10 Eylül 2015 Perşembe 14:19
BASİFED’den beraberlik mesajı
BASİFED merkezinde gerçekleşen toplantıda ülkede gerçekleşen terör eylemleri masaya yatırıldı. Dağlıca ve Iğdır’da gerçekleşen terör eylemlerinin bardağı taşıran son damla olduğunu dile getiren Akgerman, “Suruç patlamasından bu yana ülkede yaşanan terör saldırılarında hayatını kaybeden sivil, asker, polislerin hepsi için yüreğimiz hala yanıyor. Acıları olan tüm ailelere BASİFED adına baş sağlığı diliyoruz” diyerek sözlerine başladı.

Tüm sivil toplum kuruluşlarını harekete çağıran Akgerman, “Sivil toplum kuruluşları toplumsal barışın sağlanması için bir araya gelmeli, ortak hareket etmelidir. Sosyal yardımlaşma alanında gönüllü hizmetler veren STK’lar, bu hizmetleri artık Sivas’ın ötesine taşımalıdır” dedi.

Türkiye’nin Ortadoğu bataklığına sürüklenmemesi için herkesin elini taşın altına koymasının zorunlu olduğuna dikkat çeken Akgerman şöyle konuştu, “Ülke çok uzun zamandır gazı açık bırakılan ocak gibi. En küçük bir kıvılcımda darma dağın olmamız maalesef çok uzakta değil. Terör ve çatışma ortamlarının insanlara daha fazla zarar vermeden sonlandırılması lazım. Bunu hep birlikte olarak yapacağız. Bu noktada en büyük görev siyasilere düşmektedir. ”

“Gazeteciler özgürlük meşalesidir”

Basın kuruluşlarına yapılan saldırıların korku verici olduğunu söyleyen Akgerman basının özgür olması gerektiğini vurgulayarak, “Terör eylemlerinin devam ettiği bu dönemde meslekleri gereği her olay ve olguya eleştirel yaklaşan gazetecileri baskı altına almak ayrıştırıcı bir tutumdur. Basın, özgür olmalıdır. Özgür basın, demokrasinin temel taşlarından biridir. Hürriyet Gazetesi, Star Gazetesi ve diğer medya kurumlarına yapılan saldırılar, gazetecileri hedef gösteren açıklamalar korku vericidir. Bundan sonra Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun örnek açıklaması oldu. Bu açıklamalar gerçek devlet adamının kullanması gereken dil açısından önemlidir. Başımızdaki tüm siyasilerin gerçek devlet adamı gibi davranmayı öğrenmesini umuyoruz. Gazetecilere karşı yapılan bu provokasyon çalışmalarına karşı halk dikkatli olmalıdır. Gazete ve gazeteciler özgürlük meşalesidir. Onlara yapılmış bir saldırı ülkenin geleceğini aydınlatan ışığı söndürmek gibidir ” dedi.

Yapılan saldırılara gereken hukuki cezaların verilebilmesi için ülkede Anayasa’nın ve hukuğun üstün olması gerektiğini söyleyen Akgerman, “Birbirini tetikleyen seçim atmosferi, terör ve ekonomik açmazlar ülkeyi derin bir uçuruma doğru sürüklüyor. El ele verip doğru kararlara tutunamazsak, yaşanacaklardan hepimizin sorumlu olacağını unutmayalım. Kamplaştırma, kutuplaştrıcı dil kullanma artık sona ermelidir diye isyan ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Herkesi sağduyuya davet ediyorum”

Toplantıda konuşan Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı ve BASİFED Başkan Yardımcısı Seda Kaya herkesi birlik ve beraberliğe davet ederek şöyle dedi: “ Ülkede tüm taraflardan birlik ve beraberlik beklerken en başta bizleri yönetenlerin bu kapsamda hareket etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunu mecliste olan tüm partilerin vekilleriyle yapılması gerekiyor. Sabit bir duruşla Türkiye Cumhuriyeti’nin ne kadar sağlam olduğunu, krizler karşısında tek vücut olabileceğinin gösterilmesi gerekiyor. Bu birlikteliğin çıkaracağı kararların uygulanmasının çok daha kolay olacağını ve bizi çok daha kısa sürede normal hayata döndüreceğini düşünüyorum. Hepimizin içinde bir üzüntü ve isyan var. Ancak camların, çerçeverlin indirilmesi, insanlara zarar verilmesi, Kürt vatandaşlarımızın dükkanlarına zarar verilmesinin kimseye faydası olmadığı gibi daha çok bu sürece zararı var. Herkesi sağduyuya davet ediyorum.”

