Akhisar ve Antakya İspanya'yı geçmek için güçlerini birleştirdi

Akhisar ve Antakya zeytincilikte İspanya'yı geçmek için güçlerini birleştirdi

EKONOMİ 20.11.2013, 09:27 18.02.2015, 23:01
Akhisar ve Antakya İspanya'yı geçmek için güçlerini birleştirdi
Sofralık zeytin üretiminde Türkiye’nin Başkenti Akhisar ile son yıllarda yaptığı atakla 14 milyon zeytin ağacı varlığına ulaşan ve Türkiye’de 4. sıraya yükselen Hatay güçlerini birleştiriyor. Türkiye’nin en fazla zeytin ağacı varlığına sahip ilçesi olan Akhisar, geçen hafta sonu Hatay’ın Altınözü İlçesi’nde düzenlenen 1. Altınözü Zeytin Hasat Şenliği’ne katılarak destek verdi ve güçbirliği teklifi yaptı.

Hatay’da yapılan 1. Altınözü Zeytin Hasat Şenliği’nde Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat ile bir araya gelen aynı zamanda Hatay Milletvekili olan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Antakya’nın önümüzdeki süreçte zeytin ağacı varlığı bakımından Akhisar’ı geçeceğini belirtti. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat ise, “Akhisar-Antakya güçlerimizi birleştirelim İspanya’yı geçelim” çağrısında bulundu. Adalet Bakanı Ergin’de, Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat’tan zeytin ağacı varlığını arttırmalarını istedi.

Türkiye’de son 15-20 yıllık dönemde zeytin üretim alanlarının arttığını ve çeşitlendiğini belirten Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, yakın zamana kadar Edremit Körfezi’nde yoğunlaşan zeytin üretiminin son yıllarda Akhisar, Antakya, Adana, Antalya, Şanlıurfa, Gaziantep başta olmak üzere birçok yörede 90 milyon civarında zeytin ağacı dikimi gerçekleştirildiğini kaydetti.

Zeytincilik sektörüne en yoğun yatırım yapan illerden birinin de Hatay olduğuna dikkati çeken Alhat, “Hatay genelinde 14 milyon zeytin ağacı var ve şu anda Türkiye’de 4. sıraya yükseldiler. Bu potansiyellerini kamuoyu ile paylaşmak amacıyla ilk kez zeytin hasat şenliği
Yorumlar (0)