EkonomiGündem

Ehliyet ve kimlik birleştirme başvurusu nasıl yapılır? Ehliyetler kimlikler ile nasıl birleştirilir?

Ehliyetlerin kimliklere taşınması nasıl yapılır?

İçişleri Bakanlığı ‘’ Hayat Kimliğinle Kolay Uygulaması’’ ile artık ehliyetlerin taşınmasına gerek kalmadığını duyurdu. Peki, ehliyetlerin kimliklere taşınması nasıl yapılır? Başvurular nereye yapılacak? Ehliyetlerin kimlik kartlarına taşınması olayında ücret alınıyor mu? Nereden randevu alınır? Tüm detaylar bu haberde…

Daha önceden ehliyet ve kimlikler ayrı ayrı ibraz ediliyordu. İçişleri Bakanlığı, başlattığı bir uygulama ile artık ehliyetler yeni çipli kimliklere yüklenecek ve böylelikle sürücüler, ehliyet yerine kimliklerini göstermeleri yeterli olacak.

İçişleri Bakanlığı’nın resmi internet sayfasında, ehliyetlerin yeni kimliklere nasıl taşınacağı konusunda açıklayıcı bilgilendirmelerde bulundu. Ehliyetlerin kimliklere taşınması için izlenecek aşamaları anlatan İçişleri Bakanlığı ayrıca, bu işlemlerden dolayı kimseden ücret talep edilmediğini de belirtti.
Bakanlıktan yapılan bilgilendirmelerde şu detaylara yer verildi.

120 BİN 695 KİŞİ YARARLANDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından geçtiğimiz pazartesi günü tanıtılan Hayat Kimliğinle Kolay uygulaması vatandaşlarımız tarafından yoğun ilgi gördü. İlk beş günde 120.695 vatandaşımız uygulamadan yararlandı.

EHLİYET TAŞIMAYA GEREK YOK

Uygulama ile yeni nesil sürücü belgelerindeki bilgiler, çipli kimlik kartlarına entegre ediliyor. Böylelikle vatandaşlarımızın yanlarında ayrıca sürücü belgesi bulundurma zorunluluğu ortadan kalkıyor.

ÜCRETSİZ YAPILIYOR

Yeni tip sürücü belgesine sahip olanlar, kimlik kartlarıyla nüfus müdürlüklerine başvurduklarında ya da kimlik kartı değiştirmek için nüfus müdürlüklerine geldiklerinde bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanabiliyor.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Sürücü belgesi bilgisini kimlik kartına yükletmek isteyenler nüfus müdürlüklerine NVİ Çağrı Merkezi Alo 199 veya https://randevu.nvi.gov.tr adresinden randevu alarak başvuru yapabiliyor.