19 Ağustos 2015 Çarşamba 12:12
Anadolu Bilişim’in çözümüyle Anadolu Grubu e-defter geçişini tamamladı

Anadolu Bilişim iş birliğiyle Anadolu Grubu şirketleri, e-defter geçişini tamamladı ve Nisan ayında canlı kullanıma geçti. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın e-defter uyumlu yazılımlar listesinde yer alan Anadolu Bilişim e-Defter çözümü, platform bağımsız yapısıyla tüm muhasebe sistemleriyle entegre çalışarak işletmelerin e-defter geçiş süreçlerini kolaylaştırıyor.

Ağustos 2015, İstanbul – Türkiye’de bilişim hizmetlerinin öncüsü olma vizyonuyla müşteri ihtiyaçlarına uygun çözümler sunan Anadolu Bilişim, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın e-defter uyumlu yazılımlar listesinde yerini alan ABH e-Defter çözümüyle, Aralık 2014 itibarıyla elektronik defter tutma sorumluluğu altına girecek işletmelerin elektronik dönüşümüne destek veriyor.

Anadolu Bilişim e-Defter çözümünü canlı kullanıma alan ilk kurumlar Anadolu Grubu şirketleri oldu. Anadolu Grubu’nun çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren kurumlarında uygulanan e-Defter çözümü, Nisan ayı itibariyle canlı kullanıma alındı. Platformlardan bağımsız çalışabilme özelliğine sahip Anadolu Bilişim e-Defter, tüm sistemlerle entegre olarak SAP, Axapta ve diğer muhasebe programlarını kullanan Anadolu Grubu şirketlerine sorunsuz bir şekilde entegre edildi.

Proje süresince Anadolu Bilişim ekibi, Anadolu Grubu şirketlerinin beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda e-Defter çözümünü kurguladı. Öncelikle şirketlerin mali işler yöneticileri ve IT ekipleri ile bir araya gelen Anadolu Bilişim, SAP, Axapta, Java danışmanları detaylı analizler sonucunda e-deftere uyumlu kayıt kullanımı konusunda ortak kuralları ve standartları geliştirdi. Test çalışmalarının ardından, tüm entegrasyonlar ve kontroller tamamlandı. Anadolu Grubu şirketlerinin ilk e-defter beratları Mart ve Nisan ayı içerisinde gönderildi ve canlı kullanım başarıyla gerçekleşmiş oldu.

Anadolu Bilişim, hayata geçirdiği e-Defter projelerinde çözüm odaklı yaklaşım sunarak tecrübeli kadrosu ile e-defter geçiş süreçlerini müşterileri için kolaylaştırdı. Kapsamlı çalışmanın sonucunda Anadolu Bilişim e-Defter çözümü ile muhasebe defterleri oluşturulmadan veri analizinin yapılması ve doğru verinin önceden oluşturulması sağlanabildi. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın e-defter standartlarına ve formatına uygun kayıtlar ile şirketler, denetim süreçlerine her an hazır hale getirildi.

e-Defter çözümüyle ayrıca defterlerin basımında harcanan kağıtların önüne geçilerek maliyet kontrolü ile birlikte, defter kontrolü için harcanan zaman ve işgücünden de tasarruf sağlanmış oldu.

Kolay kullanım arayüzüyle e-deftere geçiş sürecini pratikleştiren Anadolu Bilişim e-Defter çözümü, tarih aralığı seçilerek kıst defter oluşturmayı, talep edilen dönemle ilgili defterlerin görüntülenmesini ve raporlanmasını da mümkün kılıyor. Esnek rol tanımı ve yetkilendirme özellikleriyle muhasebe ekiplerinin işini kolaylaştıran yazılımda tüm işlemler ve dokümanlarla ilgili kayıt (log) tutulabiliyor.


Anadolu Bilişim Kurumsal Uygulama Hizmetleri Direktörü Atakan Karaman, konu hakkında şunları söyledi:

“Anadolu Bilişim olarak, Türkiye’de bilişim hizmetlerinin öncüsü olmak için faaliyetlerimizi sürdürürken, 15 ülkede 50 binden fazla kurumsal kullanıcıya hizmet götürüyoruz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın uyumlu yazılımlar listesinde yerini alan ve platform bağımsız olma özelliği taşıyan az sayıda e-defter çözümü arasında öncü konumundaki ABH e-Defter yazılımıyla, Türkiye’de işletmelerin e-dönüşümünde güvenilir iş ortağı olmayı hedefliyoruz. Anadolu Bilişim’in deneyimi ve uzmanlığıyla geliştirilmiş e-Defter çözümümüzü Anadolu Grubu şirketlerinde başarıyla canlı kullanıma aldık. Standartlara uygun ve kullanımı kolay bir e-Defter çözümü sunarken, işini geleceğe taşımak isteyen tüm kurumları Anadolu Bilişim’le iş birliğine davet ediyoruz.”


Anadolu Bilişim hakkında

Anadolu Bilişim Hizmetleri’nin kurumsal ve yapısal temeli, Anadolu Grubu şirketlerinin bilgi teknolojileri alanındaki ihtiyaçlarını karşılamak üzere 1983 yılında, kurulan Bilgi Sistemleri Koordinatörlüğü'ne dayanır. 2001 yılından itibaren Anadolu Grubu dışındaki şirketlere de hizmet vermeye başlayan ve 2004 yılı başında şirketleşerek Anadolu Bilişim Hizmetleri A.Ş. (ABH) olan kurum, bugün Anadolu Bilişim olarak anılmaktadır. Anadolu Bilişim, veri merkezi hizmetleri ve yönetilebilir hizmetlerden ERP uygulamaları ile iş süreçlerinin iyileştirilmesi ve optimize edilmesine kadar çok çeşitli alanlarda proje yönetimi, danışmanlık ve dış kaynak kullanım hizmetleri vermektedir. 2011 yılında Maltepe’de 4250 metrekarelik alan üzerinde uluslararası Tier-III standartlarıyla uyumlu bir veri merkezi devreye alan Anadolu Bilişim, bu veri merkezi üzerinden 15 ülkede 50 binden fazla kurumsal kullanıcıya güvenli ve ölçeklenebilir veri merkezi hizmetleri sunmaktadır.Son Güncelleme: 19.08.2015 12:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.