmamalıyız. Ziyaretimiz, İran'a uygulanan ambargonun kaldırılmasına ilişkin anlaşmaya varılmasından hemen sonra gerçekleştirilen ilk heyet olma özelliğindedir." Doğu Anadolu Bölgesi'nin coğrafi anlamda İran'a en yakın bölge olduğunu anımsatan Cemal Şengel, DAİB olarak önümüzdeki süreçte iki ülke arasındaki ticari işbirliklerinin ve İran'a olan bölge ihracatının arttırılmasına yönelik olarak kurumsal görevlerini yerine getirmek için çalışmaları planladıklarını bildirdi. Başta karşılıklı ticaret heyetleri olmak üzere, tanıtım, fuar, firma ziyaretleri, resmi temasların ardından daha somut ve etkin çalışmalar yapacaklarını vurgulayan Şengel, Doğu Anadolu ile başta Doğu ve Batı Azerbaycan bölgeleri olmak üzere İran arasında ticaret, yatırım ve işbirliğinin geliştirilmesine katkı sağlayacaklarını belirtti.

Cemal Şengel şöyle devam etti:

İRAN'A İHRAÇ EDİLECEK ÜRÜNLER

"Oluşturulacak sınır ötesi işbirliği ağı, bu yönde atılabilecek önemli bir adım olacaktır. Geliştirilecek sınır ötesi işbirliği ağı sayesinde bölge illerinin komşu ülkeler ile ticari ve kültürel ittifaklar kurmaları, bölgenin sosyal ve ekonomik geleceğini değiştirecektir. Bu kapsamda, İran'ın yanında Gürcistan ve Azerbaycan'la da yakın işbirliklerinin kurulması, batıdaki metropol kentlere uzak olan bölgemizin ulaşım ve nakliye anlamındaki dezavantajını telafi edecek, ekonomik canlanmayı sağlayacaktır. Bu anlamda, Tebriz- Erzurum-Trabzon demiryolu projesinin hayata geçirilmesinden, serbest bölgelerin bölgede tekrar kurulmasına; gümrük kapılarında yaşanan sorunların çözümünden transit ulaşım altyapılarının geliştirilmesine; lojistik hizmetlerinin geliştirilmesinden bölge iş adamlarının girişimci yönlerinin arttırılmasına kadar birçok alanda kararlı ve planlı çalışmalar yapılmalıdır. İran'a yapılacak dış satımda tarım, gıda maddeleri, kozmetik, kişisel bakım ürünleri, ağaç mamulleri, mobilya, tekstil, hazır giyim, sofra, mutfak eşyaları, inşaat malzemeleri sektörleri öne çıkmaktadır. Ambargo sonrası İran, konut, kentsel alt yapı, şehircilik ve sosyal yaşam alanlarında büyük ve hızlı bir dönüşüm yaşayacak olması dikkat çekicidir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.