Canlı dolar kuru fiyatları! Dolar ve euro kaç TL? Döviz kurunda son durum

Son dakika canlı dolar kuru fiyatları... Dolar ve euro kuru 13 Haziran 2019 tarihinde kaç TL bandında seyrediyor. Döviz kuru yükseldi mi? Türkiye, ABD ve Rusya üçgeni piyasaları hangi yönde etkiliyor? Bankalararası piyasalarda son durum haberimizin detayında...

Canlı dolar kuru fiyatları! Dolar ve euro kaç TL? Döviz kurunda son durum

Bankalararası piyasada dolar ve euro kuru inişli çıkışlı bir grafik sergilemeyi sürdürüyor. Dolar ve euro kaçTL? İşte son durum

DOLAR KURU SON DURUM

Bankalararası piyasada dün Merkez Bankası'nın faizini yüzde 24'te bırakma kararı 5,7830'a kadar gerileyen dolar, bu sabah 5,83 TL'de işlem görüyor.

EURO KURU SON DURUM

Euro/TL ise 6,59 TL’de yer alıyor.

HULUSİ AKARIN AÇIKLAMALARI

ABD ile ilişkiler de piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan'ın S-400 mektubuna ilişkin ''Üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını gördük. Gerekli çalışmaları yapıyor, cevabı hazırlıyoruz" dedi. 

ERDOĞAN: ALACAKTIR DEMİYORUM, ALMIŞTIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise dün AK Parti grup toplantısında konuşmada "'Türkiye S-400 savunma sistemlerini alacaktır' demiyorum, almıştır. İnşallah, S-400'lerin teslimi gelecek ay yapılacak" dedi. Erdoğan, Türkiye'yi S-400 sistemlerinin alması halinde F-35 projesinden çıkaracağını duyuran ABD'ye de tepki gösterdi. 

ABD'DEN TÜRKİYE KARARI

ABD'li yetkililer Arizona'daki ABD hava üssünde Türk pilotlarının F-35 savaş uçakları eğitiminin beklenenden daha hızlı durma noktasına geldiğini belirtirken, Pentagon pilotların artık bu üste uçmadığını açıkladı.

TÜRK EKİBİ ABD'DEN AYRILACAK

Öte yandan ABD Savunma Bakanı görevini vekaleten yürüten Patrick Shanahan geçen hafta Cuma günü Türkiye'ye ilettiği mektuba ek olarak gönderilen “Türkiye'nin F-35 programına katılımının kademeli olarak sonlandırılması” başlıklı nota göre 31 Temmuz'da ABD'de F-35 eğitimi alan Türk personelin ABD'den ayrılması öngörülüyor.

TÜRKİYE KARARINDAN DÖNMEYECEK

ABD Türkiye'nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi satın alma planları nedeniyle F-35 programına katılımını kademeli olarak sonlandırmaya çalışıyor. Türkiye ise ABD'nin uyarılarına rağmen S-400 alma kararından vazgeçmemiş görünüyor.

FED FAİZ İNDİRİMİ VE F 35 KONUSU

Bu gelişmelere karşılık iç piyasada hali hazırda olumlu bir hava söz konusu. Dolar/TL 5.80 seviyesinin altında hareket etmeye devam ederken, bir bankacı, “Piyasa reaksiyonu Fed'in faiz indirim sürecinin etkisinin şu anda F-35 konusunun önüne geçtiğine işaret ediyor. Ancak bir yaptırım gelmesi halinde tabii ki olumsuz fiyatlama göreceğiz” dedi.

Analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 5,7550'nin destek, 5,8510'un direnç konumunda bulunacağını kaydetti.

Piyasalar bugün Merkez Bankası tarafından açıklanacak haftalık para ve banka istatistiklerini takip edecek.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 08:30
YORUM EKLE