09 Nisan 2014 Çarşamba 14:42
13. Türkiye Petrol Ve Doğalgaz Konferansı

Irak Petrol Bakanı Abdul Kareem Luaibi, “Önümüzdeki saatlerde veya kısa sürede uzlaşıya ulaşılacaktır. Parlamentonun oluşturduğu yüksek düzeyli konsey ve Erbil arasında görüşmeler yapacak. Önümüzdeki saatlerde tahminimce uzlaşı sağlanacak. Önümüzdeki iki gün içinde anlaşma haberini bekliyoruz” dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 13. Türkiye Petrol ve Doğalgaz Konferansı’na (TURROGE) katıldı. Toplantıya Irak Petrol Bakanı Abdul Kareem Luaibi ile birçok davetli de katıldı. Konferans sonrası Yıldız ve Luaibi, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin “Petrol sevkiyatı neden durdu? Ne zaman akış başlayacak?” sorusuna Luabi, “Irak'tan Ceyhan'a petrol sevkiyatı teknik sorunlar nedeniyle durdu. Sorunun çözümüyle bir hafta içerisinde ihracat yeniden başlayacak. Teknik bir sebeptir. Bu teknik sorunun çözümü için Bakanla ortak görüşmemiz olacaktır. Gerçek iki problem oldu ihracatla ilgili. Birinci sorun Irak sınırları içinde yaşandı. Birçok bölgede boru hattına terörist saldırı oldu. Bundan dolayı aksama oldu. Türk tarafında da BOTAŞ pompalama istasyonlarında teknik bir arıza yaşandı. Türkiye ile sorunların giderilmesi için görüşmelerimiz devam etmekte. En kısa sürede sorunların halledileceğini düşünüyorum. İnşallah bir hafta içinde olacağına inanıyoruz” cevabını verdi.
Bakan Yıldız ise, iyi niyetle birlikte birçok sorunun halledilebileceğini ifade ederek, bununla alakalı herhangi bir siyasi sıkıntının bulunmadığını söyledi. Bakan Yıldız, “Sonuçta bir varlığın paylaşılması söz konusu olacaktır. Bu da Irak kaynaklarının daha da zenginleşmesi anlamına gelecektir. Biz her zaman olduğu gibi katkı koymaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
“VERİMLİ BİR SONUCA ULAŞACAĞIZ”
Görüşmelerin ardından nasıl bir neticenin elde edileceğinin sorulması üzerine Bakan Yıldız, “Ham petrol üretimi ne kadar gerçekleşirse, üretim ne kadar artarsa ekonomilerinin o kadar iyileşeceğini biliyoruz. Bizim dost kardeş ülke Irak’la geliştireceğimiz her proje, yalnızca Türkiye-Irak ilişkilerine değil, aynı zamanda bölgeye önemli bir katkı olacaktır. Biz 25 milyar dolarlık konsorsiyum üyeleri ile beraber iş almış bulunuyoruz. TPO’nun hissesine düşen miktar yaklaşık 5 milyar dolardır. Bu projelerimiz ikisi doğalgaz, ikisi petrol olmak üzere devam etmektedir. Bu projelerden Sayın Bakanımızın da 8 milyon varil günlük hedeflerine ulaşması için önemli projelerdir. Aynı zamana kuzeyi güneyi fark etmiyor. O zaman Kuzey Irak’la ilgili bir kısım projeleri burada konuşma fırsatına ulaşmış olacağız. Biz Merkezi Irak’ın hassasiyetlerinin farkındayız. Tabi ki o hassasiyetleri göz önünde bulundurur, mütalaa ederiz. Verimli bir sonuca ulaşacağımız kanaatindeyiz” dedi.

“MERKEZİ HÜKÜMET ÜRETTİĞİ PETROLÜ CEYHAN ÜZERİNDEN SEVK ETMELİ”
“Petrol akışı ne zaman gerçekleşecek, görüşmelerde bu sorunun çözümüne ilişkin adımlar atılacak mı?” sorusuna ise Bakan Yıldız, “Bağdat’la aramızda Kerkük Yumurtalık Boru Hattı’nı içeren bir 15 yıllık anlaşma söz konusudur. Her zaman günlük 1,5 milyon üretilen petrolü iletebilecek durumda olduğumuzu söylüyoruz. Bizim amacımız, merkezi hükümetin 1,5 milyon varillerini tamamlayıp bununla dünya piyasalarına Yumurtalık ve Ceyhan üzerinden sevkiyatını yapmaktır. Türkiye bununla alakalı üzerine düşeni yapmaya hazırdır. Ve bu yetmez, yeni boru projelerinde geliştirmek üzerine Luaibi’nin de hassas olduğu yeni bir boru hattı ile beraber Ceyhan’a ulaştırmaktır. Böyle bir projede Türkiye yer alacaktır. Geliştireceğimiz bu projeye pozitif bakıyoruz” yanıtını verdi.
Kuzey Irak ve Merkezi Hükümet arasındaki sorunların çözümü ile alakalı hangi adımların atılacağı sorusu üzerine Bakan Luaibi, Merkezi Irak ve bölgesel yönetim arasında son günlerde yüksek düzeyli bir konsey, bir heyetin oluşturulduğunu kaydetti. Bu heyetin görevinin iki taraf arasındaki uzlaşmayı sağlamak olduğunu dile getiren Luaibi, şunları dedi:
“Önümüzdeki saatlerde veya kısa sürede uzlaşıya ulaşılacaktır. Parlamentonun oluşturduğu yüksek düzeyli konsey ve Erbil arasında görüşmeler yapacak. Önümüzdeki saatlerde tahminimce uzlaşı sağlanacak. Önümüzdeki iki gün içinde anlaşma haberini bekliyoruz.”
Bakan Yıldız ile yarım saat içerisinde bir toplantı yapacaklarını ifade eden Luaibi, iki ülke arasındaki ortak projelerin Ceyhan üzerinden ihracatı ile ilgili görüşlerini bu toplantıda ileteceklerini açıkladı. Ortak ve önemli projelerin olduğunu ve hattın 1 milyon varil üzerinde çalışması arzularının olduğunu dile getiren Bakan Luaibi, “Bunların tamamı görüşülüp neticeye kavuşturulacaktır” dedi.

Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.