Bireysel yatırımcıya avro ve dolar cinsi tahvil ihraç edilecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bireysel yatırımcılara sunulan finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla 17-21 Aralık tarihlerinde talep toplama yöntemiyle avro ve dolar cinsinden devlet tahvili ihraç edecek.

EKONOMİ 12.12.2018, 23:53
Bireysel yatırımcıya avro ve dolar cinsi tahvil ihraç edilecek

Bakanlığın internet sitesinden, avro ve dolar cinsinden devlet tahvili  ihraçlarına ilişkin duyuru yapıldı.

Duyuruya göre, bireysel yatırımcılara sunulan finansman araçlarının  çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla 17-21 Aralık'ta  talep toplama yöntemiyle avro ve dolar cinsinden devlet tahvili ihracı  gerçekleştirilecek. Senetler, 28 Aralık Cuma günü yatırımcıların hesaplarına  aktarılacak.

Avro ve dolar cinsi devlet tahvilleri, 1 yıl (364 gün) vadeli ve 6  ayda (182 gün) bir kupon ödemeli olarak ihraç edilecek. Avro cinsi devlet  tahvilinin 6 aylık kupon oranı yüzde 1,25, yıllık getiri oranı yüzde 2,50 olarak  belirlenirken, dolar cinsi devlet tahvilinin 6 aylık kupon oranı yüzde 2, yıllık  getiri oranı ise yüzde 4 olacak.

Söz konusu avro ve dolar cinsi devlet tahvilleri, bireysel  yatırımcılara satılacak. Senetler için talep toplama işlemleri ile senetlerin  ihracı, kupon ödemeleri ve itfası Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Türk Ekonomi  Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat  Bankası, Yapı ve Kredi Bankası aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Avro ve dolar cinsinden ihraç edilecek senetler için asgari talep  tutarı 10 bin avro/dolar olacak. Senetler bin avro/dolar ve katları şeklinde  ihraç edilecek. Senetler yatırımcılar tarafından vadesinden önce işlemiş faiz  getirisi üzerinden bin avro/dolar ve katları olacak şekilde sadece senetlerin  satın alındığı aracı bankalara satılabilecek. Avro ve dolar cinsi devlet  tahvilleri mevcut vergi mevzuatına tabi olup Gelir Vergisi Kanunu’nun ilgili  maddesi uyarınca vergilendirilecek.

Yorumlar (0)