3600 ek gösterge ne zaman açıklanacak? 3600 ek gösterge nedir, kimler faydalanacak? |3600 ek gösterge haberleri

Kamu çalışanlarının beklediği 3600 ek göstergede son durum ne? Kamuda çalışan polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve emeklilerin merakla beklediği 3600 ek göstergeyle ilgili İbrahim Kalın'dan açıklama geldi. Peki 3600 ek gösterge nedir, 3600 ek gösterge ile maaşlar ne kadar artacak? Tüm detaylar haberimizde...

EKONOMİ 19.01.2019, 20:20
3600 ek gösterge ne zaman açıklanacak? 3600 ek gösterge nedir, kimler faydalanacak? |3600 ek gösterge haberleri

3600 ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli unsurlardan birisidir. Peki 3600 ek göstergede değişiklik ne zaman yapılacak, dört önemli meslek grubunan maaşlar ek gösterge ile ne zaman, ne kadar artacak? Uzun zamandır bu soruların yanıtı arayanlar için İbrahim Kalın'dan konuya ilişkin açıklama geldi. Açıklamanın ayrıntıları ve diğer detaylar haberimizde.

3600 EK GÖSTERGE ÖDEMELERİ NE ZAMAN? EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek göstergenin ne olduğu ve hangi meslek gruplarının bundan faydalanabildiği merak konusu. Kamuda çalışan öğretmen, polis, hemşire, din görevlisi ve emeklilerin maaşlarında artış sağlayacak olan ek gösterge ile ilgili çalışmalar tamamlandı. İbrahim Kalın '3600 ek gösterge konusunda 4 farklı meslek için çalışmalar yürütülüyor ancak henüz tarih veremiyoruz' açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme ilişkin olarak önemli açıklamalarda bulundu. 

Kamuoyunda binlerce kişinin beklediği 3600 Ek Gösterge konusuna ilişkin bir soruyu yanıtlayan Kalın şöyle konuştu:

İmamlar, öğretmenler, hemşireler ve polisler, dört ana kategoride 3600 ek göstergeye çıkartılmasıyla ilgili çalışma devam ediyor. Tek bir paket halinde geçirilmesi planlanıyor. Gündemden çıkarma ya da unutma söz konusu değil. Çalışma tamamlandığında sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği bu söz kamuoyuyla paylaşılacaktır, henüz bir tarih yok.

EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli unsurlardan biridir. Ek göstergelerin yüksek olması emekli aylığı ve ikramiyesinin de yüksek olması demektir. Bu nedenle memurlar bulundukları unvanların 1'inci derece kadroları için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istemektedirler. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memurun alacağı zam oranı ya da maaş miktarı aynı olmayacaktır. 657 sayılı Devlet Kanunu'na tabi olan öğretmen, polis, din görevlileri, hemşireler gibi birçok meslek grubu ek göstergelerin artışını dört gözle bekliyorlardı.

EK GÖSTERGE İLE MAAŞLAR NE KADAR OLACAK?

3600 ek göstergeye kavuşacak 1.5 milyon öğretmen, polis, hemşire, din görevlisi ve şube müdürü ile emekliler gelirlerinin artacağı günü bekliyor. İşte mesleklere ve derecelere göre artış hesabı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve diğer idarecilerin (şube müdürü) emeklilik ek göstergelerini 3600'e çıkaracaklarıyla ilgili müjdesi yaklaşık 1.5 milyon memurun ve memur emeklisinin gelirlerini artırıyor. Önümüzdeki dönemde devreye girmesi beklenen yeni sistem özellikle emeklilik ikramiyelerini artıracak. Artıştan eski emekliler ve vefat edenlerin maaşlarını alan dul ve yetimler de yararlanıyor.

Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış mevcut maaşları artırmakla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapıyor. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile daha düşük olan bir memurun alacağı zam ya da maaş miktarı aynı olmuyor.

İkramiyeler de artacak

Ek göstergelerin 2200'den ve 3000'den 3.600'e çıkarılmasıyla birlikte polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve şube müdürlerinin emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları ciddi oranda artacak. Kıdem ve dereceye göre değişmesine rağmen ortalama olarak polislerde emekli maaşı 500 lira ikramiye ise 17 bin lira artacak.

