Asgari Ücretteki Vergilerin Kaldırılması Konusunda Son Dakika Gelişmesi

Asgari ücretten gelir vergisi ve damga vergisi alınmaması için kanun teklifi verildimşti. TBMM Komisyonu sunulan kanun teklifinde asgari ücretle çalışan vatandaşlardan kesilen vergilerin kaldırılması öngörülmüştü. Asgari ücretten vergilerin kaldırılması ile ilgili son dakika gelişme yaşandı. İşte detaylar...

Asgari Ücretteki Vergilerin Kaldırılması Konusunda Son Dakika Gelişmesi

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan tarafından asgari ücretli çalışanların gelir seviyelerinin iyileştirilmesi için gereken incelemenin yapılması ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak amacıyla bir araştırma önergesi verilmişti. Ancak beklenen olmadı.

İYİ Parti'li Muğla Milletvekili Metin Ergün yaptığı paylaşımda ise;

"İYİ Parti olarak verdiğimiz ‘asgari ücretli çalışanların gelir seviyelerinin yükseltilmesi ve vergiden muaf tutulması’ hakkındaki meclis araştırma önergemiz Ak Parti'nin red, MHP'nin çekinser oylarıyla reddedilmiştir." dedi.

ÖNERGENİN DETAYLARI

İYİ Parti Milletvekili Lütfü Türkkan verdiği soru önergesinde asgari ücret üzerindeki vergilerin kaldırılması talep etti. Araştırma önergesinde Türkkan şu ifadelere yer verdi:

"İş gücünün önemli bir kısmını oluşturan ancak refah seviyesi açısından beklenen noktada bulunmayan asgari ücretli çalışanların gelir seviyelerinin iyileştirilmesi için ücretleri üzerinden alınan her türlü vergiden muaf tutulmaları gerekmektedir. Bu kapsamlı çalışmanın temelini oluşturması ve asgari ücretli çalışanlarla ilgili detaylı bilgi havuzuna ulaşılması amacıyla; Anayasa'nın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 104. ve 105 maddeleri gereğincemeclis araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz." ifadelerini kullanmıştı.

YORUM EKLE