“Çözüm sürecine gönülden bağlıyız”

BASİFED Başkan Yardımcısı Mehmet Salih Özen konuşmasında, “Doğu ve Güneydoğu’da 10 gündür birçok ilçede fırınlar üretemez duruma geldi. İnsanlar cenazelerini buz dolaplarında saklıyorlar. Durumun ne kadar vahim olduğu ortada” diyerek durum değerlendirmesinde bulundu.

Özen Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) çözüm sürecinde yaptığı faaliyetler hakkında bilgi vererek, “TÜRKONFED çözüm sürecinin her aşamasında yer aldı. TUSİAD ile işbirliği içerisinde çözüm sürecinde Doğu ve Güneydoğu bölgesine yatırımlar götürdük. Biz. Çözüm sürecinin iktisat ve sanayi ayağında hep vardık. TÜRKONFED bu bölgelere bürokrat olarak değil işadamı sıfatıyla gitti. Bunun en büyük destekçisi ise BASİFED oldu” dedi.

“Piyasada para dönmüyor”

Türkiye’nin laik ve çağdaş bir ülke olduğunu ve böyle kalması kalması gerektiğini ifade eden Akgerman piyasa değerlendirmesinde bulunarak, “Şu anda güvensizlik ortamında tüketici güven endeksinin aşağı doğru çakıldığını görüyoruz. Örneğin manisa’da bina yapımında yüzde 45 bir azalma var. Piyasada para dönmüyor, çekin bir değeri kalmadı, tahsilat sorunları tepeye vurmuş durumda. Doların, avronun bu günkü durumuyla ve sadece tüketime odaklanmış bir toplumla daha ne kadar ileriye gidebiliriz ” dedi.

Türk lirasının değer kaybetmeye devam ettiğini söyleyen Akgerman şöyle dedi: “Seçim hükümetinin kurulmasına rağmen erken seçime belirsizliğin olduğu, piyasanın hassas olduğu, ekonominin durma noktasına geldiği dönemdeyiz. Kurlardaki hareketlilik fiyatlardaki belirsizliğe yol açıyor, projelerin ertelenme oranlarını yükseltiyor. Türk lirası değer kaybetmeye devam ediyor, ihracatta ciddi düşüşler yaşanıyor.”

“Çözüm sürecinin rayına oturmasını umut ediyorum”

PKK’nın ülkeyi terketmesi gerektiğini savunan Akgerman şöyle devam etti: “Seçimde tek parti çıkarsa çözüm süreci rayına oturur diye umut ediyorum ve inanıyorum. Ancak PKK ülkeyi terketmedikçe, onu besleyen kaynakların önü alınmadıkça zorlanacağız. Doğu ve Güneydoğu’daki halkımızın PKK vesayetinden kurtulabilmesi güçlü bir devlet haline gelmesi gerekiyor. Barışı besleyen şey varlık ve ekonomidir. Onu da besleyen şey güven ortamı ve huzurdur. ”

Terör örgütünü lanetlediğini belirten Akgerman , “Seçimin güvenliğinin sağlanması öncül bir unsur. Ciddi sıkıntılar var, bu devrilen masa bir an önce toparlanması gerekir. Halk barış istiyor. Ama maalesef kutuplaştırmayla oy devşirmeyi maharet sananlar bu gün geldiğimiz noktada yüzde yüz sorumludurlar. Terör örgütünü lanetliyorum. PKK terör örgütünün silahlarını bırakarak bu ülkeyi terketmesini bekliyoruz; artık yeter. Her türlü siyasi menfaati bir taraf bırakmak gerekiyor” dedi.

Basın toplantısına Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Betül Elmasoğlu, İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Candan Çilingiroğlu, İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, BASİFED Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Halil Nadas katıldı.

Batyr BERDIYEV
Son Güncelleme: 10.09.2015 14:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.