"Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" programı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yıldırımhan "Bir işverenimiz bu programdan yararlanmak adına bir işçiyi dahi yanına alırsa birinci yıl asgari ücretin yüzde 50'si, ikinci yıl asgari ücretin yüzde 25'i kadar kendisine destek vereceğiz" dedi.

"Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" programı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı  Mazhar Yıldırımhan, "Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" programı ile ilgili  olarak, "Bir işverenimiz bu programdan yararlanmak adına bir işçiyi dahi yanına  alırsa birinci yıl asgari ücretin yüzde 50'si, ikinci yıl asgari ücretin yüzde  25'i kadar kendisine destek vereceğiz." dedi. 

Yıldırımhan, Rize SGK İl Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla, Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun 6 Ocak 2017'de Konya'dan kamuoyuna duyurduğu  "Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" programı kapsamında Rize'de ziyaretlerde  bulunduklarını, işçi ve işverenlerle bir araya geleceklerini söyledi.

Türkiye'nin 2023 hedefi doğrultusunda projelerini iş adamlarıyla  paylaştıklarını, Bakanlık ekibinin bugün 14 ilde program çalışmasını sürdürdüğünü  ifade eden Yıldırımhan, 81 ilde bu projeyi anlatacaklarını ve aktif iş gücündeki bütün ekiplerle bir araya geleceklerini belirtti.

Yıldırımhan, kayıt dışı istihdamla mücadele anlamında tarafların  desteğini istediklerini vurgulayarak, daha güçlü bir Türkiye için çalışma  hayatının sorunlarını belirleyerek, çözüm yollarını birlikte bulacaklarını ifade  etti.

Herkesin hakkının korunduğu daha müreffeh bir Türkiye için gayret  ortaya koyacaklarına dikkati çeken Yıldırımhan, "Bu kapsamda her kesimin  desteğine ihtiyacımız var. Çünkü bu seferberlik bir toplumsal seferberliktir.  İşçisi, işvereni, siyasetçisiyle herkes el ele vererek bu zorlu mücadeleyi  başaracağız. Ülkemizin içerisinden geçtiği bu sıkıntılı durumlarda toplumsal  birlik ve beraberlik içerisinde bu kampanyalarımızla birlikte istihdam alanında  yeni kapılar açarak her alanda işsizimize iş kapısını aralamak için elimizden  gelen bütün gayreti ortaya koyacağız." diye konuştu.

"İŞ BEĞENMEME İLE İLGİLİ SORUNU AŞSAK..."

Yıldırımhan, ulaşmak istedikleri işsizlerin İş-Kur müdürlüklerinde  kayıtlı olduğunu, teşviklerin verileceği işveren ve sanayicilere ulaşmak için  çaba sarf ettiklerini kaydederek, şöyle devam etti:

"Bir işverenimiz bu programdan yararlanmak adına bir işçiyi dahi  yanına alırsa birinci yıl asgari ücretin yüzde 50'si, ikinci yıl asgari ücretin  yüzde 25'i kadar kendisine destek vereceğiz. İşverenlerimiz bu programdan  haberdar olsun, başvursunlar. İş-Kur bugüne kadar uyguladığı programlarla çok  ciddi sayıda işsizimizi iş sahibi yaptı. Bizim en önemli sorunlarımızdan bir  tanesi vasıfsız işçilerimizin sayısının fazla olması. Mesela Rize'de 7 bin açık  pozisyon gözüküyor. İşverenimizin 7 bin kişiye ihtiyacı var ama maalesef  işverenimizin istediği o evsafta işçiyi bulup, onlara gönderemiyoruz. Bu  tarafının yanında iş beğenmemezlik tarafı var. Dün bir işveren arkadaşımızla  konuştuk. 'Acil 20 işçiye ihtiyacım var ama işçi bulamıyorum' diye yakınıyor. Bir  taraftan bu tür iş yerlerinin işçi talepleri karşılanamıyor. Diğer taraftan da  kayıtlı epeyce işsizimiz görünüyor. Halbuki iş beğenmeme ile ilgili sorunu aşsak  aslında o açık iş pozisyonlarının bir çoğunu da kapatmış olacağız."

Vasıfsız işçilerin vasıflı hale getirilmesi için meslek kursları  düzenlediklerine işaret eden Yıldırımhan, "Kendi işini kurmak isteyen insanlar  için de girişimcilik kurslarımız var. Bunlardan faydalanan binlerce insan, kendi  işinini kurmayı başarmış epeyce insan var. Bunları bilmeyenlere de duyurmak için  çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

Yıldırımhan, meslek danışmanları olduğunu belirterek, "Danışmanlarımız  bir taraftan işverenlere bir taraftan da işsizimize danışmanlık yapıyor. Bugün  işsizine de giden, işverenine de giden bir devlet var. 'Gelin, biz size şu  imkanları sunuyoruz. Bunlardan faydalanın.' diyen bir devlet var. Hep isteyen,  hep alan bir devlet yok. Aksine 'Proje geliştirin, biz size projelerin  karşılığında imkan sunalım.' diye ciddi bir gayret var." dedi.

YORUM EKLE