Anlık dolar fiyatı Döviz rekor artış gösterdi. İşte Dolar Kuru Son Durum

Son dakika Dolardan rekor üstüne rekor: 5,3750'yi geçti. Dolar kuru yükselmeye TL değer kaybetmeye devam ediyor. Dolar fiyatı 5,3750 lirayı geçti. Euro fiyatı 6.20 lirayı geçti. Döviz kurlarında yeni rekor: Dolar/TL'de günlük yükseliş yüzde 4.5'i aştı. Türk Lirası'nın gelişen para birimleri karşısındaki değer kaybı, döviz kurlarının üst üste rekor kırmasına yol açtı. Son dakika haberi ile Türkiye'den ABD'ye heyet gönderileceği ve ön mutabakatın sağlandığı bilgisinden sonra dolar fiyatı 5.26 TL 'ye geriledi. Euro ise 6.11'e geriledi.

Anlık dolar fiyatı Döviz rekor artış gösterdi. İşte Dolar Kuru Son Durum

Dolar/TL kuru, 5,3750 ile yeni bir rekor kırdı. Böylece Türk Lirası'nın dolar karşısındaki günlük değer kaybı yüzde 5'e yaklaştı. 

Son dakika haberi ile Türkiye'den ABD'ye heyet gönderileceği ve ön mutabakatın sağlandığı bilgisinden sonra dolar fiyatı 5.26 TL 'ye geriledi. Euro ise 6.11'e geriledi.

TL'DEKİ KAYIP YÜZDE 39'A DAYANDI

Türk Lirası'nın yılın başından beri dolara karşı yaşadığı değer kaybı ise yüzde 40'a dayandı.

Cuma günkü işlemlerde 5.11'in üzerine tırmanarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gören dolar/TL kuru, Temmuz ayı Türkiye enflasyon verisi sonrasında bir miktar gerilemişti.

ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisi sonrasında düşüşünü sürdüren kur, haftayı 5.08'li seviyelerde tamamlamıştı.

Türkiye'de enflasyon Temmuz'da yıllık yüzde 15.85 ve aylık yüzde 0.55 ile beklenenden iyi geldi. Öte yandan yine Cuma günü açıklanan ABD Temmuz ayı istihdam verisi 157 binlik artışla 193 binlik beklentiyi yakalayamadı.

YENİ REKOR

Dolar/TL kuru, Pazartesi günü erken işlemlerde 5,1167'den işlem gördü, ilerleyen saatlerde yükselişi hızlandırdı ve %1.5'in üzerinde artışla 5.19 seviyesini de aştı. Akşam saatlerinde kur tekrar yükselişe geçti ve 5.2462 seviyesine çıktı. Türk Lirası hem dolarhem de euro karşısında günlük yüzde 3'ten fazla değer kaybına uğradı.

Euro/TL  de 6.1412 seviyesini görerek rekor tazeledi.  dolar akşamın ilk saatlerinde 5,28'i görürken 23.00 sıralarında 5,3126'ya ulaştı. 

TEB/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte TL'deki değer kaybına dair "Türk lirası’nın bu performansını ABD-Türkiye ikili ilişkilerindeki haber akışı ve İran yaptırımlarının yarın yürürlüğe girecek olması kadar, 100-günlük eylem planında kamu harcamalarının azaltılması konusunda somut bir gelişme olmamasına bağlıyoruz." değerlendirmesini yaptı. 

"HAREKET SÜREBİLİR" 
Stratejist Cüneyt Paksoy Bloomberg HT'ye kurdaki hareketin devam edebileceğini söyledi. Paksoy "enflasyondaki yükselme eğilimi, risk priminin yükselmesi, 10 yıllık tahvilde rekor kırılması, yabancı algısının negatif seyretmesi, dolar endeksinin seyridolar üzerinde kriter ama yükselişi tetikleyen yegane etki ABD ile olan iletişim" dedi. 

Euro/TL kurunda ise rekor 6,1441 ile tazelendi.

Sterlin ise Türk Lirası karşısında 6,87'ye kadar çıktı.

Türk Lirası cinsinden varlıklarda yaşanan satış dalgası, Türkiye'de ev hapsinde bulunan Pastör Andrew Brunson'ın serbest bırakılmaması sebebiyle geçen hafta ABD'nin iki Türk bakana yaptırım uygulama kararıyla hızlanmıştı.

Pazartesi günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) her ne kadar döviz imkânı oranı üst sınırını bankalar için yüzde 45'ten yüzde 40'a çekse de bu hamde kurdaki yükselişi durduramadı.

Merkez Bankası'ndan gelen bu zorunlu karşılık hamlesiyle yaklaşık 2,2 milyar dolar tutarında dövizin bankaların kullanımına geçeceği belirtildi.

TCMB'nin bu açıklamasının ardından önce Dolar/TL kuru 5,1780 seviyelerine geriledi. Ancak daha sonra yükselişine devam etti.

Image captionMerkez Bankası'nın internet sitesindeki tablo

Diğer gelişmekte olan para birimleri de düştü

TL'deki satış baskısı, TL ile aynı sepette yer alan diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinin de değer kaybetmesine yol açtı.

Bloomberg'in haberine göre 24 adet gelişmekte olan para biriminden 17'si dolara karşı değer kaybı yaşadı.

MSCI (Morgan Stanley Capital International) Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi ise Ocak'ta yaşadığı zirbenin ardından yüzde 16 düştü.

Haftasonu, küresel ticaret savaşlarına dair riski algısının yükselmesi ile Çin yuanı da Çin merkez bankasının hamlesine rağmen değer kaybı yaşadı.

Merkezi Londra'da bulunan BlueBay portföy yönetimi şirketinin gelişmekte olan piyasalar masasından stratejist Timothy Ash, Dolar/TL'deki yükseliş ile ilgili olarak, "Böylesine bir zorlukla karşılaşan bir gelişmekte olan ülkenin piyasaları yatıştırmak için bu kadar az şey yaptığını ilk defa görüyorum. Bu Merkez Bankası'nın işini daha da zorlaştırıyor" yorumunda bulundu.

'En sert kur artışı'

Business HT'nin haberine göre Türk Lirası'nın reel değeri ise tarihin en düşük seviyesine indi.

Türkiye'nin fiyat düzeyinin ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine göre değişimini gösteren TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi (REK) TL'deki değer kaybına paralel Haziran ayında da düşüşünü sürdürerek 76,01 ile veri tarihinin en düşük seviyesine geriledi.

Ekonomist Uğur Gürses, "Dalgalı kur rejiminin en sert kur artışını yaşıyoruz" yorumunda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2018, 03:17
YORUM EKLE