banner527

ABD Yaptırım Kararı Son Dakika Gelişmesi ''Ortada Hiç Bir Anlaşma Yok''

ABD Başkanı Donald Trump, Rahip Brunson' un Serbest bırakılması sonrasında, Türkiye'ye uygulanan Yaptırım Kararında Son dakika Gelişmesi olarak açıklamada bulundu.

ABD Yaptırım Kararı Son Dakika Gelişmesi ''Ortada Hiç Bir Anlaşma Yok''

ABD Başkanı Trump gazetecilere yapmış olduğu açıklamalarda Gazetecilerin sorusuna cevap verdi. Rahip Brunson'un serbest bırakılması hususunda yaptığı konuşmada memnuniyetini dile getirirken gazetecilerin, Türkiye'ye uygulanan yaptırım kararı kaldırılacak mı sorusuna Trump, ''öyle bir anlaşma yok'' diye cevap verdi.

TÜRKİYE'YE YAPTIRIMLARIN KALKACAĞI KONUSUNDA BİR ANLAŞMA YOK 

Türkiye'ye 2 Ağustos'da uygulanan ABD yaptırım kararı sonrasında artış gösteren dolar kuru, Rahip Brunson'un serbest bırakılması ile ABD yaptırımalarının kalkacağı ve bu şekilde aşağı düşeceği yönünde bir beklenti vardı. Fakat ABD yaptırım kararı'nda son dakika gelişmesi olarak Trump'un ''ortada hiç bir anlaşma yok'' demesiyle bu beklentiler suya düşmüş oldu. Bundan sonra kurdaki hareketliliğin ne derece değişeceği önümüzdeki günlerde belli olacak. 

ABD YAPTIRIMLARI NELERDİR?, NE GİBİ SONUÇLARI OLABİLİR?

Bu yaptırımlar, ABD-Türkiye ilişkilerine büyük zarar vermesinin yanısıra, Türkiye'nin Batı ve NATO ile ilişkilerinin zayıflamasına yol açacak bir kısır döngüyü harekete geçirecektir.

"Üstelik ABD ve Türkiye toplumları arasında da telafisi zor bir negatif algı oluşacaktır. ABD toplumu Pastör Brunson davasını bir din adamına yönelik kabul edilemez bir insan hakları ihlali olarak görürken Türkiye'deki tüm siyasal kesimler ABD'nin bu konuda Türkiye'ye yaptığı baskıyı Türk yargısına dış müdahale ve Türkiye'ye saygısızlık olarak algılamaktadır."

ABD merkezli düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü'nün Türkiye uzmanlarından olan Amanda Sloat da, yaptırım kararına kadar varan süreci şu şekilde özetliyor:

"Son yıllarda iki ülke de birbirine karşı rahatsızlık duyacakları meseleler yarattı. Türkiye, Gülen'in iade edilmemesi ve YPG ile kurulan işbirliğinden ötürü memnun değil. ABD, Türkiye'de demokrasinin gerilemesinden, özellikle de darbe girişiminden sonra Amerikan vatandaşları ve ABD konsolosluğunda çalışan Türklerin suni terörizm suçlamaları ile hapse konulmasından ötürü kaygılı. ABD aynı zamanda Türkiye'nin NATO sistemleriyle uyumlu olmayan S-400'leri Rusya'dan almak istemesi ve NATO'dan uzaklaşması ihtimalinden rahatsız."

Eski ABD Başkanı Baracak Obama döneminde Güney Avrupa ve Doğu Akdeniz ilişkileri uzmanı olarak görev alan Sloat, Trump yönetiminin son bir yıl içinde rahatsızlıklarını diplomatik olarak çok defa dile getirdiğini söylüyor.

Sloat, Kongre'nin Türkiye'ye çok kızgın olmasına rağmen Trump yönetiminin Kongre'yi birtakım yasa tasarılarını geçirmekten alıkoyduğunu belirtiyor:

"Washington'da, yönetimden ve Kongre'den çok sayıda kişi Türkiye'nin kaygılarına cevap verilmesi yönünde gerekli adımların atıldığı görüşünde. Ancak Türk hükümetinin onların kaygılarına yanıt verdiğini düşünmüyorlar. İki tarafın karşılıklı hayal kırıklığı en son yaşananları tetikledi."

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 satın alma planlarına yönelik olarak ABD Kongresi, önümüzdeki yıl için hazırlanan savunma harcamaları yasa tasarısına, Türkiye'ye F-35 yeni nesil savaş uçakları ve büyük askeri malzeme satışını geçici olarak durduran bir madde ekledi.

Aynı zamanda ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Dünya Bankası nezdindeki Uluslararası Finans Kuruluşu gibi kurumların Türkiye'ye verilecek kredilerin onay sürecinde ABD'nin veto kullanmasını öngören tasarıyı kabul etti.

Yaptırım uygulama kararı ise ABD Hazine Bakanlığı'nın Yabancı Varlıkların Kontrolü Bölümü (OFAC) tarafından, Küresel Magnitsky Yasası kapsamında tanınan yetkiler uyarınca alındı.

2016 tarihli Küresel Magnitsky Yasası, ABD hükümetinin dünyada yolsuzluk ya da insan hakları ihlallerine karıştığı gerekçesiyle bireylere, şirketlere ya da diğer kurumlara yaptırım uygulamasına olanak tanıyor.

Bu yasa uyarınca bugüne kadar Rusya'dan 100'ün üzerinde gerçek ya da tüzel kişi yaptırım listesine alındı.

Özellikle Rusya'nın Kırım'ı ilhakı ve Ukrayna krizine müdahalesi nedeniyle çok sayıda isim ABD'nin "kara listesine" girdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2018, 05:18
YORUM EKLE