Çalışmadan İsteğe Bağlı Emeklilik İmkanı Mümkün

Çalışmanın İşkence gibi geldiği ve iş ortamındaki zorluklar gibi durumlarda çalışmadan sigorta primi ödeyip emekli olmanın yolları var. İsteğe bağlı sigorta, bu konuda imdada yetişiyor. Dolayısıyla, isteğe bağlı sigorta yaptıran kişinin emekli olması için işe gitmesi gerekmez.

EKONOMİ 01.08.2019, 10:51
Çalışmadan İsteğe Bağlı Emeklilik İmkanı Mümkün

Zor şartlar altında çalışmanın ve iş yerinin işkence gibi geldiği durumlarda çalışmadan sigorta primi ödeyip emekli olmanın yolları mümkün. Çalışmayan ve emekli veya malullük aylığı almayan kişiler isteğe bağlı sigortalı olabilirler. İsteğe bağlı sigortalılar kendi primlerini kendileri öderler ve bu şekilde emekli olabilirler. Dolayısıyla, isteğe bağlı sigortalının emekli olması için işe gitmesi gerekmez. İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için gerekli bir diğer şart da 18 yaşını doldurmuş olmak.

Başvurular;

1 Ekim 2008 sonrasında isteğe bağlı sigortalı olan kişiler 4B, yani eski adıyla Bağkur statüsünde değerlendiriliyorlar. İlk kez isteğe bağlı sigorta yaptırmak için ikametgahın bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine veya sosyal güvenlik merkezlerine, ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ ile başvurmak gerekiyor.

Kaç Gün Ödeme Gerekiyor?

İsteğe bağlı sigorta ödeyen bir kişi aşağıdaki şartları karşıladığında emekli olabilir:

1)İlk sigorta giriş tarihi 8 Eylül 1999 ve öncesi olan kişiler 10 yıllık sigorta süresi ve 3600 gün prim ödeyerek

2)İlk sigorta giriş tarihi 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 arasında olan kişiler yaş haddinden emeklilik için 25 yıllık sigortalılık süresi, 60 yaş ve 4500 gün prim ödemesi yaparak

3)İlk sigorta giriş tarihleri 1 Mayıs 2008 ve sonrası olan kişiler yaş haddinden emeklilik için 63 yaş ve 5400 gün prim ödemesi yaparak,İsteğe bağlı normal emeklilik için 9000 gün prim ödemesi yaparak.

Primler

En düşük prim bu yıl için 818.56 lira, en yükseği ise 6139 lira olarak uygulanıyor.

Yetim ve Dul Hakları

İsteğe bağlı sigorta sahibinin vefatı durumunda isteğe bağlı sigorta sahibinin eşi, çocuğu, anne babası gibi hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanır. 

Yorumlar (0)
30°
açık