Gündem

EGO otobüse binerken AnkaraKart kullananlar dikkat: Artık bunu yapmanız gerekiyor!

Ankaralıları ilgilendiren önemli bir haber geldi. Ankara Elektrik, Havagazı ve Otobüs İşletme Müessesesi (EGO Genel Müdürlüğü) otobüslerine binerken kullanılan AnkaraKart kullanımı sona eriyor. Yapılan yeni açıklamalara göre tüm Türkiye’de kullanılabilecek yeni kartlar geliyor. Yapılan açıklamalara göre artık otobüslere binerken, Türkiye Kart kullanmak gerekebilir.

İzmir’de otobüse binenler İzmirim Kart, Ankara’da ise AnkaraKart kullanıyorlar. Ancak bu kartların kullanımında sona gelinmiş olabilir. PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten tüm şehirlerde geçerli olmak üzere artık tek bir kart kullanılacağını söyledi.

Bu kapsamda yapılan açıklamalarda şöyle denildi:

“Türkiye Kart uygulamamız da bir önceki şuralarda çokça tartışılmış ve kararları alınmış bir uygulamamız. Türkiye Kart, farklı şehirlerin kendi içerisinde kullandığı toplu ulaşım kartlarının tek bir ulaşım kartı haline dönüşmesini sağlayacak. Örneğin, İstanbul’da almış olduğunuz bir kartla Konya’daki toplu ulaşım araçlarına binebileceksiniz eğer Türkiye Kart özellikleri varsa… Türkiye’deki tüm belediyelerimize toplu ulaşım kartlarının Türkiye Kart özelliği kazanmasını teşvik amacıyla Bakanlığımız bu özelliği duyurdu.

Tüm belediyelere ‘toplu ulaşım sistemlerini Türkiye Kart’ın tarif ettiği şema ve teknoloji ile revize edin, bütün kartlar birbirleriyle geçsin’ diye davet yazısını gönderdi. Bu anlamda destek bekliyoruz. Birçok belediye ile de anlaşmamızı yaptık ve teknik entegrasyonumuzu tamamlamış durumdayız. Konya’da bu işlemlere başladık. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın yapmış olduğu tüm toplu ulaşım kanallarında Türkiye Kart uygulamasının geçmesini istiyoruz. Türkiye Kart, kart yığınına ve milyonlarca lira masrafın önüne geçecek. Dünyada örnek bir teknoloji.”

Türkiye Kart başvuruları başladı mı?

Türkiye Kart başvuruları henüz başlamadı. Kart uygulamaya konulduğunda PTT’den yeni açıklama yapılması bekleniyor.