Asgari ücret ne kadar olacak? Yeni asgari ücret için ilk toplantı yarın yapılacak

Asgari ücret ne kadar olacak? Yeni asgari ücret için ilk toplantı yarın yapılacak. Milyonların beklediği asgari ücret zammı hakkında görüşmeler başlıyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın ilk toplantısını yapacak.

EKONOMİ 05.12.2018, 09:58
Asgari ücret ne kadar olacak? Yeni asgari ücret için ilk toplantı yarın yapılacak

Asgari ücret ne kadar olacak? Yeni asgari ücret için ilk toplantı yarın yapılacak. Milyonların beklediği asgari ücret zammı hakkında görüşmeler başlıyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın ilk toplantısını yapacak. 

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret  görüşmelerinin bu yılki ilk toplantısı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler  Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleşecek.

 Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un açılış konuşmasıyla başlayacak  toplantıda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş),  işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil  edecek.

Önceki senelerden farklı olarak bu yıl gözler komisyonda ilk kez yer  alacak asgari ücretli çalışanda olacak. Kamuoyunun merak ettiği bu kişinin, Yalova Üniversitesinde güvenlik görevlisi olarak çalışan Güvenlik-İş Sendikası  üyesi kadın işçi olacağı öğrenildi.

OY ÇOKLUĞUYLA KARAR VERİLİYOR

Yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15  kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarınki ilk toplantısının ardından  işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. 2019 yılında geçerli  olacak asgari ücretin açıklanmasının beklendiği dördüncü ve son toplantı ise yine  Bakanlıkta yapılacak.

 Mevzuat gereği, Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık  ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar  veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı  kabul ediliyor.?

''İŞSİZLİK ORANI DA GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULSUN''

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  asgari ücret belirlenirken sadece enflasyon rakamlarına odaklanılmaması  gerektiğini belirterek, "Enflasyon rakamının dışında ülkenin ve işletmelerin  içerisinde bulunduğu ekonomik durumlar, yatırım ve rekabet ortamı ile işsizlik  oranı da göz önünde bulundurulsun." dedi.

İşverenler olarak geçmiş enflasyon yerine hedef enflasyonun dikkate  alınmasını istedikleri dile getiren Koç, şunları kaydetti: "Geçmişte yaşamak yerine hedefleri önümüze koymalıyız.  İşverenlerimizin maliyeti, ekim ayından itibaren asgari ücret desteğinin  kalkmasıyla yüzde 5 arttı. 2019 yılı için bu desteğin artırılarak yeniden  uygulanmasını talep ediyoruz. Bununla birlikte toplu iş sözleşmesi uygulanan  işyerleri için SGK işveren teşviklerinin artırılarak sürdürülmesini istiyoruz."

 Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da asgari ücretin taban  ücret olduğunu belirterek, bu ücretin bir kişiye göre değil dört kişilik aile  dikkate alınarak belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Son dönemde ekonomide yaşanan gelişmelere bağlı olarak asgari ücretli  çalışanların geçim sıkıntısının ciddi boyutlara ulaştığını ifade eden Irgat,  "Yeni asgari ücrette bu yıl gerçekleşen enflasyon oranı dikkate alınmalı. Bunun  yanına ülkenin büyümesi ve gelişmesi de göz önünde bulundurularak refah payı da  eklenmeli." dedi.

 Irgat, bu yıl ilk kez asgari ücretle geçinen bir işçinin Türk-İş  heyetinde yer alarak komisyona katılacağını anımsatarak, bu işçinin komisyonda  asgari ücretle geçinmenin zorluklarını anlatacağını söyledi.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET 1603 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt 2 bin 29 lira 50 kuruş,  vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 603 lira 12 kuruş olarak uygulanıyor.  Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga  vergileri kesilmediğinden net bin 725 lira 8 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 384 lira  66 kuruş. Bunun 2 bin 29 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 314 lira 57 kuruşunu  sosyal güvenlik primi, 40 lira 59 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu  oluşturuyor.

Yorumlar (0)