Asgari ücret 2019 ne kadar olacak?|Asgari ücret ile ilgili son dakika gelişmeler

2019 asgari ücret miktarının ne kadar olacağı gündemde olan konuların başında geliyor. Asgari ücret görüşmelerine bu yıl ilk defa asgari ücretle çalışan bir işçi de katılıyor. Peki asgari ücret 2019'da ne kadar olacak? İşte asgari ücret brüt rakamlarıyla ilgili son dakika gelişmeler...

Asgari ücret 2019 ne kadar olacak?|Asgari ücret ile ilgili son dakika gelişmeler

2019 asgari ücret miktarının ne kadar olacağı gündemde olan konuların başında geliyor. Asgari ücret görüşmelerine bu yıl ilk defa asgari ücretle çalışan bir işçi de katılıyor. Peki asgari ücret 2019'da ne kadar olacak? İşte asgari ücret brüt rakamlarıyla ilgili son dakika gelişmeler... 

Asgari ücret tespit komisyonu görüşmeler için dün toplandı . Vatandaşlar ocak ayından itibaren yapılacak olan zamla 2019 yılında asgari ücretin ne kadar olacağını merak ediyor. Bu yıl görüşmelere ilk defa asgari ücretle çalışan bir işçi de katıldı. İşçi, işveren ve hükümeti temsil edenlerin katıldığı görüşmede, Türk-İş, enflasyon ve refah payı isterken TİSK'ten de destek bekleniyor. 

Yaklaşık 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde Yalova Üniversitesi'nde özel güvenlik görevlisi olarak çalışan Gülden Görmez de fikirlerini söyledi. Boşanmış ve iki çocuk annesi olan Görmez, çocuklarından birinin okulu Lise2'de terk etmek zorunda kaldığını ve bunda okul için gerekli olan hırkayı bile alamamasının etkili olduğun vurguladı. 

Gülden Görmez şunları dile getirdi: ''Oğluma formasını aldım ama hırkasını alamadım. ‘Onu da bir ay sonra alırız’ demiştim. Okul yönetimi ‘prosedür gereği, o forma giyilmek zorunda’ diyerek sürekli oğlumu uyardığı için, oğlum da gurur meselesi yaptı bir daha gitmedi. Bunu bütün asgari ücretlilerin yaşadığına inanıyorum. Kiram 850 TL. Çocuk yardımıyla birlikte bin 903 TL alıyorum. Yemek artı yol gibi giderler ve kredi kartlarını çıkardığımda geriye 300-400 TL kalıyor. Asgari ücretliler ilerleyemiyor, bu maaşla olmuyor. Biz istiyoruz ki insanca yaşayabilelim” 

Asgari ücret son dakika gelişmeleri kapsamında açıklamalardan bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zümrüt Selçuk ise topalntıda yaptığı açılış konuşmasında şunları ifade etti: ''

"Çalışma hayatının temel unsurlarından biri olan asgari ücretin tespiti konusunda tüm taraflar tekliflerini, görüş ve önerilerini açıkça sunma imkanı bulacak. Bugün masanın etrafından olan herkes aynı gemide yol aldığımızın bilincinde. İşçi olmadan iş verenin, iş veren olmadan işçinin var olması mümkün değil. Bu anlayışla sürdürülen üçlü diyalog mekanizması her zaman etkin bir şekilde işlemiştir ve işlemeye de devam edecek."

''ASGARİ ÜCRET EN ALT SINIRI ORTAYA KOYMAKTA''

"Asgari ücret çalışma hayatının ücret politikalarının da en alt sınırını ortaya koymakta. Bu yönüyle tüm çabamız, hepimizin ortak hedefi tüm sosyal tarafların görüşlerini ve taleplerini göz önünde bulundurarak işçi ve iş verenlerimizle birlikte sürdürülebilir kalkınmayı tesis edecek şekilde bu alt sınırı daha ideal bir noktaya getirebilmek."

Elbette işçi ve iş verenler belirlenecek asgari ücretin üzerinde bir ücreti belirleme imkanına da sahip. Bu konuda uygulama geliştiren firmalarımız da var. En büyük temennimiz bu tür uygulamaların daha yaygın hale gelmesi yönünde."

"Asgari ücretin çalışma barışına olumlu katkıda bulunacak, ülkemizin koşullarına, işçilerimizin ve iş verenlerimizin taleplerine uygun bir seviyede tespit edilmesini temenni ediyorum." ifadesini kullanan Selçuk, sözlerini "Komisyon boyunca çalışanlarımızın, işverenlerimizin, tüm sosyal taraflarımızın ve devletimizin hassasiyetlerinin gözetileceğine canı gönülde inanıyorum. Bu çalışmalar sonunda bir araya geleceğimiz son toplantımızda tüm kesimlerin uzlaştığı ve memnun olduğu bir rakamı açıklayacağımızı da umuyorum."

Sendikalarının beklentilerinin de konuşulduğu toplantıda, 2019 yılında asgari ücretin 2 bin 200 TL olması gerektiği söylenirken, ücretli çalışanların gelirleri zaten yetersizken enflasyonla birlikte daha da gerilediği vurgulandı. 

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da, 2 bin 200 TL gibi bir rakamın mantıklı olabileceğini kaydederken, “Önce bir gerçekleşen enflasyonu versinler. Üzerine de bir refah payı söz konusu olsun” dedi. Ülkede patron ağırlıklı bir Meclis’in, sermaye ağırlıklı bir yapının olduğunu söyleyen Atalay, “Biz asgari ücretli, emekli, işçi, çiftçi, işsiz bu ülkenin yüzde 70’yiz. Her sıkıntıda nefes kredisi, her sıkıntıda rahatlatma kredisi herkese var. İşte bizim de bir talebimiz oldu. Ben 20 bin lira söylemedim ki, söylediğimiz 2 bin lira. İşveren temsilcileri bunun çok kötü olduğunu, çok fazla olduğunu ifade ediyorlar. Böyle bir yapının içerisinde ‘biz bunları simitle, çayla çalıştıralım’ düşüncesinde işverenler var. Bu görüş kör bir görüş” diye konuştu.

ŞU ANDA ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

2018 asgari ücret brüt rakamı şu anda bekar bir işçi için 2 bin 29 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 603 lira 12 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için 2 bin 384 lira 66 kuruş. Asgari ücret 2019'da ne kadar olacak? sorusunun tahminlerine bakıldığında ise enflasyonda herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde ocak ayından itibaren asgari ücretin 2 bin TL'nin üzerine çıkması bekleniyor. Orta Vadeli Program'da yıl sonu için hedeflenen yüzde 20,18 yakalanırsa, 333 TL artarak 1.936 TL'ye yükselecek.

YORUM EKLE