1 Dolar kuru kaç tl? Dolar kuru 7 tl'den 3 tl 4 tl seviyelerine geri gelir mi?

Son dakika döviz dolar kuru : 1 Dolar kaç tl oldu. Dolar fiyatı yükseldi mi? Euro kaç tl oldu. ABD doları, Türk lirası karşısında 7.21 seviyesini gördü. Euro ise 8.16'ya ulaştı. BDDK'dan gelen hamle sonrası dolar kuru 6.80 tl fiyatına geriledi. Avro ise 7.80 tl fiyatına gerileri. ABD-Türkiye arasında yaşanan gerilim ardından piyasalarda yaşanan dalgalanma devam ediyor... Dolar fiyatı hızlı bir düşüş yaşar mı? Dolar 3 - 4 - 5 liranın altına düşer mi şimdi bu sorular sosyal medyanın en çok konuşulan konuları arasında girdi.

1 Dolar kuru kaç tl? Dolar kuru 7 tl'den 3 tl 4 tl seviyelerine geri gelir mi?

Türk lirasının değer kaybı devam ediyor. ABD doları, Türk lirası karşısında 7.21 seviyesini gördü. Euro ise 8.16'ya ulaştı. BDDK'dan gelen hamle sonrası dolar kuru 6.80 tl fiyatına geriledi. Avro ise 7.80 tl fiyatına gerileri.

ABD-Türkiye arasında yaşanan gerilim ardından piyasalarda yaşanan dalgalanma devam ediyor.

DOLARDA SON DAKİKA GELİŞMELERİ VE AYRINTILAR İÇİN TIKLAYIN

Döviz Dolar kuru artışı sonrası BDDK’dan flaş hamle SWAP işlemlerine sınırlama

Son dakika haberleri... Gece yarısı dövizdeki yükselişin ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), SWAP işlemlerine sınırlama getirdi. 1 Dolar 7 tl'yi geçti. Euro ise 8 tl'yi geçti. Dolar döviz artışlarının ardından BDDK’dan flaş hamle geldi. BDDK'dan gelen hamle sonrası dolar kuru 6.80 tl fiyatına geriledi. Avro ise 7.80 tl fiyatına gerileri.

Döviz Dolar kuru artışı sonrası BDDK’dan flaş hamle SWAP işlemlerine sınırlama

Dolar fiyatı 6.5 lirayı geçti. Döviz kurlarında yeni rekorlar gelmeye devam ediyor. Dolar/TL'de günlük yükseliş yüzde 4.5'i aştı. Türk Lirası'nın gelişen para birimleri karşısındaki değer kaybı, döviz kurlarının üst üste rekor kırmasına yol açtı. Yada Dolar fiyatı hızlı bir düşüş yaşar mı? Dolar 4 - 5  liranın altına düşer mi  şimdi bu sorular sosyal medyanın en çok konuşulan konuları arasında girdi. şimdi bu sorular sosyal medyanın en çok konuşulan konuları arasında girdi.

ABD'DEN AÇIK EKONOMİK SALDIRI

ABD'nin karakutularından Michael Rubin, doların yükseleceğini önceden haber verdi. Aynı zamanda Rubin, "1 dolar 10 TL hemen seçimden sonra mı olacak" diye yazarak adeta saldırının devam edeceğini açık etti.

15 Temmuz kalkışmasından yaklaşık 4 ay önce yazdığı bir yazıyla Türkiye'de darbe olabileceğini söyleyen, bir yazısında teröristbaşı Gülen'den özür dileyerek kime çalıştığını açıkça belli eden ABD'nin karakutularından, eski Pentagon çalışanı Michael Rubin, patronlarının Türkiye'ye karşı başlattığı ekonomik savaşı her zamanki gibi skandal cümlelerle yorumladı.

ABD'nin karakutusu olarak bilinen Rubin, 16 Mayıs'ta sosyal medya hesabından paylaştığı bir mesajda, "1 dolar 5 TL ne zaman olur? Haftaya?" diye yazarak adeta sinyali vermişti.

DOLAR GERİ DÜŞER Mİ?

ABD Başkanı Donald Trump'ın 26 Temmuz’da Türkiye’ye yaptırım uygulayacağı mesajı gündeme bomba gibi düşmüştü. Dolar 4.7660’tan her gün yükselerek ve ardından yaptırımın başlamasıyla sıçrayarak 10 Ağustos itibariyle 6.80 seviyesini, Euro ise 7.70 seviyesini gördü. Hemen ardından kısa sürede Dolar 6.40 seviyelerine Euro ise 7.30 seviyelerine düştü. 10 Ağustos Günü Başkan Erdoğan'ın dolar resti ve ardından gelen Trump'ın Türkiye açıklaması. Dolar ve Euro dövizde büyük yükseliş Türk lirasında ise büyük değer kaybı yaşandı. Peki dolar nasıl düşer? Dolar düşermi Dolar eski seviyeye gelir mi? Dolar 7 liraya çıksa da yeniden 5 liranın 4 liranın altına gerileyebilir mi?

Trump ne demişti :

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye ile ilgili Twitter üzerinden açıklamada bulundu. ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Türk Lirası, çok güçlü dolar karşısında hızla düşüyor; buna uygun olarak çelik ve alüminyuma gümrük vergisini iki katına çıkarma yetkisi verdim" ifadesini kullandı.

Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım dolardaki gelişme ve beklentileri yorumladı.

5 puana varan faiz artırımıyla birlikte 23 Mayıs’ta 4.92 TL'ye varan dolar kurunu 24 Haziran seçim öncesinde 4.68'e kadar indirmiştik. 5 puanlık artış seçim öncesinde dolarda yüzde 5’lik gerileme yaratmıştı.

