EkonomiGündem

Ek MTV ödemesi yapmayanlar dikkat: Duyuru yapıldı!

Ek MTV ödemesinde yeni bir gelişme yaşandı. 6 Şubat tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle yapılan ek MTV ödemesi düzenlemesi AYM’ye taşınmıştı. Anayasa Mahkemesi’ne taşınan ek MTV düzenlemesinin iptali oy birliğiyle reddedildi. Söz konusu karardan sonra ek MTV ödemesinin ilk taksitini ödemeyen araç sahipleri gecikme faizini merak etmeye başladı. 6 Eylül’de ilk taksit süresi dolan ek MTV ödemesinin 2. taksiti ise 30 Kasım’da sona erecek.

EK MTV ÖDEMESİNİN 2. TAKSİTİ 30 KASIM’DA SONA ERECEK

Ek MTV ödemesiyle ilgili gelişme yaşandı. Anayasa Mahkemesi (AYM) dün ek MTV alınmasını öngören düzenlemenin iptali istemini oy birliğiyle reddetti. Bu kararın ardından gözler gecikme faiz oranı ve ikinci taksit dönemine çevrildi. İlk taksit ödeme süresi dolan ek MTV’nin ikinci taksit ödeme süresi ise 30 Kasım’da sona erecek.

EK MTV’DEN NE KADAR GELİR ELDE EDİLDİ?

Ek MTV’nin ilk taksitinin 6 Eylül’e kadar ödenmesi gerekiyordu. İlk taksit döneminde yaklaşık 13,2 milyar lira gelir elde edilmiş, hedeflenen tahsilatın yüzde 87’si karşılanmıştı. Bu dönemi kaçıran araç sahipleri aylık yüzde 2,5 gecikme faizi ile ilk taksiti ödeyebilecek.

MTV ÖDEMELERİ NEREDEN VE NASIL YAPILIR?

Ödemeler, Gelir İdaresi Başkanlığına ait “gib.gov.tr” internet adresi, İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulamasından, anlaşmalı bankaların kredi veya banka kartlarıyla banka hesabından, şubelerden, mobil, telefon ve internet bankacılığı üzerinden yapılabilecek. Ayrıca, vergi dairesi veznelerine, PTT şubelerine de ödemede bulunulabilecek.

EK MTV ÖDENMEZSE NE OLUR?

Taşıtların satış ve devir işlemleri için MTV’nin ve ek MTV’nin ödenmiş olması gerekiyor. Ek MTV ödenmediği takdirde araç muayeneleri yapılmayacağı gibi trafikten çekme, hurdaya ve yurt dışına çıkarma dolayısıyla tescil kapatma işlemleri de gerçekleştirilemeyecek.