Öğretmenlerde de en az emekli maaşı artışı 500 lira olacak ve ikramiyelerdeki artış 13 bin lirayı geçecek. Ek göstergesi 2200'den 3.600'e çıkacak personelde ikramiye artışı 20 bin lirayı geçecek. Dördün biri derecedeki 25 yıllık 3000 göstergedeki bir memurun 77 bin liralık ikramiyesi 3.600 ek göstergede 94 bin liraya çıkacak.

30 yıllık kıdemdeki memurda ikramiye 92 bin liradan 113 bin liraya yükselecek. Memurların kıdem süreleri ve derecelerine göre artışlar değişecek. Ancak ortalama rakamlara baktığımızda emekli maaşındaki artışların 500 lira, ikramiyedeki artışların da 17 bin lira civarında olacağı görülüyor.

3600 ek göstergenin ortalam etkisi şu şekilde olacak:

ÖĞRETMEN

EMEKLİ MAAŞI ARTIŞI: 525 TL

İKRAMİYE ARTIŞI: 17.000 TL

Birinci dereceden 30 yıllık polis emeklisinin aylığı 637 lira artacak. Emekli ikramiyesi Fiili hizmet zammı ile birlikte 27 bin 13 lira artacak. 25 yıllık polis emeklisinde artışlar ise maaşta 592 lira, ikramiyede 22 bin 739 lira olacak.

POLİS

EMEKLİ MAAŞI ARTIŞI: 530 TL

İKRAMİYE ARTIŞI: 17.100 TL

Birinci dereceden 30 yıllık emekli öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emekli aylıkları 569 lira ikramiyeleri 20 bin 516 lira artacak. 25 yıllık öğretmen, din görevlisi hemşire ve idarecilerin emekli maaşı 533 lira, ikramiyeleri 17 bin 97 lira artacak.

EMEKLİ MAAŞI ARTIŞI: 532 TL

İKRAMİYE ARTIŞI: 17.050 TL

DİN GÖREVLİSİ: EMEKLİ MAAŞI ARTIŞI: 530 TL

İKRAMİYE ARTIŞI: 17.000 TL

ŞUBE MÜDÜRÜ

EMEKLİ MAAŞI ARTIŞI: 600 TL

İKRAMİYE ARTIŞI: 19.300 TL

AĞBAL: EMEKLİ OLANLAR DA FAYDALANACAK

Konuya ilişkin açıklamalrda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Yapacağımız düzenlemeyle polisimiz, öğretmenlerimiz, hemşirelerimiz, din görevlilerimiz ve idarecilerin emeklilik ek göstergelerini 3600'e çıkaracağız. Bu düzenlemeden, halihazırda bu görevlerden emekli olmuş vatandaşlarımız da yararlanacak. Böylece, bu görevlerden mevcutta emekli olan ve bundan sonra emekli olacak kamu görevlilerimizin maaşları önemli oranda artacak" dedi.

SENDİKALAR: HERKESİ KAPSASIN

Memur-Sen, 3600 ek gösterge konusunda sadece 4 farklı meslek grubunu değil, tüm kamu görevlilerini içine alacak, kapsayıcı, eşitleyici ve adaletli bir çalışmasının ivedilikle yapılması gerektiğini bildirdi. Açıklamada “Kalın, 3600 ek gösterge konusunda 4 farklı meslek grubu için çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti. Memur-Sen olarak 3600 ek gösterge konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği müjdeye ilaveten, bu konuda bir kapsam genişlemesinin elzem olduğunu defaatle deklare ettik. Katıldığımız televizyon programları, gazetelere verdiğimiz röportajlar, hazırladığımız yayın ve yayımlar ile katıldığımız her türden programda da kamu görevlilerinin bu konudaki beklentilerini açık bir şekilde aktardık. Sayın İbrahim Kalın'ın yaptığı açıklamayı, olumlu bulmakla birlikte 3600 ek gösterge konusunda sadece 4 farklı meslek grubunu değil, tüm kamu görevlilerini içine alacak, kapsayıcı, eşitleyici ve adaletli bir 3600 ek gösterge çalışmasının ivedilikle yapılmasının gerekliliğini bir kez daha hatırlatmayı uygun görüyoruz” denildi.

Yorumlar (0)
17°
açık