10 Ağustos 2016 Çarşamba 22:34
45 yaş altı bireysel emeklilik düzenlemesi...

Buna göre, Türk vatandaşı olup 45 yaşını doldurmamış olanlardan ücret  karşılığı çalışanlar, işverenin, kanun hükümlerine göre düzenlediği bir emeklilik  sözleşmesiyle emeklilik planına dahil edilecek.

İşveren, çalışanını otomatik katılım için emeklilik planı düzenleme  konusunda Hazine Müsteşarlığınca uygun görülen bir şirketin sunacağı emeklilik  planına dahil edebilecek.
Bakanlar Kurulu, bu madde uyarınca emeklilik planına dahil edilecek  işyerleri ile çalışanları ve bu kapsamdaki uygulama esaslarını belirlemeye  yetkili olacak.
Çalışanın katkı payı, prime esas kazancının yüzde 3'üne karşılık gelen  tutar olacak. Bu oranı iki katına kadar artırmaya, yüzde 1'e kadar azaltmaya veya  katkı payına maktu limit getirmeye Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

Bu tutar en geç, çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden iş günü,  işveren tarafından şirkete aktarılacak. İşveren, katkı payını zamanında şirkete  aktarmaz veya geç aktarırsa, çalışanın birikiminde oluşan parasal kayıptan  sorumlu olacak.

Çalışan, otomatik katılıma ilişkin emeklilik sözleşmesinde belirlenen  tutardan daha yüksek bir tutarda kesinti yapılmasını işverenden talep edebilecek.

- Çalışan 2 ay içinde sözleşmeden cayabilecek
Çalışan, emeklilik planına dahil olduğunun kendisine bildirildiği  tarihi müteakip 2 ay içinde sözleşmeden cayabilecek. Cayma halinde, ödenen katkı  payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte 10 iş günü içinde  çalışana iade edilecek.

Şirket, cayma süresince ödenen katkı paylarının değer kaybetmemesini  sağlayacak şekilde fon yönetiminden sorumlu olacak.

Cayma hakkını kullanmayan çalışan, belirlenecek hallerde katkı payı  ödemesine ara verilmesini talep edebilecek.

Bu madde kapsamında bir emeklilik sözleşmesi bulunan çalışanın  işyerinin değişmesi halinde, yeni işyerinde bu madde kapsamında bir emeklilik  planı varsa, çalışanın birikimi ve sistemde kazandığı emekliliğe esas süresi yeni  işyerindeki emeklilik sözleşmesine aktarılacak.

Yeni işyerinde emeklilik planının bulunmaması halinde çalışan, talep  ederse önceki işyerinde düzenlenmiş sözleşme kapsamında katkı payı ödemeye devam  edebilecek; talep etmezse emeklilik sözleşmesi sonlandırılacak.

- Bin lira devlet katkısı sağlanacak

Çalışan adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı payları  üzerinden devlet katkısı sağlanacak.

Çalışanın cayma hakkını kullanmaması halinde, sisteme girişte bir  defaya mahsus olmak üzere, bin lira ilave devlet katkısı sağlanacak. Bakanlar  Kurulu, bu tutarı yarısına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya yetkili  olacak.

Emeklilik hakkının kullanılması halinde, hesabında bulunan birikimi en  az 10 yıllık, yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almayı tercih eden  çalışana, birikiminin yüzde 5'i karşılığı ek devlet katkısı ödemesi yapılacak.

Çalışan katkı payının takip ve tahsil sorumluluğu şirkete ait olacak.

Şirketlerce, fon işletim gideri kesintisi dışında başka bir kesinti  yapılamayacak.

İşverenin yükümlülüklerine ve yürürlüğe konulan düzenlemelere uymaması  halinde, her bir ihlal için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca 100 lira  idari para cezası uygulanacak.

Düzenleme, 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girecek.

- Genco Erkal'ın oyununun yasaklanması
Tasarının görüşmeleri sırasında söz alan CHP Grup Başkanvekili Levent  Gök, sanatçı Genco Erkal'ın Kadıköy Lisesi bahçesinde sahnelenecek "Güneşin  Sofrasında Nazım ile Brech" adlı oyununun gösteriminin, 15 Temmuz FETÖ'nün darbe  girişimi sonrasında güvenlik gerekçesiyle yasaklandığını söyledi.

İçişleri Bakanlığı yetkilileriyle gün boyu yaptıkları görüşmeler  sonrasında yasağın kaldırıldığını belirten Gök, "Süreç içinde idarecilerin  yapacakları uygulamalar karşısında hepimizin uyanık ve dikkatli olması  gerekiyor." diye konuştu.

CHP'li Gök'ün sözleri üzerine Meclis Başkanvekili Pervin Buldan da  "Bir konuda daha müjde bekliyoruz. Hakkari ve Şırnak'ın il olarak kalması  konusunda müjde bekliyoruz. Umarım bu müjdeyi de siz verirsiniz Sayın Gök." dedi.

TBMM Başkanvekili Buldan, tasarının kabul edilmesinin ardından, 16  Ağustos Salı günü saat 15.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Anahtar Kelimeler:
Bireysel Emeklilik
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.