-Seçim sonucu piyasalar pozitif karşıladı ve dolar hükümetin kurulma anına kadar yüzde 3.7 daha gerileyerek 4.5060’a indi. 

-9 Temmuz’da kurulan yeni hükümete ve sisteme piyasalar negatif tepki verdi. Dolar üç gün içinde yüzde 10.3 artarak 4.9721’e çıktı. Hazine ve Maliye Bakanı’nın Bankalar Birliği'ni ziyareti ile başlayan ve G20 Toplantısı açıklamaları yatışma ve tansiyonun düşürme dönemiydi.

-Bu sükunet dönemini 24 Temmuz’da TCMB’nin faizleri sabit tutması ve piyasa beklentisine uygun davranmaması bozdu. Dolar 4.7345’ten aynı gün içinde 4.9403’e kadar çıktı ve sonrasında kendiliğinden yatışma eğilimine girdi.

DÜNYA Gazetesi yazarlarından Osman ULAGAY'ın Dolar nasıl 8-10 lira olur yazısı

Dolar nasıl 8-10 lira olur?
Geçen yılın bütününde %7.4 büyüyen Türkiye ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde de bu hızı yakaladığı açıklanınca başlayan büyüme rekoru şenlikleri sürerken yazılan bir yazıya, “Dolar nasıl 8-10 lira olur” diye başlık atmanın alemi var mı diye düşünebilirsiniz. Bu şenliğe neden katılamadığımı ve bu başlığı neden kullandığımı hemen açıklayayım. Büyüme rekoru şenliklerine katılamıyorum çünkü bu rekorun doping sayesinde elde edilmiş olduğunu ve sonuçta bunun ağır bir bedel ödeyeceğimizi biliyorum. Biraz ekonomiden anlayan ve dünyayı izleyen herkes de bunu biliyor zaten.

Yazının başlığını ise, yıldızı kısa sürede parlayan ve önümüzdeki seçime damgasını vuracak gibi görünen Muharrem İnce’ye borçluyum. İnce, yaygınlaşan bir ilgiyle izlenen seçim mitinglerinde konuşurken, “ülkeyi bu noktaya getirenlere oy verirseniz dolar 8-10 lira olur” ifadesini kullandı birkaç kez. Türkiye ekonomisinin büyüme rekoru kırdığı dönemde Türk lirasını dünyada en fazla değer kaybeden paralardan biri haline getiren anlayışın seçimden sonra da sürdürülmesi halinde doların TL. karşısında yeni rekorlara erişmesi pekala mümkün. Muharrem İnce de, daha çarpıcı olacağını düşünerek “dolar 8-10 lira olur” demiş olabilir ama ülkeyi yönetmeye hazırlanan bir siyasetçinin böyle konuşması bence doğru değil. Doların yükselişinin sürmesiyle 8-10 liraya çıkması arasında büyük bir fark var. Doların 8-10 liraya yükselmesi ancak komplo teorileriyle açıklanabilecek olan büyük bir çöküşle gündeme gelebilecek olan bir olasılık. Dış dünyanın da ilgisini çekmeye başlayan İnce, “dolar nasıl 8-10 lira olur?” sorusuyla karşılaşırsa cevap vermekte zorlanabilir.

Dünya rekorumuzu neden alkışlamıyor?

Türkiye’de iktidar çevrelerinin ve onlara alkış tutanların adeta bir zafer gibi kutladığı büyüme rakamlarının, dış dünyada ve uluslararası piyasalarda övgüyle değil kaygıyla karşılanması genelde bizim başarımızı çekemeyenlerin kötü niyetiyle ve komplo senaryolarıyla açıklanıyor. Gerçekte olan biteni açıklayabilmek için bir hayali senaryo da biz yazalım.

Varsayalım ki dünya finans piyasalarını izleyenlerin önünde bütün ülkelerin izlendiği ekranlardan oluşan dev bir pano var. Her ülkenin ekranında bir yandan o ülkeyle ilgili bütün veriler yer alıyor. Verilerin yanı sıra, ekrana bakan kişinin bir anda o ülkenin durumunu algılamasını sağlayacak kurgusal bir hikayeye yer veriliyor. Günümüzde bu tür hikayeler verilerden daha çok ilgi çekiyor sanki.

Şu anda Türkiye ekranına bakan biri, verilerden yola çıkılarak yazılan kurgusal bölüme geldiğinde şöyle bir manzarayla karşılaşıyor: Son teknolojiyle donanmış olmayan lüks bir otomobil, duble yolda son süratle uçup gidiyor. Otomobilin içinde bulunanlar, seçime giden yolda rüzgar gibi uçmanın keyfini sürerken kapasitesinin üstünde zorlanan otomobilin motorundan dumanlar çıktığını görmezden geliyorlar. Bu tehlikeli gidişi gören gözlemcilerin yola koyduğu ışıklı uyarı sinyallerine de boş veriyorlar. Bu manzarayı dev ekrandan izleyen finans dünyasının yetkilileri bu gidişin felakete yol açacağını anlatmak için uyarı üstüne uyarı yapıyor ama otomobildeki zevatın zafer sarhoşluğu içinde bunlara aldırmaya niyeti yok. Tehlikeyi sezenler ise arabayı yolda tutmak ve yavaşlatmak için çaba gösteriyor ama ne kadar etkili olacakları bilinmiyor.

Yazının devamı için : https://www.dunya.com/kose-yazisi/dolar-nasil-8-10-lira-olur/419072

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2018, 04:04

M. Fatih DEMİR

YORUM EKLE
YORUMLAR
PolisÖzelHarekatGokmeydan
PolisÖzelHarekatGokmeydan - 4 ay Önce

Allah sonumuzu hayır etsin..