Altın 2019’da Ne Kadar Yükselir ve Altın fiyatlarında aylık kazançlar ne kadar olur?

Altın, yılın son gününde yükselişini sürdürürken yeni yılın ekonomik görünümündeki endişeler ve piyasalardaki oynaklık ile birlikte son iki yılın en büyük aylık kazancını elde etmeye doğru gidiyor. Peki altın fiyatları 2019 da ne kadar kazandırır. Detaylar haberimizde...

EKONOMİ 03.01.2019, 20:51
Altın 2019’da Ne Kadar Yükselir ve Altın fiyatlarında aylık kazançlar ne kadar olur?

Son zamanlarda piyasalardaki düşüş ve jeopolitik gelişmelerle birlikte Haziran’dan bu yana en yüksek seviyeye çıkan ons altın yılın son gününde de bir miktar yükseliş göstererek gücünü koruyor. Yeni yılda küresel ekonominin yavaşlaması beklenirken politik risklerin devam etmesi öngörülüyor.

2018’in sonunda altın fiyatlarının güçlü konumunu koruyarak bir miktar yükseldiği görülüyor. Altın, bu yılı kayıpla kapatacak olmasına rağmen son dönemde yaşanan gelişmeler ve belirsizliklerden destek alırken 2019’a dair endişeler ons altının 1.283 dolara kadar çıkmasına neden oldu.

Öte yandan Amerika’da hükümetin kısmi olarak kapanması yeni yıla sarkacak ve belirsizlik bir müddet daha devam edecek. Meksika sınırına yapılması planlanan duvar için Senato’dan bütçe çıkmaması sonucunda hükümetteki kısmi kapanma ikinci haftasına girerken görüşmelerin 3 Ocak’ta Kongre yeniden toplandığında devam etmesi bekleniyor. Gelecek seneye sarkan bir diğer konu olan Brexit’te ise belirsizlikler sürerken parlamento oylaması Ocak ayının üçüncü haftasında gerçekleştirilecek.

Küresel büyümeye dair endişeler artarken Berenberg Baş Ekonomisti Holger Schmieding küresel ekonomide gelecek sene 2,7 büyüme beklediğini belirtti. AA’ya yaptığı açıklamalarda korumacılık ve politik risklerin büyümeyi yavaşlatacağına değinen Schmieding ticaret savaşları ile birlikte Brexit ve İtalya’daki belirsizliğin Euro bölgesi ekonomisi üzerine baskı yaptığına vurgu yaptı. Schmieding ticaretteki gerginliklerin Alman ekonomisine de zarar verdiğini belirtirken gelecek sene küresel belirsizliğin azalması sonucu toparlanma görülebileceğini söyledi.

Berenberg ABD Başekonomisti Mickey Levy ise Amerikan ekonomisinde büyümenin sürdürülebilir olduğuna dikkat çekerek Fed’in sıkılaştırma politikasında yavaşlamaya gideceğini belirtti. Piyasalardaki oynaklığa değinen Levy, bunun güveni zedelediğini belirtirken ABD ekonomisinin gelecek sene 2,8 büyümesini beklediğini söyledi.

Altının gelecek yılki tahminlerinde ise; Fed’in faiz artışına ve parasal sıkılaştırma politikasına değinen yatırımcı Ritesh Jain Livemint’deki açıklamasında altın dahil bütün varlıkların gelecek sene baskı altında olacağını belirtti. Fed’in faiz artışı ile birlikte sıkı para politikasının dolar arzını düşüreceğini belirten yatırımcı böylece doların değerinin artacağını söylerken ters oranlı ilişkiden dolayı altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde muhtemelen düşeceğini öngörüyor. Jain, altının keskin bir ralliye başlaması için Fed’in faiz artışlarını ya da bilanço küçültme işlemini durdurması gerektiğini belirtirken henüz böyle bir sinyal görünmüyor, diye ekledi.

Diğer taraftan Bank of America Merrill Lynch 2019 tahmininde ons altının ortalama 1.296 dolar olacağını öngörüyor. Doların zayıflamasının altın fiyatları için ön şart olduğunu belirten banka, küresel emtia görünümü raporunda Amerika’daki ikiz açık ve Çin teşvikleriyle birlikte altın fiyatlarının 1.400 dolara kadar çıkabileceğini söyledi.

 

Yerel altın fiyatlarında ise 280 liraya kadar çıkan gram altında gelecek yıl bir rekor beklenmiyor. Ağustos ayında kurdaki keskin artışla rekor seviyelere çıkan yerel altın fiyatlarının büyük ölçüde dolar/TL kuruna göre hareket etmesi beklenirken uluslararası piyasalarda güçlenen fiyat hareketlerinin de yerel altın fiyatlarına etkisi olabileceği belirtiliyor. Yerel altın fiyatları ons altının 1.283 dolara kadar çıkması ve dolar/TL kurundaki hafif artış ile birlikte günü bir miktar yükselişle geçiriyor. Anlık altın fiyatlarına bu kaynak aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)