Gündem

Ekmek fiyatlarıyla ilgili flaş açıklama: Pazartesi gününü bekleyin!

Geçtiğimiz günlerde ekmek fiyatlarının 5 liraya çıkacağı Türkiye gündemine bomba gibi düşmüş, geleceği konuşulan zam İstanbul’da bazı fırınlarda uygulamaya geçmişti. Yapılan gayriresmi zammın ardından ise denetim başlatılmıştı. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı’dan söz konusu zamla ilgili açıklama geldi.

Dün Samsun’da bir otelde düzenlenen “Mesleki Değerlendirme ve İstişare Toplantısı”na katılan Balcı, ekmek fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İstanbul’da ekmeğin 5 liradan satılması konusuna değinen Balcı şunları söyledi:

“Geçen hafta İstanbul’un 3 ilçesinde ekmek 5 lira uygulaması başladı. Yasal olmayan uygulamanın doğru olmadığını ifade ettik. Türkiye’de azami ekmek kilogram fiyatı 20 lira. Siz 200 gram ekmeği 5 liradan satarsanız bu, 20 liranın üzerinde bir fiyat oluyor. Meslektaşlarımızın bu yanlıştan döneceğini, yasal olmayan bu uygulamanın sürdürülebilir olmayacağını ifade etmiştik. Bu hafta itibarıyla bu yanlıştan döneceklerini söylemiştim. Yapılan çalışma neticesinde bu 3 ilçede 5 lira uygulaması son bulmuş oluyor pazartesi gününden itibaren.”

EN UCUZ TEMEL GIDA MADDESİ

“Tüm Türkiye’de olduğu gibi bu 3 ilçede ve İstanbul’un tamamında ekmek kilogram fiyatı, azami 20 liranın üzerinde olmayacak. Şubat ayında, ‘Ekmek fiyatı 6 lira, 7 lira, 10 lira olacak’ söylentileri ve halkımızı tedirgin edecek ifadelerin gerçek olmadığını görmüş oluyoruz. Haziran ayının ortasındayız. Ekmek en ucuz temel gıda maddesi. Bunun böyle devam edebilmesi ve bu sürecin geçici olduğunu düşündüğümüzden dolayı fırıncı esnafımız gerekli hassasiyeti, fedakarlık yaparak gösteriyor. Dolayısıyla bunun devamını sağlayabilmek için bugüne kadar ilgili bakanlıklarla sürekli diyalog halinde yapılması gerekenler yapıldı ama temmuz ayında her ne kadar, ‘Gündemimizde 5 lira fiyat yok’ diyorsak da eğer çalışanların ücretlerinde, yani asgari ücrette ciddi değişiklik olması, elektrik ücretlerinde artış olması durumunda ekmek üreten işletmelere bir ayrıcalık tanımak gerekiyor. Bununla ilgili bugüne kadar olduğu gibi bakanlıklarla görüşmemiz olacak.”