2019 Poşet ücretleri! Pazarlarda poşetler ücretli mi?

Pazarlarda poşet ücretli mi? Poşet kanunu ne diyor? 1 Ocak 2019 itibariyle yürürlüğe giren poşet kanunuyla birlikte artık poşetler ücretli olarak satılacak. Marketlerde ücretli poşetlerin pazarlarda da ücretli olup olmadığı merak ediliyor. Merak edilen konulardan biri ise pazarlarda poşetin ücretli olup olmayacağı, ücretli ise ne kadardan satılacağı araştırılıyor. Ücretli poşet uygulaması ile yıllık 30-35 milyar adet poşet kullanımının sadece kişi başı 40 adete düşürülmesi amaçlanıyor. Peki pazarlarda poşet ücretli mi? Pazarda torba paralı mı? Poşet kanunu ne diyor? Tüm detaylar haberimizde...

EKONOMİ 04.01.2019, 21:54
2019 Poşet ücretleri! Pazarlarda poşetler ücretli mi?

Pazarlarda poşet ücretli mi? Poşet kanunu ne diyor? sorularının yanıtı haberimizde. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2018 yılında yayımlanan yönetmelikle 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ülkemizde halihazırda satış noktalarında ücretsiz verilen plastik alışveriş poşetlerinin tüm satış noktalarında ücretli olarak temin edilmesi yönünde düzenleme yaptı. Marketlerde poşetlere ücret veren vatandaşlar "Pazarlarda poşetler ücretli mi?" diye merak ediyor. İşte poşet kanunu ve pazarlarda poşetlerin paralı mı yoksa parasız mı olduğunun yanıtı...

1 Ocak 2019 itibariyle artık plastik poşet uygulamasına geçiliyor. Ücretli plastik poşetler 25 kuruş olacak.

PAZARDA POŞET ÜCRETLİ Mİ?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2018 yılında yayımlanan yönetmelikle 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ülkemizde halihazırda satış noktalarında ücretsiz verilen plastik alışveriş poşetlerinin tüm satış noktalarında ücretli olarak temin edilmesi yönünde düzenleme yaptı. 1 Ocak 2019 itibariyle artık plastik poşet uygulamasına geçiliyor. Ücretli plastik poşetler 25 kuruş olacak.

31 MART'A KADAR SÜRE

Ocak itibarıyla plastik poşetlerin ücretli satışında barkod kullanılması zorunlu. Ancak stoklarında barkodsuz plastik poşet olan satış noktalarını da mağdur etmemek için barkodsuz poşetlerin kullanımı, 31 Mart 2019’a kadar sürecek.Ayrıca şarküteri, ekmekunlu mamuller ve manav reyonunda 15 mikronun altındaki incelikte ‘hışır’ denilen plastik poşetlerin ücretsiz kullanımı devam edecek. Diğer plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına ve işletmelere, depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası kesilecek.

PAZARDA POŞETLER PARALI MI? 

-Pazarda hiçbir naylon poşetten ücret alınmamaktadır.

BAZI ÜRÜNLER İÇİN İSTİSNA

Son yapılan değişiklikle 1 Ocak'ta başlayacak uygulamaya bazı istisnalar getirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı son yaptığı açıklamada; "Marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500x350 milimetreden küçük poşetleri kapsam dışında bıraktık. Ayrıca tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler, petshoplardaki canlı sucul hayvan satışında ve bazı bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde verilen poşetler, kargo poşetleri ile gümrüksüz mağazalarda kullanılan özel poşetleri de tüketicilerimiz uzaktan satışlar dahil, ücretsiz olarak temin etmeye devam edecek" dedi.

PLASTİK POŞE KARŞI ALIŞVERİŞ ÇANTALARI

Bağcılarlı kadınlar, 1 Ocak’tan itibaren ücretli olacak olan plastik poşetlere karşı ellerine iğne iplik ve şişlerini aldı, alışverişlerinde kullanmak için bez çantalar dikti. Kimi oğlunun kullanmadığı kot pantolonundan kimi eskiyen pardösüsünden çok kullanıma imkan sağlayan el emeği göz nuru sağlıklı alışveriş çantaları diken kadınlar, “Sıfır Atık Projesi”ne de destek oldu.

Bağcılar’da yaşayan kadınlar, plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla başlatılan kampanya için harekete geçti. Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde dikiş eğitimi alan kadın kursiyerler, 1 Ocak itibariyle ücretli olacak olan ve doğaya zarar veren plastik poşetlere karşı ellerine iğne iplik ile şişlerini aldı ve uzun süre kullanılabilecek sağlıklı alışveriş çantaları dikti. Evlerinde kullanmadıkları kumaşları ve eskiyen kıyafetleri merkeze getiren kadınlar, keçeden ipeğe ketenden satene kadar birçok kumaşı makinelerde işledi. Kimisi oğlunun kullanmadığı kot pantolonundan, kimisi eskiyen pardösüsünden çok kullanıma imkan sağlayan el emeği göz nuru alışveriş çantaları dikti. Bazı kadınlar şişlerle fileler örerken, atık kumaşları değerlendiren kadınlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “Sıfır Atık Projesi”ne de destek oldu. Rengarenk çantalar alışverişlerde kullanılmak için hazırlanırken, genç yaşlı birçok kadın, diktikleri çantalarla plastik poşet kullanımının azaltılmasına dikkat çekti.

İŞLETMELERİN POŞET SATIŞINDAN KAZANCI OLACAK MI?
Satış noktaları, her bir poşetin satışında tüketiciden en az 25 kuruş talep edecek ve bu ücret içerisinden 15 kuruşu, 'Geri Kazanım Katılım Payı' olarak Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına yatıracak. Kalan 10 kuruşluk bedel ise satış noktalarının karı olmayacak çünkü bu tutar, plastik poşetlerin maliyeti ve KDV bedelini kapsayacak. Geri Kazanım Katılım Payı çevre projelerinin desteklenmesi amacıyla kullanılacak. 

POŞETLERİ ÜCRETSİZ VEREN İŞLETMELERE CEZA KESİLECEK
Aykırı olarak plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 Türk Lirası idari para cezası verilecek.

POŞETLERE BARKOD EKLENECEK
Ocak itibarıyla plastik poşetlerin ücretli satışında barkod kullanılması zorunlu olacak. Ancak stoklarında barkodsuz plastik poşet olan satış noktalarını da mağdur etmemek için barkodsuz poşetlerin kullanımı, 31 Mart 2019’a kadar sürecek.

Yorumlar (0)